09-02-2013 20:44

Νίκη Αιγινίου – Ιορντάνοφ σημειώσατε 2!

Με τον Μπόγιαν Ιορντάνοφ να φτάνει τους 41 πόντους ο Ολυμπιακός προσπέρασε το εμπόδιο του κακού του εαυτού και επικράτησε με 3-2 (25-20, 25-27, 23-25, 25-16, 15-7) σετ της Νίκης Αιγινίου στην αναμέτρηση που έλαβε χώρα στο κλειστό του Αιγινίου για την 17η αγωνιστική της Volleyleague.  Οι γηπεδούχοι με τον Γιάννη Μέλκα να κάνει την πρώτη επίσημη εμφάνιση στον πάγκο τους, με κορυφαίους τους Μακ Λάχιν και Ντάμποβιτς κατάφεραν να αποσπάσουν πολύτιμο βαθμό από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τους Φιλίποφ, Γιορντάνοφ, Κοκκινάκη, Ποτότσνικ, Γιούρισιτς, Σμαραγδή και Στεφάνου, ενώ στον πάγκο ήταν και ο Κώστας Χριστοφιδέλης, ο οποίος πέρα από τον τραυματισμό του ταλαιπωρείται και από πυρετό λόγω της ιγμορίτιδας.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά και έφτασαν προπορευόμενοι με βραχέα κεφαλή στο πρώτο τεχνικό timeout με 8-7. Ο Ολυμπιακός με τον Φιλίποφ από την γραμμή του σερβίς να γράφει με δυο άσους την ανατροπή 10-8, πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ. Συνέχισαν να προηγούνται με 18-15, αλλά η Νίκη έτρεξε ένα γρήγορο σερί και ισοφάρισε με 18-18. Περιορίζοντάς τα  λάθη και με βασικά όπλα το σερβίς, με τον Σμαραγδή και την επίθεση με τον Ιορντάνοφ, διαμόρφωσαν το 20-25 και πήραν το πρώτο σετ από 20-21.

Στο δεύτερο σετ ήρθε η ανατροπή με τους γηπεδούχους να σφραγίζουν το σετ και να ισοφαρίζουν σε 1-1.  Ο Ολυμπιακός αν και προηγήθηκε με 5-2, 8-4, 13-11 και 16-20 έκανε πολλά λάθη σε άμυνα, επίθεση και σερβίς, τα οποία εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι και με σερί 4-0 με σέρβερ τον Ποτολίδη και σκόρερ τον Παπαδημητρίου και έφτασαν σε σετ μπολ (20-24). Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τον Γιορντάνοφ σε 24-24, αλλά η Νίκη ήταν εκείνη που πήρε το σετ με 27-25.

Προβληματική η εικόνα του Ολυμπιακού και στο τρίτο σετ. Xωρίς υποδοχή, με μπλοκ που ξεκίνησε να λειτουργεί από τα μέσα του σετ και με μοναδικό αξιόπιστο επιθετικό τον Ιορντάνοφ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει και με έξι πόντους (16-10). Με Μαρούλη, Παπαδόπουλο και Σωτηρίου να παίρνουν τις ευκαιρίες τους, ο Ολυμπιακός πέτυχε με σερί 4-0 να μειώσει στον πόντο (21-20 από 21-16) παίζοντας μόνο με τον βούλγαρο διαγώνιo. Ωστόσο, λάθος του Παπαδόπουλου, που έστειλε άουτ την μπάλα με το σερβίς του έκανε το 2-1 για τη Νίκη με 25-23.

Το τέταρτο σετ ήταν παράσταση για ένα ρόλο! Ο Μπόγιαν Ιορντάνοφ πήρε προσωπικά το θέμα ισοφάριση και ηγήθηκε της επίθεσης των ερυθρολεύκων που έφτασαν εύκολα στην ισοφάριση σε 2-2 σετ με 25-16, στέλνοντας την αναμέτρηση στο σετ της μιας ανάσας. Στο 12-21 ο πρώτος διαιτητής της αναμέτρησης, Παπαδογούλας, κατέβηκε από την σκάλα και έκανε 5λεπτη διακοπή του ματς λόγω αναταραχής στην εξέδρα, καθώς υπήρξε ένταση μεταξύ των φιλάθλων της Νίκης με εκείνους του Ολυμπιακού που βρέθηκαν στο γήπεδο. Ο Παπαδημητρίου μάλιστα πήγε ο ίδιος στην εξέδρα με σκοπό να κατευνάσει τα πνεύματα.

Στο tie break οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 5-6,  όπου οι ερυθρόλευκοι πάτησαν γκάζι (14-5)  και με τον Ιορντάνοφ να γράφει τον 15ο πόντο ο Ολυμπιακός σφράγισε τη νίκη (15-7).

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Θεμελής
Τα σετ: 2-3 (20-25, 27-25, 25-23, 16-25, 06-15). Πόντοι: 94-113

*Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν: 2 άσοι, 46 επιθέσεις, 16 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν: 9 άσοι, 65 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων.

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Μέλκας): Παπαδημητρίου 7 (6/17, 1 μπλοκ, 57% υπ.), Μακλάχλιν 12 (10/24, 2 μπλοκ, 56% υπ.), Γάτσης 8 (6/10, 1 μπλοκ, 1 άσος, 50% υπ.), Ντάμποβιτς 8 (3/4, 4 μπλοκ, 1 άσος), Γκεοργκίερφ 14 (12/30, 2 μπλοκ), Ποτολίδης 11 (5/10, 6 μπλοκ) / Εφραιμίδης (λ. - 47% υπ., 44 άριστες), Γεωργόπουλος Αλ. 1 (1/3), Γεωργόπουλος Β. 2 (2/4), Αναστασιάδης, Γκορίδης, Παράσογλου 1 (1/3, 50% υπ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης Δημ.): Γιούρισιτς 8 (6/11, 2 μπλοκ), Ποτόσνικ 3 (3/7, 44% υπ.), Φιλίποφ 3 (3 άσοι), Κοκκινάκης 12 (10/23, 2 άσοι, 60% υπ.), Ιορντάνοφ 41 (37/57, 3 μπλοκ, 1 άσος) / Στεφάνου (λ. - 63% υπ., 56% άριστες), Μαρούλης 2 (1 μπλοκ, 1 άσος), Παπαδόπουλος 6 (3/4, 3 μπλοκ), Σωτηρίου 4 (3/7, 1 μπλοκ, 57% υπ.).