Ολική επαναφορά και νίκη στο νήμα επί του Άρη (video, φωτο)

Cannot find volleynews.v2/MEN/OLYMPIAKOS/2012-13/olyarh folder inside /var/www/volleynews.gr/images/volleynews.v2/MEN/OLYMPIAKOS/2012-13/olyarh/ folder.
Admiror Gallery: 4.5.0
Server OS:nginx/1.14.0
Client OS:Unknown
PHP:5.6.38
Για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι (δυο στο πρωτάθλημα και ένα στο Κύπελλο) ο Ολυμπιακός καλείται να τελειώσει μια αναμέτρηση στο σετ της μιας ανάσας. Οπως και στα παιχνίδια που προηγήθηκαν την περασμένη εβδομάδα με τον Παναθηναϊκό, οι ερυθρόλευκοι χρειάστηκε να φτάσουν στο tie break για να σφραγίσουν τη νίκη επί του Άρη για την 16η αγωνιστική της Volleyleague, αφού πρώτα βρέθηκαν να χάνουν με 0-2 σετ μέσα στο κλειστό του Ρέντη από τους κιτρινόμαυρους.

Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη πήγε προπορευμένη με βραχεία κεφαλή στο πρώτο τεχνικό timeout (8-7) και εκμεταλλευόμενη τα λάθη στο σερβίς των φιλοξενούμενων προηγήθηκε με 9-7 και 12-8, όπου και ο Άρης άρχισε να ροκανίζει την διαφορά (12-10, 14-13) και έφτασε στην ισοφάριση (15-15). Ακολούθησε εναλλαγή των δυο ομάδων στο σκορ με τον Ολυμπιακό να έχει αρχικά το προβάδισμα του ενός πόντου και στην συνέχεια να ξεφεύγει και πάλι με δυο (19-17, 20-18). Με τον Ριζόπουλο (1 άσος) στο σερβίς να αποδιοργανώνει την άμυνα των ερυθρολεύκων και τον Κυριακίδη να αναλαμβάνει την επίθεση οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους και έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 27-25.

Πόντο – πόντο ξεκίνησε και το δεύτερο σετ με τον Άρη να ξεφεύγει με 5-3 με μονό μπλοκ του Ριζόπουλου στον Ιορντάνοφ, τον Ολυμπιακό να εκμεταλλεύεται τα λάθη του αντιπάλου του (6-6) και στην συνέχεια να περνάει στη θέση του οδηγού (8-7, 10-8, 12-9). Οι κιτρινόμαυροι απάντησαν διαμορφώνοντας το 12-9 σε 12-13 και έφτασαν πρώτοι στο δεύτερο τεχνικό timeoutμε 16-15. Η ψαλίδα της διαφοράς άνοιξε με νέο σερί (από 15-16 σε 15-19). Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε μια προσπάθεια να ροκανίσει την διαφορά (18-20, 22-23) και με τον Κοκκινάκη (άσος) στο σερβίς πέρασε προς στιγμή στην θέση του οδηγού (26-25) αλλά ο Αρης έφτασε στην κατάκτηση και αυτού του σετ με 30-28.

Ο Ολυμπιακός φάνηκε να ξυπνάει από τα μέσα του τρίτου σετ και εκμεταλλευόμενος των λαθών στο σερβίς και με οδηγό το μπλοκ και τον Ιορντάνοφ μείωσε σε 1-2 σετ.

Πιο γρήγορη και ξεκάθαρη η αντίδραση του Ολυμπιακού στο τέταρτο σετ που έδειξε αποφασισμένος να στείλει την αναμέτρηση στο σετ της μιας ανάσας και τα κατάφερε με 25-16.

Ως γνωστόν οι λεπτομέρειες είναι αυτές που κάνουν την διαφορά στο tiebreakκαι ο Άρης δεν κατάφερε να μετριάσει τα λάθη του σε σερβίς και επίθεση γεγονός που άφησε περιθώρια στον Ολυμπιακό να επιβάλει τον ρυθμό του  και να βρεί τις λύσεις στις κρίσιμες φάσεις ώστε να πάρει τη νίκη με 15-13.

Διαιτητές: Γεωργουλέας-Φραγκάκης
Τα σετ: 3-2 (25-27, 28-30, 25-21, 25-16, 15-13) σε 121`. *Πόντοι: 118-107

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 3 άσοι, 67 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 38 λάθη του αντιπάλου, ενώ του Άρη: 6 άσοι, 59 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 39 λάθη του αντιπάλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δ. Καζάζης): Γιούρισιτς 11, Ποτότσνικ 17, Φιλίποφ, Κοκκινάκης 22, Γιορντάνοφ 18, Σμαραγδής 2, Στεφάνου (λ. 67%), Μαρούλης, Παπαδόπουλος 10, Σωτηρίου.

ΑΡΗΣ (Γ. Γάτσης): Κυριακίδης 20, Ντίνας 7, Χαριτωνίδης 2, Κιόσης 9, Τζελάτης 18, Ριζόπουλος 12, Μπαμπαλιούτας (λ. 67%), Ωρολογάς, Τσομπάνογλου.