13-12-2014 23:13

Νίκησε και χωρίς τους οπαδούς του

Μεγάλη εμφάνιση του Άρη στο άδειο λόγω τιμωρίας κλειστό της Μίκρας, λυγίζοντας τον Παναθηναϊκό με 3-2, παίρνοντας μάλιστα και το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στην έδρα του. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο πρώην πράσινος Κάσσανδρος Στίγγας (8 μπλοκ), ενώ τον ακολούθησαν και οι Κυριακίδης, Χαριτωνίδης.
Μέτρια εμφάνιση από τον Παναθηναϊκό, έχασε δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι στο τάι μπρέικ και πλέον κοιτάει το μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στην Κυψέλη. Φωνάζει για την διαιτησία ο Άρης, με τον Γιώργο Γιάτση να φωνάζει για λάθος αποφάσεις που στοίχισαν στην ομάδα του το τρίποντο.
Στο 1ο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με τους «πράσινους» να ξεφεύγουν 16-14. Εκεί ο Άρης έκανε καθοριστικό σερί 4-0 με την υποδοχή του Παναθηναϊκού να έχει προβλήματα. Με μπλοκ του Στίγγα η διαφορά άνοιξε στο 21-18 και κράτησε μέχρι το τέλος με 25-22.

Ο Παναθηναϊκός «απάντησε» στο 2ο σετ με μπλοκ και σερβις και με σερί 4-0 ξεφυγε 18-10 κατακτώντας το σετ 25-20 για το 1-1 σετ.

Οι «πράσινοι» ήταν μπροστά μέχρι τα μισά του 3ου σετ με έναν πόντο, αλλά ο Άρης με δύο μίνι σερί 3-0 ξέφυγε 21-17 και έκανε το 2-1 σετ.

Ο Άρης έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη νίκη ακόμα και με 3-1 σετ. Από την αρχή του σετ είχε προβάδισμα δύο πόντων (8-6, 13-11, 20-18, 23-21) αλλά ο Παναθηναίκός μετά από δύο καλές άμυνες και κόντρα επιθέσεις ισοφάρισε 23-23. Ο Άρης είχε ματς μπολ με 25-24, 26-25, 28-27, 32-31, 33-32 και τελικά το σετ πήγε στον Παναθηναϊκό με 35-33.

Στη ρουλέτα του τάι μπρέικ ο Άρης ξέφυγε με 5-2 σετ και κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος που του έδωσε και τη νίκη

Διαιτητές: Θεμελής, Δεληκωστίδης

1ο σετ: 7-8, 14-16, 21-18, 25-22
2ο σετ: 5-8, 10-16, 17-21, 20-25
3ο σετ: 6-8, 16-14, 21-17, 25-19
4ο σετ: 8-6, 16-13, 21-19, 33-35
5ο σετ: 5-2, 10-7, 12-8, 15-13

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 4 άσσους, 65 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 72 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-2 (25-22, 20-25, 25-19, 33-35, 15-13)

ΑΡΗΣ (Γιάτσης): Κυριακίδης 20 (18/35 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ - 31% άριστες), Μαυροβουνιώτης 17 (12/38 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ, 82% υπ - 64% άριστες), Ντόχερτι 8 (7/11 επ, 1 άσσος), Χαριτωνίδης 4 (2/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπέλος 19 (16/39 επ, 3 μπλοκ), Στίγγας 17 (9/15 επ, 8 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 71% υπ - 47% άριστες), Πιπέργιας, Μηλής, Χατζηπαραδείσης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Καμίνσκι 21 (16/37 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (2/2 επ), Κουκ 23 (21/35 επ, 2 μπλοκ, 61% υπ - 39% άριστες), Πρωτοψάλτης 16 (13/31 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 69% υπ - 42% άριστες), Χόι 12 (10/15 επ, 2 μπλοκ), Πανταλέων 15 (10/24 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 61% υπ - 39% άριστες), Αριστόπουλος, Σαμαντάς