Το συγκεκριμένο τουρνουά θα ολοκληρωθεί σε τρεις φάσεις και θα είναι τρίμηνης διάρκειας. Η κανονική περίοδος περιλαμβάνει εννέα αγωνιστικές ενός γύρου με βαθμολογία 3-2-1.
Ο 1οςκαι ο 2ος που θα προκύψουν από τη βαθμολογία, περνούν στα ημιτελικά του πρωταθλήματος ενω ο 3ος και 6ος, ο 4ος και 5ος θα συμμετέχουν σε έναν αγώνα νοκ-άουτ για μία θέση στα ημιτελικά.
Η τελική τετράδα θα αγωνιστεί σε φάιναλ φορ με μικρό και μεγάλο τελικό.
Με τη λήξη των τελικών αγώνων θα βραβευθούν οι πιο πολύτιμες (MVP) παίκτριες σε ό,τι αφοράτην κορυφαία παίκτρια των αγώνων, καλύτερη λίμπερο, σερβερ και επιθετικό
Οι ομάδες που συμμετέχουν είναι η UNION EUROBANK, ΣΥΔΠΕ, Κρόνος Αγ. Αναργύρων, Ίκαρος Καλλιθέα, Ίωνες, Τυφώνας, Άμυλα Καματερού, Σείριος Ασπροπύργου, Πήγασος Χαίδαρίου και Βάρη.
Τέλος δικαίωμα συμμετοχήςέχουν μόνο έξι αθλήτριες με ενεργό δελτίο, από:
- Β΄ Εθνική Κατηγορία Γυναικών, Τοπική Κατηγορία Γυναικών, Τοπική Κατηγορία 2 Γυναικών
Επίσης στην αποστολή , για κάθε παιχνίδι, θα μπορούν να συμμετέχουν και έξι ενεργές αθλήτριες αλλά στην πεντάδα μπορούν να συμμετέχουν ταυτοχρόνως μόνο τρεις από τις έξι
Το πρόγραμμα του πρωταθλήματος
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ-ΑΣΠ ΙΩΝΕΣ
ΤΥΦΩΝ-ΑΣΠ ΑΜΥΛΑ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
ΣΕΙΡΙΟΣ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ-ΑΟ ΠΗΓΑΣΟΣ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ
UNION EUROBANK-BAΡΗ 12.00-14.00
ΣΑΒ.2511. ΣΥΔΠΕ-ΣΕΙΡΙΟΣ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ
ΑΟ ΠΗΓΑΣΟΣ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ-ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΩΝ ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ
ΑΣΠ ΙΩΝΕΣ-ΑΣΠ ΑΜΥΛΑ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
ΒΑΡΗ-ΤΥΦΩΝΑΣ
ΑΣΠ ΑΜΥΛΑ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ-UNION EUROBANK 21.00-...
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ-ΑΟ ΠΗΑΓΑΣΟΣ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ
ΣΕΙΡΙΟΣ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ-ΑΣΠ ΙΩΝΕΣ
ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΩΝ ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ-ΤΥΦΩΝ
ΑΟ ΠΗΓΑΣΟΣ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ-ΣΥΔΠΕ
ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΩΝ ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ-UNION EUROBANK 20.00,20.30-...
ΣΕΙΡΙΟΣ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ-ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ
ΑΣΠ ΑΜΥΛΑ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ-ΒΑΡΗ
ΒΑΡΗ-ΣΕΙΡΙΟΣ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ
ΑΣΠ ΑΜΥΛΑ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ--ΑΟ ΠΗΓΑΣΟΣ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ-ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΩΝ ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ
ΣΥΔΠΕ-ΤΥΦΩΝ
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ-ΒΑΡΗ
ΑΣΠ ΑΜΥΛΑ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ-ΣΥΔΠΕ
ΣΕΙΡΙΟΣ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ-UNION EUROBANK 12.00-..
AO ΠΗΓΑΣΟΣ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ-ΤΥΦΩΝ
ΒΑΡΗ-ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΩΝ ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ
ΣΥΔΠΕ-UNION EUROBANK 12.00-..
ΣΕΙΡΙΟΣ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ-ΑΣΠ ΑΜΥΛΑ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
ΑΣΠ ΙΩΝΕΣ-ΠΗΓΑΣΟΣ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ
ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΩΝ ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ-ΑΣΠ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
UNION EUROBANK-ΑΟ ΠΗΓΑΣΟΣ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ 12.00-...
ΤΥΦΩΝ-ΣΕΙΡΙΟΣ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ
ΑΣΠ ΙΩΝΕΣ-ΒΑΡΗ
ΙΩΝΕΣ-ΣΥΔΠΕ
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ-ΑΣΠ ΑΜΥΛΑ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
ΑΟ ΠΗΓΑΣΟΣ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ-ΒΑΡΗ
ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΩΝ ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ-ΣΕΙΡΙΟΣ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ
Ο 1οςκαι ο 2ος που θα προκύψουν από τη βαθμολογία, περνούν στα ημιτελικά του πρωταθλήματος ενω ο 3ος και 6ος, ο 4ος και 5ος θα συμμετέχουν σε έναν αγώνα νοκ-άουτ για μία θέση στα ημιτελικά.
Η τελική τετράδα θα αγωνιστεί σε φάιναλ φορ με μικρό και μεγάλο τελικό.
Με τη λήξη των τελικών αγώνων θα βραβευθούν οι πιο πολύτιμες (MVP) παίκτριες σε ό,τι αφοράτην κορυφαία παίκτρια των αγώνων, καλύτερη λίμπερο, σερβερ και επιθετικό
Οι ομάδες που συμμετέχουν είναι η UNION EUROBANK, ΣΥΔΠΕ, Κρόνος Αγ. Αναργύρων, Ίκαρος Καλλιθέα, Ίωνες, Τυφώνας, Άμυλα Καματερού, Σείριος Ασπροπύργου, Πήγασος Χαίδαρίου και Βάρη.
Τέλος δικαίωμα συμμετοχήςέχουν μόνο έξι αθλήτριες με ενεργό δελτίο, από:
- Β΄ Εθνική Κατηγορία Γυναικών, Τοπική Κατηγορία Γυναικών, Τοπική Κατηγορία 2 Γυναικών
Επίσης στην αποστολή , για κάθε παιχνίδι, θα μπορούν να συμμετέχουν και έξι ενεργές αθλήτριες αλλά στην πεντάδα μπορούν να συμμετέχουν ταυτοχρόνως μόνο τρεις από τις έξι
Το πρόγραμμα του πρωταθλήματος
- 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 19/11
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ-ΑΣΠ ΙΩΝΕΣ
ΤΥΦΩΝ-ΑΣΠ ΑΜΥΛΑ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
ΣΕΙΡΙΟΣ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ-ΑΟ ΠΗΓΑΣΟΣ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ
UNION EUROBANK-BAΡΗ 12.00-14.00
- 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 26/11
ΣΑΒ.2511. ΣΥΔΠΕ-ΣΕΙΡΙΟΣ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ
ΑΟ ΠΗΓΑΣΟΣ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ-ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΩΝ ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ
ΑΣΠ ΙΩΝΕΣ-ΑΣΠ ΑΜΥΛΑ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
ΒΑΡΗ-ΤΥΦΩΝΑΣ
- 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 3/12
ΑΣΠ ΑΜΥΛΑ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ-UNION EUROBANK 21.00-...
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ-ΑΟ ΠΗΑΓΑΣΟΣ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ
ΣΕΙΡΙΟΣ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ-ΑΣΠ ΙΩΝΕΣ
ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΩΝ ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ-ΤΥΦΩΝ
- 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 10/12
ΑΟ ΠΗΓΑΣΟΣ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ-ΣΥΔΠΕ
ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΩΝ ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ-UNION EUROBANK 20.00,20.30-...
ΣΕΙΡΙΟΣ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ-ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ
ΑΣΠ ΑΜΥΛΑ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ-ΒΑΡΗ
- 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 17/12
ΒΑΡΗ-ΣΕΙΡΙΟΣ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ
ΑΣΠ ΑΜΥΛΑ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ--ΑΟ ΠΗΓΑΣΟΣ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ-ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΩΝ ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ
ΣΥΔΠΕ-ΤΥΦΩΝ
- 6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 14/01
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ-ΒΑΡΗ
ΑΣΠ ΑΜΥΛΑ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ-ΣΥΔΠΕ
ΣΕΙΡΙΟΣ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ-UNION EUROBANK 12.00-..
AO ΠΗΓΑΣΟΣ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ-ΤΥΦΩΝ
- 7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 21/01
ΒΑΡΗ-ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΩΝ ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ
ΣΥΔΠΕ-UNION EUROBANK 12.00-..
ΣΕΙΡΙΟΣ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ-ΑΣΠ ΑΜΥΛΑ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
ΑΣΠ ΙΩΝΕΣ-ΠΗΓΑΣΟΣ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ
- 8η ΑΓΩΝΙΚΤΙΚΗ 28/01
ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΩΝ ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ-ΑΣΠ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
UNION EUROBANK-ΑΟ ΠΗΓΑΣΟΣ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ 12.00-...
ΤΥΦΩΝ-ΣΕΙΡΙΟΣ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ
ΑΣΠ ΙΩΝΕΣ-ΒΑΡΗ
- 9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 4/02
ΙΩΝΕΣ-ΣΥΔΠΕ
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ-ΑΣΠ ΑΜΥΛΑ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
ΑΟ ΠΗΓΑΣΟΣ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ-ΒΑΡΗ
ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΩΝ ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ-ΣΕΙΡΙΟΣ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ