19-03-2024 16:22

Β εθνική Ανδρών ΕΣΠΑΑΑ: Χωρίς απώλειες συνέχισε η πρώτη τετράδα

Με σταθερότητα και χωρίς χαμένο βαθμό συνέχισαν οι τέσσερις πρώτες ομάδες της Β’ Εθνικής των Ανδρών όπου Ένωση Γαλατσίου και Οδυσσέας εξακολουθούν να βρίσκονται στις δύο προνομιούχες θέσεις.

Στην κορυφή της βαθμολογίας παραμένει η Ένωση Γαλατσίου καθώς επικράτησε με 1-3 των Νέων Βύρωνος. Το ξεκίνημα για τους φιλοξενούμενους ήταν καλό και έφερε προβάδισμα με 0-2 σετ. Οι Νέοι Βύρωνος έδειξαν σημάδια ανάκαμψης στο τρίτο το οποίο κέρδισαν μετά από ένα άκρως ανταγωνιστικό σετ που τελείωσε 27-25. Η Ένωση Γαλατσίου, όμως, βρήκε τον τρόπο και εμφάνισε ξανά το καλό της πρόσωπο κάτι που οδήγησε στο νικηφόρο 1-3.

Τη μοναδική νίκη γηπεδούχων σε αυτή την αγωνιστική πέτυχε ο Οδυσσέας. Με 3-0 επικράτησε της Αθηνάς Μαγκουφάνας και διατηρήθηκε στο -2 από την κορυφή. Η ομάδα του Αμαρουσίου εμφανίστηκε απόλυτα διαβασμένη και πήρε τη νίκη χωρίς να κινδυνεύσει σε κανένα από τα τρία σετ.Συνέχεια με νίκη και για τον Ηλυσιακό που πέρασε επιτυχώς από την έδρα του ΕΑΟ Σπάτων με 3-0.

Μετά από ένα δυνατό πρώτο σετ που κρίθηκε στο 23-25 ακολούθησε ένα στο οποίο ο Ηλυσιακός κυριάρχησε πλήρως και περιόρισε τους γηπεδούχους στους 7 πόντους. με το σκορ και την ψυχολογία στην πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και ολοκλήρωσαν τη βραδιά ιδανικά κατακτώντας και το τρίτο σετ.

Ζωντανοί στο κυνήγι των δύο πρώτων θέσεων έμειναν οι Αμπελόκηποι που με 0-3 πήραν τη νίκη απέναντι στην ΟΠΕ Χαλκίδας. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν το ρυθμό των Αμπελοκήπων και έτσι όλα τα σετ κρίθηκαν υπέρ των φιλοξενούμενων με διαφορά ασφαλείας.