14-03-2024 05:07

Β εθνική Γυναικών ΕΣΠΕΔΑ: Ανατροπή ψυχής για τον Εθνικό 3-2 τον Θρίαμβο που πήρε «χρυσό βαθμό» και κράτησε την κορυφή με+2

Ο ψυχωμένος Εθνικός λύγισε με ανατροπή 3-2 (25 - 16, 23 - 25, 22 - 25, 25 - 21, 16 - 14) τον Θρίαμβο στο ντέρμπι κορυφής της 21ης αγωνιστικής της Β΄εθνικής Γυναικών ΕΣΠΕΔΑ, του έσπασε το μεγάλο αήττητο σερί των 20 αγωνιστικών, αλλά η ομάδα του Χαϊδαρίου πήρε «χρυσό βαθμό» που την διατήρησε μόνη στην κορυφή και στο +2 (59β) , μια αγωνιστική πριν τη λήξη της κανονικής περιόδου και ενόψει των πλέι οφ που θα ακολουθήσουν.

Από την άλλη ο νικητής Εθνικός που δεν μπόρεσε να πάρει τρίποντο και έφτασε στους 57 πόντους με αυτό το δίποντο, και εκτός θεαματικού απροόπτου την 22η και τελευταία αγωνιστική (20/3) θα συνεχίσει στα πλέι οφ που θα κριθεί το πρωτάθλημα, ως δεύτερος.

Η εξέλιξη του ντέρμπι

Αγωνιστικά το ματς ήταν ένα μεγάλο θρίλερ με μεγαλες ανατροπές και φοβερό πάθος και πείσμα από τις δύο ομάδες για τη νίκη. Ο Εθνικός μπήκε πολύ δυνατά και με την βοήθεια των φιλάθλων του πήρε μεγάλο προβάδισμα με 14-9, 18-10. Οι φιλοξενούμενες που ξεκίνησαν πολύ μουδιασμένα, μείωσαν προσωρινά σε 18-14 αλλά οι γηπεδούχες ξέφυγαν με 24-15 και πήραν το σετ εύκολα με 25-16.

Στο δεύτερο σετ είχαμε μεγάλη κόντρα με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν μέχρι τα μέσα του δεύτερου σετ. Ο Εθνικός πήρε δύο φορές προβάδισμα με 18-15, 21-18 με την εκπληκτική πασαδόρο του Μουτοπούλου, αλλά ο Θρίαμβος αντέδρασε και με εντυπωσιακό σερί 2-7 από Θώδη, Πεφάνη, Παπαδοπούλου, Στεβάνοβιτς πήρε το σετ με 23-25 και ισοφάρισε σε 1-1.

Με ανάρτηση του στο φεις μπουκ ο Εθνικός διαμαρτύρεται ότι στο 23-20 του β σετ κακώς ο διαιτητής Χατζηβασιλείου  άλλαξε την αρχική του απόφαση του για πόντο υπέρ της ομάδας του Πειραιά, με αποτέλεσμα το σκορ να γίνει 22-21 υπέρ του Θρίαμβου, γεγονός που τον βοήθησε να πάρει το σετ με 23-25 και να ισοφαρίσει σε 1-1.

Μεγάλη μάχη είχαμε και στο τρίτο σετ. Με την ψυχολογία στα ύψη, ο Θρίαμβος ξέφυγε με 2-7, ο Εθνικός όμως απάντησε με σπουδαίο σερί 11-3 και με Πρίντεζη, Μουτοπούλου πέρασε μπροστά με 13-10. Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ μέχρι το 22-22. Εκεί ο σκληροτράχηλος Θρίαμβος κατάφερε με μεγάλη συγκέντρωση, λίγα λάθη και κυρίως μεγάλη ψυχραιμία, να φτάσει στο σετ μπόλ (22-24) με άσσο της Στεβάνοβιτς και καρφί της Θώδη.

Ο Εθνικός προσπάθησε να ισοφαρίσει αλλα με καθοριστικό μπλοκ, οι παίκτριες του Βίκτωρα Παντόπουλου πήραν το σετ με 22-25 και με 1-2 εξασφάλισαν τον υπερπολύτιμο βαθμό που τους κράτησε στην πρώτη θέση.

Σκληρή μονομαχία είχαμε και στο τέταρτο. Ο Θρίαμβος αρχικά πέρασε μπροστά με 7-12 αλλα ο Εθνικός με αντεπίθεση διαρκείας πήρε προβάδισμα με 17-14 και 23-20. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 23-21 αλλα ο αποφασιστικός Εθνικός του Γιώργου Δερμάτη με καταλυτική την Μποκή στο φιλέ πήρε το σετ με 25-21, ισοφάρισε σε 2-2 και έστειλε τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Το πέμπτο σετ ήταν δραματικό και με απίθανες εναλλαγές του σκορ. Ο Εθνικός αποσπάστηκε στο σκορ με 11-6, ο Θρίαμβος μείωσε σε 12-11, οι κυανόλευκες ξέφυγαν και παλι με 14-11, οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 14-14 και το σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες με 16-14 και 3-2.

Τα σετ 3-2 (25 - 16, 23 - 25, 22 - 25, 25 - 21, 16 - 14)

Διαιτητές Χατζηβασιλείου, Κυριοπούλου

Εθνικός (Δερμάτης): Κουτούβαλη, Μουτοπούλου, Μποκή, Ευθυμιάδη, Θεοχάρη, Θαλασσινού, Κανέλου (λ), Μαντάκη, Πρίντεζη, Σολωμού, Μαριάτου.

Θρίαμβος Χαϊδαρίου (Παντόπουλος): Θώδη, Στεβάνοβιτς, Πεφάνη, Λακασά, Γεωργοπούλου, Βούλγαρη, Βλάχου (λ), Παπαδοπούλου, Καρβελά.

Μεγάλο διπλο της Άρτεμις που απέφυγε τα πλέι άουτ.

Από τα υπόλοιπα παιχνίδια της 21ης αγωνιστικής ξεχώρισε η μεγάλη εκτός έδρας νίκη της Άρτεμις στο Μοσχάτο με 0-3. Με το σπουδαίο αυτό τρίποντο η ομάδα του Κορυδαλλού ανέβηκε στους 24 πόντους και σταθεροποιήθηκε στην όγδοη θέση. Το παιχνίδι στο Μοσχάτο ήταν ένα θρίλερ με τα δύο πρώτα σετ να κρίνονται στις λεπτομέρειες με 23-25 και 24-26 ενώ στο τρίτο δεν μπόρεσαν να παλέψουν οι γηπεδούχες.

Για την ομάδα του Γιώργου Σαραντέα που έδειξε χαρακτήρα , ηταν η δεύτερη κομβική νίκη που πήρε μετα το καθαρό εντός έδρας με 3-0 κόντρα στη Γλυφάδα. Επιστροφή στις νίκες για τη Γλυφάδα, η οποία νίκησε 3-1 τον ΑΣ Ηλιούπολης. Για τον ΑΣΠ το τρίποντο ήταν κυρίως γοήτρου αφου εδώ και πολύ καιρό έχει «κλειδώσει» την πέμπτη θέση χωρίς να απειλείται από άλλη ομάδα.

Από την άλλη και για το ΑΣΗ η ήττα ήταν ανώδυνη, αφου και εδώ και αρκετές αγωνιστικές έχει κατακτήσει την ασφαλή έβδομη θέση. Αγωνιστικά ο ΑΣΠ πήρε προβάδισμα με 2-0 σετ (25-15, 25-18), οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 2-1 με 16-25 αλλα και πάλι οι ανώτερες γηπεδούχες επικράτησαν με 25-18.

Στην τριτη θέση ανέβηκε προσωρινά, μετά την μετάθεση του αγώνα της Ίριδας για τις 15/3, ο Κρόνος ο οποίος νίκησε εύκολα 3-0 το Π. Φάληρο που παρέμεινε στην ένατη θέση και στη ζώνη των πλέι άουτ.

Τέλος ο Ιάσωνας πήρε το ντέρμπι ουραγών με 0-3 στα Λιόσια κόντρα στον ουραγό ΓΣ Ιλίου, ελπίζει να μειώσει τη διαφορα από τον τρίτο Έσπερο και να παλέψει στα πλέι άουτ κατω από πιο ευνοϊκές συνθήκες. Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 21ης αγωνιστικής 'έπαιξαν:

‘Ιριδα- Ιάσωνας Νίκαιας (15/3)

Κρόνος Αγ. Αναργύρων-Π. Φάληρο 3-0 (25 - 14 (1), 25 - 15 (2), 25 - 18 (3)

Μοσχάτο- ‘Αρτεμις 0-3 (23 - 25 (1), 24 - 26 (2), 14 - 25 (3)

ΑΣΠ Γλυφάδα- ΑΣ Ηλιούπολης 3-1 (25 - 15 (1), 25 - 18 (2), 16 - 25 (3), 25 - 18 (4)

ΓΣ Ιλίου-ΠΟΚ Έσπερος 0-3 (21 - 25 (1), 14 - 25 (2), 24 - 26 (3)