02-03-2024 16:00

Τοπική 2 Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ: Σημαντικές νίκες για Μελισσιακό, ΑΟ Διονύσου, Αμαζόνες Αχαρνών, Κουκάκι

Η νικηφόρα πορεία του Μελισσιακού συνεχίστηκε καθώς για την 18η αγωνιστική ττης Τοπικής 2 Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ πέτυχε ακόμα μία νίκη επικρατώντας του ΑΟ Λαγονησίου με 3-0. Οι γηπεδούχες ήταν ανώτερες και κατέκτησαν τρεις βαθμούς που τις οδηγούν στους 47 βαθμούς διατηρώντας την απόσταση του τριπόντου από τη δεύτερη θέση.

Ο δεύτερος ΑΟ Διονύσου πέτυχε μια σημαντική νίκη κόντρα στον Οδυσσέα που είχε το κίνητρο να παραμείνει κοντά στην πεντάδα. Με 3-0 ο ΑΟ Διονύσου έδωσε συνέχεια στο νικηφόρο σερί του και παραμένει ψηλά στη βαθμολογία.

Πολύ ενδιαφέρουσα αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε ανάμεσα στις Αμαζόνες Αχαρνών και τον ΕΑΟ Σπάτων με το παιχνίδι να κρίνεται στο τάι μπρέικ. Οι Αμαζόνες βρέθηκαν πίσω στα σετ δύο φορές ωστόσο ο ΕΑΟ Σπάτων δεν κατάφερε να αξιοποιήσει αυτό το προβάδισμα.

Με 3-2 οι Αμαζόνες Αχαρνών πήραν τη νίκη και απέκτησαν πολύτιμο προβάδισμα πέντε βαθμών από τον ΕΑΟ Σπάτων στην διεκδίκηση της τρίτης θέσης.

Την απώλεια βαθμών των Σπάτων εκμεταλλεύτηκε ο ΠΑΟ Κουκάκι καθώς πήρε τη νίκη επί της Σχολής Μωραΐτη με καθαρό σκορ 3-1. Όλα τα σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες και η νίκη για τις γηπεδούχες δεν ήρθε εύκολα. Παρόλα αυτά βρίσκονται πλέον στην πέμπτη θέση χωρίς “συγκάτοικο” αφήνοντας τη Σχολή Μωραΐτη πίσω σε απόσταση τριών βαθμών.

Εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο ΑΚ Ζωγράφου που με 3-0 έκαμψε την αντίσταση του Χαλανδρίου αφήνοντάς τον ακόμα μια αγωνιστική χωρίς νίκη.Με ανατροπή και καθαρό σκορ 3-1 επικράτησε ο ΓΣ Κορωπίου του Γέρακα.

Αυτή η νίκη έδωσε σημαντική ώθηση στις γηπεδούχες καθώς παραμένουν ζωντανές στο κυνήγι για την παραμονή στην κατηγορία.Εξίσου πολύτιμο τρίποντο κατέκτησε η Ένωση Γαλατσίου που επικράτησε με 3-0 του Ιωνικού. Με αυτό το αποτέλεσμα η Ένωση Γαλατσίου παραμένει στη 12η θέση και μέχρι στιγμής έχει το πλεονέκτημα για την παραμονή στην Τοπική Κατηγορία 2.