28-02-2024 13:20

ΕΣΠΑΑΑ Β' εθνική Γυναικών: Συνέχισε χωρίς απώλειες η πρώτη πεντάδα

Το κυνήγι για τις πρώτες τέσσερις θέσεις συνεχίστηκε καθώς για την 18η αγωνιστική της Β' εθνικής Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ, οι πέντε ομάδες που προπορεύονται συνέχισαν χωρίς απώλειες και εξακολουθούν να μάχονται για την είσοδο στα πλέι οφ.

Διατήρησε το προβάδισμά του ο Φοίβος Μελισσίων καθώς διεύρυνε το νικηφόρο του σερί. Η Γκράβα προσπάθησε να ξαφνιάσει τις φιλοξενούμενες καθώς πήρε το πρώτο σετ με 25-19. Παρόλα αυτά η ομάδα του Φοίβου δεν παρουσίασε κενά διαστήματα στο υπόλοιπο του αγώνα με αποτέλεσμα να γυρίσει το παιχνίδι, και να πάρει τη νίκη με 1-3 φτάνοντας στους 51 βαθμούς.

Σε απόσταση τεσσάρων βαθμών παραμένει η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης μετά τη νίκη επί της Αθηνάς Μαγκουφάνας με 0-3. Η Δεξαμενή είχε υψηλή απόδοση με την απέναντι πλευρά να προσπαθεί να ανακάμψει στο τρίτο σετ χωρίς ωστόσο να αλλάξει κάτι.

Επέστρεψε στις νίκες και διατηρήθηκε στην τρίτη θέση ο ΑΟ Άνοιξης που με καθαρό σκορ 3-0 επικράτησε των Θρακομακεδόνων. Οι φιλοξενούμενες πίεσαν αρκετά τον ΑΟ Άνοιξης στα πρώτα δύο σετ. Οι γηπεδούχες όχι μόνο άντεξαν στην πίεση, πήραν το προβάδισμα και μαζί και τη νίκη καθώς στο τρίτο σετ οι Θρακομακεδόνες έδειξαν να ξεμένουν από δυνάμεις.

Σε τροχιά τετράδας παραμένει ο Παπάγου που με 3-0 έκαμψε την αντίσταση των Ιώνων. Μετά το ανταγωνιστικό 25-23 του πρώτου σετ η ομάδα του Παπάγου στη συνέχεια ανέβασε την απόδοση του, και έφτασε στη νίκη με 3-0 και βρέθηκε στους 37 βαθμούς.

Στην πέμπτη θέση παρέμειναν οι Νέοι Βύρωνος που έφτασαν τους 32 βαθμούς μετά τη νίκη στην έδρα της Νίκης Αμαρουσίου. Οι Νέοι Βύρωνος πραγματοποίησαν θετική εμφάνιση που οδήγησε στο τελικό 0-3 κάτι που έδωσε συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα της ομάδας και παράλληλα τη διατηρεί ζωντανή στην προσπάθεια για είσοδο στην τετράδα.

Το μοναδικό παιχνίδι της αγωνιστικής που κρίθηκε σε τάι μπρέικ ήταν αυτό του Απόλλωνα Αγίου Δημητρίου απέναντι στη Νέα Μάκρη. Αν και έχανε 2-1 η Νέα Μάκρη εκανε την ανατροπή και απέδρασε με 2-3, κάτι που την οδήγησε στη δέκατη θέση, έναν βαθμό πάνω από τον Απόλλωνα Αγίου Δημητρίου παίρνοντας μια σημαντική ανάσα στη μάχη της ουράς.

Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες:

18η αγωνιστική

ΑΣ Παπάγου - Ίωνες ΑΣΠ  3-0 (25-23,25-12,25-21)

ΑΣ Νίκη Αμαρουσίου - ΑΟ Νέοι Βύρωνος   0-3 (20-25,18-25,14-25)

ΑΕ Γκράβας - ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος"  1-3 (25-19,19-25,18-25,22-25)

ΑΟ Άνοιξης - ΑΟ Θρακομακεδόνων    3-0 (25-20,25-23,25-19)

ΓΣ Απόλλων Αγίου Δημητρίου - ΕΣ Νέας Μάκρης    2-3 (20-25,25-16,25-16,23-25,7-15)

ΑΕ "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004 - ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης    0-3 (9-25,16-25,20-25)