20-02-2024 20:40

Β εθνική Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ: Ασταμάτητος Φοίβος, στη Δεξαμενή το ντέρμπι τετράδας με την Άνοιξη

Για ακόμα μία αγωνιστική ο Φοίβος Μελισσίων αγνόησε την ήττα καθώς επικράτησε με 3-0 του Απόλλωνα Αγίου Δημητρίου για την 17η αγωνιστική της Β’ εθνική Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ. Παρά το άνετο 25-13 του πρώτου σετ η νίκη για τις γηπεδούχες δεν ήρθε άνετα αφού ο Απόλλωνας ήταν ανταγωνιστικός στο υπόλοιπο του παιχνιδιού. Ωστόσο ο Φοίβος έκανε το 17 / 17 και με 48 βαθμούς παρέμεινε πρώτος.

Μεγάλο παιχνίδι με φόντο τη δεύτερη θέση πραγματοποιήθηκε μεταξύ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης και ΑΟ Άνοιξης. Η Δεξαμενή πήρε τη νίκη με 3-0 κάνοντας καλή εμφάνιση και δείχνοντας πολύ καλά στοιχεία στο δεύτερο και το τρίτο σετ.

Ο ΑΟ Άνοιξης δεν μπόρεσε να παλέψει περισσότερο τον αγώνα πλην του πρώτου σετ αφού έχασε με σοβαρό τραυματισμό στο γόνατο επίσης στο πρώτο σετ, την ακραία Βίκυ Οικονόμου, γεγονός που έφερε στη συνέχεια, την αγωνιστική και ψυχολογική κατάρρευση των φιλοξενούμενων, οι οποίες έμειναν στο -4 από την αντίπαλο της.

Νίκη με απώλεια βαθμού για τον Παπάγου στην έδρα της Νέας Μάκρης σε ένα παιχνίδι που οι γηπεδούχες έφτασαν κοντά στην έκπληξη. Η Νέα Μάκρη προηγήθηκε με 1-0 και 2-1 στα σετ, ωστόσο ο Παπάγου με υπομονή και συγκέντρωση, έκαναν την ανατροπή και με 2-3 πήραν τη νίκη που τις διατηρεί στην τέταρτη θέση.

Το χαμένο βαθμό του Παπάγου δεν αξιοποίησαν οι Νέοι Βύρωνος αφού χρειάστηκαν επίσης το τάι μπρέικ για να επικρατήσουν της Αθηνάς Μαγκουφάνας. Οι φιλοξενούμενες βρέθηκαν πίσω με 2-1, αλλά ανέκαμψαν και έφεραν το παιχνίδι σε ισορροπία. Στο πέμπτο και καθοριστικό σετ, όμως, οι Νέοι Βύρωνος είχαν καθαρό μυαλό και έφτασαν στο 15-12 που τους έδωσε τη νίκη με σκορ 3-2 και έτσι παρέμειναν πέντε βαθμούς μακριά από την τετράδα.

Νίκη με ανατροπή για τους Ίωνες (φωτό) κόντρα στη Νίκη Αμαρουσίου με 3-1. Οι φιλοξενούμενες πήραν προβάδισμα με 19-24 στο πρώτο σετ, οι γηπεδούχες ισοφάρισαν σε 24-24, αλλά η ομάδα της Νίκης πήρε στις λεπτομέρειες το σετ με 24-26. Η συνέχεια ανήκε στις παθιασμένες παίκτριες του Βασίλη Ξεροβάσιλα, οι οποίες με μπροστάρισες τις εξαιρετικές Γρίσπου και Χαύτα, πήραν τα τρία επόμενα σετ με 25-20, και «κλείδωσαν» ένα ακόμη σπουδαίο τρίποντο. Οι Ίωνες πλησίασαν στο -5 τους Νέους Βύρωνος.

Το ίδιο σενάριο συνέβη και στο παιχνίδι των Θρακομακεδόνων κόντρα στη Γκράβα. Παρότι η Γκράβα προηγήθηκε, μετά το πρώτο σετ οι Θρακομακεδόνες βελτιώθηκαν και έφτασαν στο νικηφόρο 3-1 ξεφεύγοντας από την επικίνδυνη ζώνη.