17-02-2024 16:04

Τοπική 3 Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ: Πήρε το ντέρμπι η Νηαρ Ηστ, σπουδαία νίκη για την Παλλήνη στη Β’ Φάση

Δύο ντέρμπι μεταξύ των πρώτων τεσσάρων ομάδων της βαθμολογίας περιελάμβανε το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής Τοπικής 3 Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ όπου η Νηαρ Ηστ και η Παλλήνη ήταν οι ομάδες που χαμογέλασαν στο τέλος.

Νίκη που δίνει προβάδισμα τεσσάρων βαθμών από τη δεύτερη θέση πέτυχε η Νηαρ Ηστ επί του Λαυρίου με 0-3. Η ομάδα της Νηαρ Ηστ παρουσιάστηκε απόλυτα συνεπής κόντρα σε έναν δυνατό αντίπαλο με ίδιους στόχους. Το Λαύριο πίεσε στο τρίτο σετ αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο με τις φιλοξενούμενες να φεύγουν νικήτριες με καθαρό σκορ.

Σημαντική νίκη πέτυχε η Παλλήνη στην έδρα του ΑΣΟΧ Φοίβου με 3-0 πλησιάζοντας την τριάδα στον έναν βαθμό. Σε ένα παιχνίδι ισορροπημένο και άκρως ανταγωνιστικό όπου όλα τα σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες με 23-25 η Παλλήνη είχε σωστές επιλογές όταν έπρεπε και κατάφερε να πάρει αυτό που έψαχνε.

Εξίσου σημαντική νίκη παρά το χαμένο βαθμό πέτυχε ο Ηρακλής Αγίου Δημητρίου. Με σκορ 2-3 κόντρα στον Εθνικό ο Ηρακλής, παρότι έχασε το πρώτο σετ και είδε τον Εθνικό στο τέταρτο σετ να στέλνει το παιχνίδι σε τάι μπρέικ, κατάφερε να αντέξει την πίεση.

Αυτή η νίκη κράτησε τον Ηρακλή Αγίου Δημητρίου σε απόσταση ενός βαθμού από την τριάδα, ισόβαθμο με την Παλλήνη, και δίνει ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον στη συνέχεια του πρωταθλήματος.