14-02-2024 16:47

ΕΣΠΑΑΑ Β' εθνική Γυναικών: Ακάθεκτος ο Φοίβος Μελισσίων με 16-0 νίκες, «κλείδωσε» τα πλέι οφ ο ΑΟ Άνοιξης

Ο Φοίβος Μελισσίων και ο ΆΟ Άνοιξης ήταν οι κερδισμένοι της 16ης αγωνιστικής της  Β' εθνικής Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ. Αρχικά η ομάδα των Μελισσίων πέτυχε μία ακόμα νίκη καθώς επικράτησε εκτός έδρας με 3-0 του Παπάγου. Οι γηπεδούχες έμειναν κοντά στο σκορ στο πρώτο και το τρίτο σετ, αλλά η ποιότητα της ομάδας του Στέλιου Ατσιδαύτη και η αποτελεσματικότητα στις κρίσιμες μπάλες, έκαναν τη διαφορά. Με αυτό το αποτέλεσμα ο Φοίβος Μελισσίων παραμένει αήττητος με 16/16 ενώ ο Παπάγου παρέμεινε, παρά την ήττα, στην τέταρτη θέση

Άνετη επικράτηση για τη δεύτερη Δεξαμενή Μεταμόρφωσης που κόντρα στη Γκράβα έπιασε υψηλή απόδοση και πήρε εύκολα το τρίποντο. Οι φιλοξενούμενες παρέμειναν σταθερά στο -4 απο την κορυφή ενω την επόμενη αγωνιστική υποδέχονται την τρίτη Άνοιξη, σε κομβικό ντέρμπι τετράδας.

Σημαντική νίκη σε ένα δύσκολο παιχνίδι  με 3-1 πέτυχε ο ΑΟ Άνοιξης επί των Νέων Βύρωνος με κορυφαίες τις Πατρινού, Κορναράκη, Ντιγριντάκη, Μαραγκού. Σε ένα παιχνίδι που από το δεύτερο σετ και μετά έγινε άκρως ανταγωνιστικό, ο ΑΟ Άνοιξης  με καθαρό μυαλό και σωστές επιλογές προηγήθηκε 2-0 σετ (25-15, 26-24).  Η απώλεια του δεύτερου σετ δεν πτόησε τις παίκτριες του Μάριου Παπαδούρη, οι οποίες απάντησαν άμεσα με την κατάκτηση του τρίτου.

Ωστόσο ο ΑΟ Άνοιξης επικράτησε δύσκολα στο τέταρτο με 25-21 λύγισε τους Νέους Βύρωνος με 3-1 συνολικά, κλείδωσε την συμμετοχή του και μαθηματικά στα πλέι οφ, ενω υποχρέωσε τις φιλοξενούμενες να μείνουν στην πέμπτη θέση και πέντε βαθμούς μακριά από τη ζώνη των πλέι οφ.

Επιστροφή στις νίκες για τους σκληρούς Ίωνες του Βασίλη Ξεροβάσιλα που με 3-0 ξεπέρασαν το εμπόδιο της Νέας Μάκρης. Οι γηπεδούχες παρουσιάζονταν όλο και καλύτερες όσο το παιχνίδι προχωρούσε και έφτασαν στη νίκη με καθαρό σκορ που τους οδηγεί στους 21 βαθμούς.

Το μοναδικό παιχνίδι της αγωνιστικής που έφτασε σε τάι μπρέικ ήταν ανάμεσα στη Νίκη Αμαρουσίου και την Αθηνά Μαγκουφάνας. Η Αθηνά Μαγκουφάνας προηγήθηκε με 0-2 σετ με το δεύτερο μάλιστα να κρίνεται στο οριακό 25-27. Οι γηπεδούχες, όμως, αντέδρασαν και έφεραν το παιχνίδι σε ισορροπία. Στο κομβικό τάι μπρέικ η Νίκη Αμαρουσίου επικράτησε με 15-11 και μαζί πήρε τη νίκη με 3-2 σετ.Με νίκη συνέχισαν και οι Θρακομακεδόνες καθώς πέρασαν με επιτυχία από την έδρα του Απόλλωνα Αγίου Δημητρίου.

Οι γηπεδούχες πήραν το πρώτο σετ με 25-23 αλλά η συνέχεια ήταν διαφορετική. Οι Θρακομακεδόνες ανέκαμψαν και έφτασαν στη νίκη με 1-3 κατακτώντας ακόμα τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες:

16η αγωνιστική

ΑΣ Παπάγου - ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος"  0-3 (20-25,18-25,22-25)

ΑΣ Νίκη Αμαρουσίου - ΑΕ "Αθηνά" Μαγκουφάνας    3-2 (14-25,25-27,25-20,25-23,15-11)

ΑΕ Γκράβας - ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης  0-3 (19-25,17-25,18-25)

ΑΟ Άνοιξης - ΑΟ Νέοι Βύρωνος 3-1(25-15,26-24,20-25,25-21)

ΓΣ Απόλλων Αγίου Δημητρίου - ΑΟ Θρακομακεδόνων   1-3 (25-23,22-25,17-25,14-25)

Ίωνες ΑΣΠ - ΕΣ Νέας Μάκρης 3-0 (25-20,25-17,25-12)