09-02-2024 13:23

Τοπική Γυναικών ΕΣΠΕΔΑ: Συνέχισε με νίκες το δίδυμο κορυφής Κελεός και Άλιμος, τρίποντα για Δραπετσώνα, Άρη Αμφιάλης, Άμιλλα, Περιστέρι

Μόνος πρώτος στην κορυφή της Τοπικής Γυναικών ΕΣΠΕΔΑ συνέχισε να βρίσκεται ο Κελεός, ο οποίος για την 16η αγωνιστική επικράτησε με περίπατο 3-0 του ουραγού Αγ. Βαρβάρας και έφτασε τους 44 πόντους.Η ομάδα της Ελευσίνας που έχει μία μόνο ήττα, έφτασε πλέον τις 13 συνεχεις νίκες με απολογισμό 45-10 σετ.

Στη δεύτερη θέση και σε απόσταση ενός τριπόντου ο ‘Αλιμος με 41βαθμούς, ο οποίος νίκησε δυσκολότερα από το τελικό 3-0 τον Ιπποκράτη. Οι γηπεδούχες επικράτησαν της ανταγωνιστικής ομάδας του Χαϊδαρίου στις λεπτομέρειες. Χαρακτηριστικό έιναι ότι πήραν τα δύο πρώτα σετ με 26-24, 25-22 και 25-19 στο τρίτο.

Από την άλλη ο Ιπποκράτης αν και είχε καλή αγωνιστική εικόνα στο χθεσινό ματς, εξακολουθεί να βρίσκεται στην προτελευταία θέση με 13 πόντους.

Στη τρίτη θέση η Δραπετσώνα. η οποία νίκησε με ανατροπή από 0-1 τον Αίολο με 3-1, και συνέχισε να καταδιώκει το δίδυμο κορυφής από το οποίο είναι πίσω στο -11 και -8 αντίστοιχα. Για τις γηπεδούχες ήταν η τρίτη σερί νίκη ενώ για την ομάδα του Ταύρου η έκτη διαδοχική ήττα που την καθήλωσε στην όγδοη θέση.

Επιστροφή στις νίκες για τον τέταρτο Άρη Αμφιάλης, ο οποίος λύγισε 3-0 τον Φοίνικα και ισοβάθμισε πλέον στους 33 πόντους με την Δραπετσώνα. Από την άλλη οι φιλοξενούμενες έμειναν για ακόμη μια αγωνιστική χαμηλά στην 10η θέση της βαθμολογίας.

Στην πέμπτη θέση σταθερά η Άμιλλα, η οποία στη σκληρή έδρα της «φρέναρε» 3-0 την ΑΕ Ρέντη που προερχόταν από τρίποντο έκπληξη, κόντρα στον Άρη Αμφιάλης. Οι φιλοξενούμενες πάλεψαν και τα τρία σετ, αλλα δεν μπόρεσαν να πάρουν θετικό αποτέλεσμα. Για την ομάδα του Καματερού ήταν η τέταρτη σερί νίκη.

Επέστρεψαν τα χαμόγελα στο Περιστέρι, το οποίο μετά την ήττα από τον Φοίνικα, γύρισε και πάλι στις νίκες, καθώς επικράτησε 3-0 του Μ.Ε.Λ.Α.Σ Αγ. Ελευθέριος και συνέχισε να βρίσκεται στην έκτη θέση.

Οι φιλοξενούμενες που αγωνίστηκαν εκτός έδρας μετά από πέντε διαδοχικά εντός έδρας ματς στο Αιγάλεω, αντιστάθηκαν σθεναρά στα δύο από τα τρία σετ του αγώνα, τα οποία έχασαν στις λεπτομέρειες και διατηρήθηκαν στην έβδομη θέση.

Τα αποτελέσματα της16η αγωνιστικής

ΑΟ Κελεός- Οδυσσέας Αγ. Βαρβάρας 3-0 (25 - 10 (1), 25 - 13 (2), 25 - 22 (3)

ΑΣ Περιστέρι- Μ.Ε.Λ.Α.Σ Αγ. Ελευθέριος 3-0 (26 - 24 (1), 25 - 12 (2), 25 - 23 (3)

ΔΑΣ Δραπετσώνα-Αίολος Ταύρος 3-1 (23 - 25 (1), 25 - 14 (2), 25 - 16 (3), 27 - 25 (4)

ΑΠΣ Αλίμου- ΑΣΟ Ιπποκράτης 3-0 (26 - 24 (1), 25 - 22 (2), 25 - 19 (3)

ΑΠΣ Άμιλλα- ΑΕ Ρέντη 3-0 (25 - 20 (1), 25 - 15 (2), 26 - 24 (3)

ΑΠΣ Άρης Αμφιάλης- Φοίνικας 3-0 (25 - 13 (1), 25 - 21 (2), 25 - 19 (3)