05-02-2024 20:40

ΕΣΠΑΑΑ Β' εθνική ανδρών: Στον Ηλυσιακό το ντέρμπι, συνέχισε με νίκη και η Ένωση Γαλατσίου

Ντέρμπι κορυφής περιελάμβανε η 5η αγωνιστική στη Β’ Εθνική των Ανδρών με τον Ηλυσιακό να είναι η ομάδα που χαμογέλασε στο τέλος.

Με εκτός έδρας νίκη συνέχισε ο Ηλυσιακός που επικράτησε με καθαρό σκορ του Οδυσσέα. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 1-3 κερδίζοντας δύο δύσκολα πρώτα σετ και παρότι ο Οδυσσέας έβγαλε αντίδραση και μείωσε κατακτώντας το τρίτο. Η ομάδα του Ηλυσιακού είχε υπομονή και ηρεμία και στο τέταρτο σετ εμφάνισε και πάλι το καλό της πρόσωπο με αποτέλεσμα να έρθει η νίκη που διατηρεί την ομάδα στην κορυφή με 15 βαθμούς και παράλληλα οδήγησε τον Οδυσσέα στην πρώτη ήττα του στη Β’ Φάση.

Στην κορυφή παραμένει και η Ένωση Γαλατσίου που με το ίδιο σκορ, με 1-3, πήρε τη νίκη κόντρα στον ΕΑΟ Σπάτων. Τα πρώτα σετ μοιράστηκαν στις δύο ομάδες αλλά η συνέχεια ανήκε στους φιλοξενούμενους.

Η Ένωση Γαλατσίου είχε συνέπεια και καλές επιλογές στο τρίτο και το τέταρτο σετ τα οποία και κέρδισε με σχετική άνεση και διαφορά άνω των 10 πόντων.Επίσης με 1-3 η ΑΕ Αμπελοκήπων πέτυχε νίκη κόντρα στους Νέους Βύρωνος.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί μόνο στο δεύτερο σετ, το οποίο και κατέκτησαν. Στην υπόλοιπη διάρκεια του αγώνα η ΑΕ Αμπελοκήπων ήταν άκρως αποτελεσματική, κυριάρχησε και κέρδισε τόσο το πρώτο όσο και το τρίτο με το τέταρτο σετ έχοντας διψήφια διαφορά

.Η μοναδική εντός έδρας νίκη της αγωνιστικής σημειώθηκε από την ΟΠΕ Χαλκίδας κόντρα στην Αθηνά Μαγκουφάνας με 3-0. Το πρώτο σετ ήταν και καθοριστικό αφού οι γηπεδούχοι με δυσκολία το κατέκτησαν, με σκορ 25-23, και αυτό τους έδωσε ώθηση.

Η απόδοσή τους ανέβηκε και η εικόνα των σετ που ακολούθησε ήταν διαφορετική καθώς η Αθηνά Μαγκουφάνας δεν είχε τον ίδιο ρυθμό με αποτέλεσμα να έρθει η νίκη για τους γηπεδούχους.