25-01-2024 17:07

Τοπική Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ: Μεγάλη νίκη για τον Απόλλωνα, συνεχίζει αήττητος ο Πανελλήνιος

Το αήττητο σερί του Πανελληνίου συνεχίστηκε για μία ακόμα αγωνιστική ενώ ο Απόλλωνας πέτυχε μια σημαντική νίκη κόντρα στο Κολλέγιο Ντερή για τη 13η αγωνιστική της Τοπικής Κατηγορίας Γυναικών της ΕΣΠΑΑΑ.

Το 13 στα 13 έκανε ο Πανελλήνιος καθώς πέρασε με επιτυχία από την έδρα του Τυφώνα. Με 1-3 κόντρα σε μια μαχητική ομάδα ο Πανελλήνιος πρόσθεσε ακόμα ένα τρίποντο στη συγκομιδή του. Οι γηπεδούχες πίεσαν αρκετά στο δεύτερο σετ, κέρδισαν το τρίτο αλλά δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο απέναντι στην πρωτοπόρο ομάδα της βαθμολογίας.

Ένα χορταστικό παιχνίδι πραγματοποιήθηκε ανάμεσα σε Απόλλωνα και Κολλέγιο Ντερή με τις γηπεδούχες να φτάνουν στη νίκη με 3-1. Ο Απόλλωνας άντεξε στο ανταγωνιστικό πρώτο σετ και εν συνεχεία κατάφερε να κάνει το 2-0 με σχετική άνεση. Παρότι το Ντερή έβγαλε αντίδραση και μείωσε ο Απόλλωνας πήρε αυτό που έψαχνε χωρίς απώλεια βαθμού και πρόσθεσε ένα πολύτιμο τρίποντο στη συγκομιδή του ενώ το Ντερή έμεινε στο -7 από την κορυφή

.Η νίκη της Ένωσης Βύρωνα μείωσε την απόσταση από τη δεύτερη θέση στον έναν βαθμό. Με 3-1 η ομάδα του Βύρωνα επικράτησε του ΑΟ Καρέα παρότι οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 0-1. Η Ένωση Βύρωνα έβγαλε αντίδραση και πέτυχε μια σημαντική νίκη που την κρατάει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.Τα Γλυκά Νερά κράτησαν τη διαφορά με τους πρωτοπόρους σε μικρή απόσταση καθώς πήραν τη νίκη κόντρα στην ΟΠΕ Χαλκίδας με 0-3. Με εξαίρεση το δεύτερο σετ το οποίο έγινε ντέρμπι στην υπόλοιπη διάρκεια του αγώνα τα Γλυκά Νερά είχαν τον πρώτο λόγο και εν τέλει έφτασαν σε μία νίκη που τους πρόσφερε ακόμα τρεις βαθμούς.

Σε κοντινή απόσταση από την πεντάδα παραμένει η Γαία καθώς επικράτησε του ΠΑΚ Χαλανδρίου με 1-3. Οι γηπεδούχες προηγήθηκαν μετά το 25-23 τοπρώτου σετ αλλά η Γαία εμφάνισε το καλό της πρόσωπο στη συνέχεια, ανέτρεψε το σκορ και έφτασε σε ένα τρίποντο που τη διατηρεί σε απόσταση τριών βαθμών από την πέμπτη θέση.

Με νίκη συνέχισε ο ΑΟ Αγίου Στεφάνου καθώς με 3-0 πήρε τη νίκη απέναντι στον ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς". Οι γηπεδούχες πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση και βελτιωνόταν όσο το παιχνίδι εξελισσόταν με αποτέλεσμα να φτάσουν στην Πέμπτη φετινή τους νίκη.

Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες:13η αγωνιστική

Ένωση Βύρωνα - ΑΟ Καρέα   3-1 (23-25,25-18,25-21,25-17)

ΑΣ Τυφών - Πανελλήνιος ΓΣ  1-3 (19-25,23-25,26-24,14-25)

ΟΠΕ Χαλκίδας - ΓΣ Γλυκών Νερών            0-3(16-25,22-25,19-25)

ΠΑΚ Χαλανδρίου - ΑΣ Σπάτων "Γαία"     1-3 (25-23,9-25,12-25,23-25)ΑΟ Αγίου Στεφάνου - ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς"              3-0(25-18,25-19,25-9)ΓΣ Απόλλων - ΑΣ Κολλεγίου Ντερή           3-1(25-22,25-15,16-25,25-16)