16-01-2024 16:02

Β εθνική γυναικών ΕΣΠΑΑΑ: Εντυπωσιακοί Ιωνες λύγισαν τους Νέους Βύρωνος, συνέχισε με νίκες η τετράδα

Χωρίς καμία αλλαγή στην τετράδα συνεχίστηκε η 12η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής Γυναικών της ΕΣΠΑΑΑ όπου ο Φοίβος Μελισσίων συνέχισε την αήττητη προέλαση του και κράτησε τη διαφορά στο +4 απο την δεύτερη Δεξαμενή.

Με σκορ 3-0 ο Φοίβος Μελισσίων πήρε τη νίκη απέναντι στους Θρακομακεδόνες με συνολικά καλή εμφάνιση με τα δύο από τα τρία σετ μάλιστα να κρίνονται με διψήφια διαφορά πόντων.

Εκτός έδρας νίκη πέτυχε η ανώτερη Δεξαμενή Μεταμόρφωσης επί της ουραγού Νέας Μάκρης παραμένοντας στη δεύτερη θέση. Με 0-3 η Δεξαμενή πήρε αυτό που ήθελε παρότι οι γηπεδούχες έδειξαν αντίδραση μετά το πρώτο σετ.

Συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα για τον ΑΟ Άνοιξης καθώς με 0-3 επικράτησε του Απόλλωνα Αγίου Δημητρίου.

Σε ένα παιχνίδι με ανταγωνισμό οι φιλοξενούμενες ήταν ανώτερες και αξιοποίησαν τα δυνατά τους στοιχεία κατακτώντας ακόμα τρεις βαθμούς.Επιστροφή στις νίκες για τον Παπάγου καθώς με 3-1 έκαμψε την αντίσταση της Αθηνάς Μαγκουφάνας. Μετά από δύο πρώτα άνετα σετ για τον Παπάγου οι φιλοξενούμενες άλλαξαν ρυθμό και αρχικά μείωσαν σε 2-1. Το τέταρτο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες και εκεί οι γηπεδούχες λειτούργησαν σωστά καταφέρνοντας να πάρουν τη νίκη με καθαρό σκορ.

Πολύ σκληροί για να χασουν αποδείχτηκαν οι Ίωνες (φωτο) του Βασίλη Ξεροβάσιλα κόντρα στους Νέους Βύρωνος με 3-0. Και τα τρία σετ ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικά με τις γηπεδούχες ωστόσο να είναι εξαιρετικές και να βγάζουν πάθος και ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο.Με οδηγούς τις Έλσα Γρίσπου και Χαρά Μπιτσάκου οι Ίωνες πήραν τρεις πολύτιμους βαθμούς ανέβηκαν στους 16 πόντους και την έκτη θέση, ενω ταυτόχρονα οι Νέοι Βύρωνος έχασαν έδαφος στο κυνήγι της τετράδας.

Με καθαρό σκορ επικράτησε η Νίκη Αμαρουσίου της Γκράβας. Το 3-1 συνοδεύτηκε με καλή εμφάνιση για τα γηπεδούχες που παράλληλα κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα τεσσάρων βαθμών από την αντίπαλη ομάδα πετυχαίνοντας την πέμπτη νίκη τους για φέτος.