16-01-2024 00:08

ΕΣΠΑΑΑ Β' εθνική Ανδρών: Ένωση Γαλατσίου και Οδυσσέας διπλασίασαν τις νίκες τους στη Β' φάση

Με τρία παιχνίδια και μία εκκρεμότητα συνεχίστηκε η Β’ Φάση στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής Ανδρών \. Ο Οδυσσέας Αμαρουσίου και η Ένωση Γαλατσίου ήταν οι δύο ομάδες που διπλασίασαν τις νίκες τους και ισοβαθμούν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Δύσκολο έργο αποδείχθηκε πως είχε ο Οδυσσέας καθώς χρειάστηκε μεγάλη προσπάθεια ώστε να κάμψει την αντίσταση των Νέων Βύρωνος. Το 3-1 ήρθε μετά από ένα παιχνίδι που με εξαίρεση το δεύτερο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ωστόσο οι γηπεδούχοι έδειξαν το καλό τους πρόσωπο και ανταπεξήρθαν στις απαιτήσεις φτάνοντας στη νίκη.

Με το ίδιο σκορ και όμοια έκβαση στο παιχνίδι η Ένωση Γαλατσίου επικράτησε της ΑΕ Αμπελοκήπων. Οι γηπεδούχοι πήραν τα δύο πρώτα σετ παρά την καλή εικόνα της ομάδας των Αμπελοκήπων που στη συνέχεια μείωσαν σε 2-1. Ένα ξέσπασμα στο τέταρτο σετ, όμως, ήταν ικανό να βγάλει από τη δύσκολη θέση της Ένωση Γαλατσίου που εν τέλει με 3-1 πήρε τη νίκη και το τρίποντο.

Νίκη με ανατροπή πέτυχε ο ΕΑΟ Σπάτων κόντρα στην Αθηνά Μαγκουφάνας με 1-3. Οι γηπεδούχοι κατέκτησαν το αμφίρροπο πρώτο σετ αλλά η συνέχεια ανήκε στους φιλοξενούμενους. Με καλύτερες επιλογές και λιγότερα λάθη η ομάδα των Σπάτων ανέκαμψε και πήρε τη νίκη που συνοδεύτηκε από το πρώτο τρίποντο στη Β’ Φάση.