12-12-2023 16:50

ΕΣΠΑΑΑ Β Εθνική Γυναικών: Συνέχισαν με νίκες Φοίβος, Δεξαμενή, Παπάγου, «πάγωσε» η Άνοιξη στη Νέα Μάκρη

Με μεγάλο ενδιαφέρον συνεχίζεται το πρωτάθλημα Β’ Εθνικής Γυναικών καθώς Φοίβος Μελισσίων και Δεξαμενή Μεταμόρφωσης παραμένουν στις πρώτες θέσεις με απόσταση ενός βαθμού ενώ Παπάγου, ΑΟ Άνοιξης και Νέοι Βύρωνος διεκδικούν τις δύο θέσεις που συμπληρώνουν την τετράδα.

Ο Φοίβος Μελισσίων παρέμινε αήττητος καθώς πέτυχε την 9η φετινή του νίκη. Με σκορ 3-0 επικράτησε και της Αθηνάς Μαγκουφάνας έχοντας πολύ καλή απόδοση και με τις φιλοξενούμενες να μένουν κοντά στο σκορ μόνο στο τρίτο σετ. Με 25 βαθμούς ο Φοίβος Μελισσίων διατηρείται στην πρώτη θέση, έναν βαθμό πάνω από τη Δεξαμενή Μεταμόρφωσης.

Η Δεξαμενή με τη σειρά της, βρήκε πίεση από τη Νίκη Αμαρουσίου αλλά παρόλα αυτά έφτασε στο νικηφόρο 3-0. Το δεύτερο και το τρίτο σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες με την ομάδα του Αμαρουσίου να βάζει δύσκολα στις γηπεδούχες αλλά χωρίς τελικά να καταφέρνει να κερδίσει κάποιο σετ.

Συνεχίζει το νικηφόρο του σερί ο ΑΣ Παπάγου καθώς με σκορ 3-0 ξεπέρασε και το εμπόδιο του Απόλλωνα Αγίου Δημητρίου.

Ο Παπάγου πήρε με αυτό τον τρόπο ένα πολύτιμο τρίποντο που οδήγησε την ομάδα στους 19 βαθμούς αξιοποιώντας την απώλεια του ΑΟ Άνοιξης με τις δύο ομάδες να ισοβαθμούν.

Βαρυχειμωνιά... για τον ΑΟ Άνοιξης ο οποίος ηττήθηκε από τη Νέα Μάκρη με 3-2 αν και προηγήθηκε δύο φορές στα σετ. Το 0-1 και 1-2 μετατράπηκαν σε νίκη 3-2 για τις γηπεδούχες που όχι μόνο δεν τα παράτησαν αλλά άντεξαν στην πίεση του τέταρτου σετ φτάνοντας στη νίκη στο τάι μπρέικ

Ένα βαθμό μακριά από την τετράδα απέχουν οι Νέοι Βύρωνος μετά το 0-3 επί των Θρακομακεδόνων. Οι Νέοι Βύρωνος πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση και αυτό οδήγησε σε ένα σημαντικό τρίποντο και την έκτη νίκη της ομάδας για φέτος που την κρατάει κοντά στο στόχο της τετράδας.

Τέλος, νίκη πέτυχαν οι μαχητικοί Ίωνες του Βασίλη Ξεροβάσιλα κόντρα στη Γκράβα με 3-1. Τα δύο πρώτα σετ μοιράστηκαν στις δύο ομάδες αλλά από εκεί και πέρα οι Ίωνες ανέβασαν απόδοση. Το τέταρτο σετ ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος με τις γηπεδούχες, όμως, να έχουν πιο καθαρό μυαλό και να παίρνουν αυτό που θέλουν.