05-12-2023 14:04

ΕΣΠΑΑΑ Β Εθνική Γυναικών: Απόδραση Φοίβου απο την 'Ανοιξη με απώλειες, απίθανοι Νέοι Βύρωνος λύγισαν 3-2 την Δεξαμενή

Μόνος πρώτος και αήττητος με 8/8 νίκες και 22 πόντους, έμεινε ο Φοίβος στην κορυφή  της Β’ εθνικής γυναικών. Η ομάδα των Μελισσίων   για την 8η αγωνιστική απέδρασε μετά από ένα πολύ μεγάλο θρίλερ με 2-3 από την Άνοιξη αλλα με βαρύ τίμημα, αφου εκτός από τον βαθμό έχασε με σοβαρό τραυματισμό στο αριστερό γόνατο την ακραία Δήμητρας Ζαχαροπούλου.

Η αθλήτρια των Μελισσίων τραυματίστηκε στο φινάλε του δεύτερου σετ μετά από από άτυχη προσγείωση σε καρφί που επιχείρησε. Το παιχνίδι διακόπηκε μέχρι να της παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες ενώ αργότερα υποβασταζόμενη πήγε με συνοδεία παραγόντων της ομάδας στο ΚΑΤ για εξετάσεις ενω σήμερα θα υποβληθεί και σε μαγνητική για να διαπιστωθεί το μέγεθος του τραυματισμού.. Στην ίδια φαση υπέστη διάστρεμμα και η πασσαδόρος της Άνοιξης, Μαργαρίτα Κοκκαλάκη.

Οσον αφορά το ματς ήταν εξαιρετικό ποιοτικά με τις δύο ομάδες να παίζουν με φοβερό πάθος για τη νίκη και να δημιουργούν συνεχές ανατροπές στο σκορ. Η νεοφώτιστη ‘Ανοιξη ήταν εκπληκτική, κοίταξε στα μάτια τον πρωτοπόρο Φοίβο και τα έδωσε όλα για τη νίκη. Η ομάδα του Νίκου Σπανού προηγήθηκε στο πρώτο σετ 21-17, οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 22-22 αλλα η ‘Ανοιξη πήρε το σετ 25-23.

Στο δεύτερο ο Φοίβος πιο αποφασιστικός ισοφάρισε με 22-25 σε 1-1. Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ σχεδόν μέχρι το τέλος με 19-20, 20-21, 21-22 αλλα και πάλι οι περυσινές πρωταθλήτριες με πολύ άγχος το κατέκτησαν με 22-25 και έκαναν το 1-2.

Μεγάλο θρίλερ είχαμε στο τέταρτο όπου ο Φοίβος προηγήθηκε με 13-17 αλλα η Άνοιξη με σερί 10-5 πέρασε μπροστά με 23-22 ενώ στο φινάλε με δύο άσσους της Μπέτκα πήρε το σετ με 25-22 και έκανε το 2-2.

Δραματικό ήταν το τάι μπρέικ με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 13-13, ενω στις λεπτομέρειες ο Φοίβος με την εξαιρετική Κομίνη, μπόρεσε να το «κλειδώσει» με 13-15 και απέδρασε με το δίποντο.

Απο τον πρωτοπόρο και ουσιαστικό Φοίβο ξεχώρισαν Κομίνη, Χρυσομάλλη, Κωτσιάκη, Χαβιάρα, Γιαννακάκη ενω απο την ψυχωμένη 'Ανοιξη σούπερ η Πατρινού, και κοντά η Μαραγκού, Μπέτκα, Κωστοπούλου, Κοκκαλάκη.

Τα σετ 2-3 (25-23, 22-25, 22-25, 25-22, 13-15

Ανοιξη (Σπανός): Κοκκαλάκη, Κορναράκη, Κωστοπούλου, Μαραγκού, Πατρινού  Βούρου, Χαριμαδοπούλου (λ0, Ντιγριντάκη, Μπαρούτη, Μπέτκα, Οικονόμου

Φοίβος Μελισσίων (Ατσιδαύτης): Χρυσομάλλη, Ζαχαροπούλου, Κομίνη, Κωτσιάκη, Γεωργακοπουλου, Διασάκου, Χαβιάρα (λ), Γιαννακάκη, Κοτζεδάκη

Μεγάλη νίκη ανατροπή από τους Νέους Βύρωνα 3-2 την Δεξαμενή

Σπουδαία νίκη πέτυχαν οι Νέοι Βύρωνος επί της Δεξαμενής Μεταμόρφωσης ρίχνοντάς την από την κορυφή. Παρότι η Δεξαμενή προηγήθηκε με 0-1 και 1-2 οι Νέοι Βύρωνος άντεξαν στην πίεση και έφτασαν στο νικηφόρο 3-2 κερδίζοντας δύο πολύτιμους βαθμούς. Έτσι, οι Νέοι Βύρωνος παραμένουν σε απόσταση ενός βαθμού από την τετράδα

.Ο ΑΣ Παπάγου, με τη σειρά του, χρειάστηκε επίσης πέντε σετ για να κάμψει την αντίσταση της Νίκης Αμαρουσίου. Σε ένα παιχνίδι με συνεχείς ανατροπές ο Παπάγου πήρε τη νίκη αφήνοντας έναν χαμένο βαθμό αλλά διατηρείται στην τέταρτη θέση.Νίκη με ανατροπή για την Αθηνά Μαγκουφάνας απέναντι στον ΑΟ Θρακομακεδόνων με 3-1. Οι φιλοξενούμενες έκαναν καλό πρώτο σετ και πήραν προβάδισμα μετά το 26-28 αλλά η συνέχεια ανήκε στην Αθηνά Μαγκουφάνας που με θετική εμφάνιση έφτασε στη νίκη με καθαρό σκορ.

Με 3-1 επίσης επικράτησε η ΑΕ Γκράβας της Νέας Μάκρης. Η Νέα Μάκρη πάλεψε σε όλα τα σετ αλλά κατάφερε να κερδίσει μόνο το τρίτο καθώς η Γκράβα ήταν αποτελεσματική και δεν έκανε λάθη όταν κρίνονταν τα σετ.

Τη δεύτερη φετινή νίκη τους πέτυχαν οι Ίωνες. Με σκορ 1-3 πήραν το ντέρμπι ουραγών κόντρα στον Απόλλωνα Αγίου Δημητρίου που πάλεψε αλλα δεν  άντεξε στο πάθος και την αποφασιστικότητα των παικτριών του Βασίλη Ξεροβάσιλα.

Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες:

8η αγωνιστική

ΑΕ "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004 - ΑΟ Θρακομακεδόνων      3-1  (26-28,25-14,25-20,25-20)

ΑΣ Νίκη Αμαρουσίου - ΑΣ Παπάγου   2-3 (25-17,25-27,27-25,20-25,6-15)

ΑΕ Γκράβας - ΕΣ Νέας Μάκρης  3-1 (25-19,25-23,20-25,25-23)

ΑΟ Άνοιξης - ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" 2-3 (25-23,22-25,22-25,25-22,13-15)

ΑΟ Νέοι Βύρωνος - ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης   3-2 (17-25,25-22,12-25,25-16,15-11)

ΓΣ Απόλλων Αγίου Δημητρίου - Ίωνες ΑΣΠ           1-3(9-25,25-13,15-25,19-25)