28-11-2023 13:50

Β’ Εθνική Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ: Σταθερή πρωτιά για Φοίβο και Δεξαμενή, απώλεια βαθμού για την Άνοιξη

Φοίβος Μελισσίων και Δεξαμενή Μεταμόρφωσης συνέχισαν  με θετικά αποτελέσματα και μετά την ολοκλήρωση της 7ης αγωνιστικής με τις δύο ομάδες να παραμένουν αήττητες αυξάνοντας τη διαφορά τους από τον τρίτο ΑΟ Άνοιξης που είχε απώλεια βαθμού απο τους Θρακομακεδόνες.

Την έβδομη νίκη του πέτυχε ο Φοίβος Μελισσίων στη φετινή σεζόν. Με αντίπαλο την ΑΕ Γκράβας ο Φοίβος Μελισσίων είχε καλή απόδοση και έφτασε στη νίκη με 3-0 κερδίζοντας τα δύο από τα τρία σετ με διψήφια διαφορά.

Παρομοίως και η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης που επίσης πέτυχε την έβδομη νίκη για φέτος. Στο πρώτο σετ η Αθηνά Μαγκουφάνας ήταν άκρως ανταγωνιστική και το διεκδίκησε μέχρι το τέλος. Μετά το 25-22, όμως, η Δεξαμενή ανέβασε απόδοση και κατάφερε να φτάσει στο 3-0 με διαφορές άνω των 10 πόντων.Στην τρίτη θέση της βαθμολογίας συνεχίζει να βρίσκεται ο ΑΟ Άνοιξης παρότι έχασε βαθμό κόντρα στον ΑΟ Θρακομακεδόνων. Το παιχνίδι είχε διακυμάνσεις και παρότι ο ΑΟ Άνοιξης ξεκίνησε δυναμικά και προηγήθηκε με 0-2 σετ, οι Θρακομακεδόνες έκαναν την αντεπίθεσή τους. Μετά από δύο ακόμα δυναμικά σετ έγινε το 2-2 και όλα οδηγήθηκαν στο τάι μπρέικ εκεί που τελικά ο ΑΟ Άνοιξης έκανε το 2-3 και κατέκτησε το δίποντο.Σε τροχιά τετράδας παραμένει ο ΑΣ Παπάγου καθώς πρόσθεσε ακόμα τρεις βαθμούς στη συγκομιδή του. Με αντίπαλο τους Ίωνες ο Παπάγου πήρε τη νίκη με 0-3 σε ένα παιχνίδι που οι φιλοξενούμενες BΈνα ακόμα θετικό αποτέλεσμα πέτυχαν οι Νέοι Βύρωνος καθώς επικράτησαν με 3-0 της Νίκης Αμαρουσίου. Οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ στα πρώτο και το τρίτο σετ με τους Νέους Βύρωνος, όμως, να έχουν καλύτερες επιλογές και να πιέζουν αποτελεσματικά την απέναντι πλευρά.Την πρώτη νίκη της πέτυχε η Νέα Μάκρη που επικράτησε με 3-0 του Απόλλωνα Αγίου Δημητρίου. Η Νέα Μάκρη ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο κομμάτι του παιχνιδιού και κατάφερε να ανταπεξέρθει στην πίεση του τρίτου σετ όταν και οι φιλοξενούμενες επιχείρησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι.