25-11-2023 16:17

Τοπική 3 Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ: Κορυφή με παιχνίδι περισσότερο για τον ΑΣΟΧ Φοίβο, απώλεια για τον Ηρακλή Αγίου Δημητρίου

Νέα δεδομένα έφερε στον Α’ όμιλο το ρεπό του Αετού Μεταμόρφωσης που οδήγησε τον ΑΣΟΧ Φοίβο στην κορυφή ενώ το στραβοπάτημα του Ηρακλή Αγίου Δημητρίου έδωσε την ευκαιρία στη Νηαρ Ηστ να φτάσει σε διαφορά τριών βαθμών στον Β’ όμιλο.

Στον Α’ όμιλο ο Αετός Μεταμόρφωσης έκανε το ρεπό του με αποτέλεσμα ο ΑΣΟΧ Φοίβος να βρει την ευκαιρία να πιάσει κορυφή. Ο Φοίβος πέρασε νικηφόρα από την έδρα του ΑΣΠ Κτησιφών με σκορ 1-3 και αυτό το τρίποντο οδήγησε την ομάδα στους 14 βαθμούς, δύο περισσότερους από τον Αετό.

Παράλληλα, η Παλλήνη μπορεί να δυσκολεύτηκε από τον ΑΟ Σταμάτας αλλά με ανατροπή κατάφερε να πάρει την νίκη επίσης με 1-3. Έτσι, η Παλλήνη με 12 βαθμούς παρέμεινε ψηλά στη βαθμολογία και δίνει νέο ενδιαφέρον στη μάχη της κορυφής.

Πολύτιμη νίκη πέτυχε και ο ΑΣ Λαυρίου επί της Κερατέας. Το πρώτο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες με 26-24 αλλά στην πορεία οι γηπεδούχες έδειξαν το καλό τους πρόσωπο και κατάφεραν να φτάσουν στο 3-0 που τους διατηρεί στην τετράδα. Νίκη και για τον ΑΟ "Ίσιδα - Δίας" Νέας Μάκρης που με σκορ 0-3 επικράτησε του ΑΟ Κωφών και πλέον βρίσκεται στην πέμπτη θέση με 7 βαθμούς.

Στον Β’ όμιλο η Νηαρ Ηστ συνέχισε τη νικηφόρα πορεία της. Με σκορ 3-0 επικράτησε του ΓΑΣ Χολαργού και έκανε το πέντε στα πέντε και παρέμεινε στην πρώτη θέση χωρίς να χάσει βαθμό. Αντίθετα, ο Ηρακλής Αγίου Δημητρίου ηττήθηκε από τον Εθνικό με 2-3.

Ο Εθνικός βρέθηκε δύο φορές πίσω στα σετ αλλά ανέκαμψε και κατάφερε να πάρει τη νίκη και μαζί να φτάσει στους 7 βαθμούς και την τέταρτη θέση ενώ ο Ηρακλής Αγ. Δημητρίου έμεινε τρεις βαθμούς μακριά από την κορυφή.

Την καλή του πορεία συνεχίζει ο Ηρακλής Χαλκίδας καθώς πέτυχε την τρίτη νίκη του για φέτος. Με σκορ 3-1 και συνολικά καλή εμφάνιση επικράτησε του ΔΑΣ Αραφήν παραμένοντας στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Επιστροφή στις νίκες, τέλος, για τον Αστέρα Εξαρχείων αφού μετά από μια δύσκολη αναμέτρηση πήρε τη νίκη με 3-1 κόντρα στον Άτλαντα Δάφνης Υμηττού.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα

:6η αγωνιστική Τοπικής Κατηγορίας 3 Γυναικών

Α όμιλος

ΑΠΣ "Αετός" Μεταμόρφωσης - Ρεπό

ΑΣ Λαυρίου - ΓΣ Κερατέας  3-0 (26-24,25-18,25-20)

ΑΣΠ Κτησιφών - ΑΣΟΧ ''Φοίβος''  1-3 (11-25,25-20,14-25,15-25)

ΑΟ Κωφών - ΑΟ "Ίσιδα - Δίας" Νέας Μάκρης 0-3 (23-25,18-25,23-25)

ΑΟ Σταμάτας - ΑΟ Παλλήνη    1-3 (25-19,12-25,21-25,18-25)