24-11-2023 13:05

Τοπική 2 ΕΣΠΑΑΑ: Νίκη “ανάσα” για το Κουκάκι, σταθερά στην κορυφή ο αήττητος Μελισσιακός

Χωρίς πολλές εκπλήξεις συνεχίστηκε το πρωτάθλημα Τοπικής Κατηγορίας 2 Γυναικών της ΕΣΠΑΑΑ. Ο πρωτοπόρος και αήττητος Μελισσιακός παρέμεινε στην πρώτη θέση ενώ η νίκη του ΠΑΟ Κουκάκι επί του ΑΟ Διονύσου ξεχώρισε και έδωσε νέο ενδιαφέρον στη μάχη για την πεντάδα.

Την έκτη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε ο Μελισσιακός. Με σκορ 3-0 επικράτησε του ΕΑΟ Σπάτων σε ένα παιχνίδι όπου και στα τρία σετ οι φιλοξενούμενες ήταν κοντά στο σκορ. Παρόλα αυτά ο Μελισσιακός άντεξε την πίεση και πήρε ακόμα τρεις βαθμούς.

Σε απόσταση ενός βαθμού παραμένουν οι Αμαζόνες Αχαρνών καθώς ξεπέρασαν το εμπόδιο του ΟΦ Γέρακα με 3-0. Οι Αμαζόνες άφησαν πίσω την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής και ανέκαμψαν με καλή εμφάνιση χωρίς να αφήσουν το Γέρακα να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι.Μια σημαντική νίκη πέτυχε ο ΠΑΟ Κουκάκι στην έδρα του ΑΟ Διονύσου.

Μετά από ένα δυνατό παιχνίδι ο ΠΑΟ Κουκάκι έφτασε στο νικηφόρο 1-3, ξεπέρασε την πίεση του Διονύσου και με αυτό το αποτέλεσμα μείωσε τη διαφορά από την αντίπαλη ομάδα στους 2 βαθμούς πλησιάζοντας παράλληλα την πεντάδα.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η Σχολή Μωραΐτη απέναντι στον ΓΣ Χαλανδρίου. Με σκορ 0-3 και διαφορά άνω των 10 πόντων και στα τρία σετ η Σχολή Μωραΐτη πήρε ένα εμφατικό τρίποντο και διατηρήθηκε σε κοντινή απόσταση από την κορυφή.

Νίκη με καθαρό σκορ και για τον ΑΟ Οδυσσέα απέναντι στον Ιωνικό. Μετά από ένα ανταγωνιστικό πρώτο σετ ο Οδυσσέας ανέβασε απόδοση και κατάφερε να φτάσει χωρίς πρόβλημα στο 3-0.

Με 11 βαθμούς ισοβαθμεί πλέον στην πέμπτη θέση μαζί με τον ΑΟ Διονύσου.Δυσκολεύτηκε αλλά πήρε τη νίκη η Ένωση Γαλατσίου επί του ΑΟ Λαγονησίου. Η Ένωση Γαλατσίου προηγήθηκε δύο φορές, με 1-0 και 2-1 σετ, αλλά ο ΑΟ Λαγονησίου κατάφερε να οδηγήσει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Εκεί οι γηπεδούχες έδειξαν και πάλι το καλό τους πρόσωπο και με 15-11 έφτασαν στη νίκη με 3-2.