17-11-2023 13:41

Τοπική Γυναικών ΕΣΠΕΔΑ: Ακλόνητος στην κορυφή ο αήττητος Άλιμος, δραματική νίκη του‘Αρη στην Αμφιάλη, νίκες για Δραπετσώνα, Κελεό, Φοίνικα, Ιπποκράτη

Μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας της έκτης αγωνιστικής της Τοπικής γυναικών ΕΣΠΕΔΑ, συνέχισε να βρίσκεται ο αήττητος Άλιμος, μετά την έκτη νίκη στη σειρά που πέτυχε με 3-0 κόντρα στον Αίολο Ταύρου.

Οι παίκτριες του Κώστα Μπαλαδήμα ήταν καλύτερες στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, επέβαλλαν το ρυθμό τους πίεσαν στο σερβίς και κυριάρχησαν και στα τρία σετ και ανέβηκαν στους 17 πόντους. Από την άλλη ο φιλοξενούμενος Αίολος, πάλεψε φιλότιμα στο δεύτερο σετ αλλα δεν είχε συνέχεια.

Εκπληκτικό ματς στην Αμφιάλη με τον ‘Αρη να λυγίζει μετά από μεγάλη μάχη με 3-2 τον «βασιλιά των τάι μπρέικ», Μ.Ε.Λ.Α.Σ Αγ. Ελευθέριος. Οι γηπεδούχες ξεχείλισαν από πάθος και τεράστια θέληση για νίκη,καθώς αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ δύο φορές με 0-1 ( 22-25) και 1-2 (28-26), κατάφεραν να κάνουν διπλή ανατροπή. Αρχικά ισοφάρισαν σε 2-2 με το δραματικό 28-26, και πήραν τη νίκη με 15-11 σε συγκλονιστικό τάι μπρέικ. Με το δίποντο αυτό η ομάδα της Αμφιάλης παρέμεινε στην δεύτερη θέση με 15 βαθμούς και στο -2 από τον Άλιμο.

Από την άλλη ο Μ.Ε.Λ.Α.Σ του Σπύρου Νικολάκη ήταν και πάλι εντυπωσιακός, κατάφερε να τσιμπήσει βαθμό σε μια δύσκολη έδρα ενώ συνολικά έπαιξε το πέμπτο φετινό τάι μπρέικ σε πρωτάθλημα-κύπελλο. Να σημειωθεί ότι η ομάδα του Αιγάλεω, πρίν τρεις μέρες είχε χάσει πάλι 3-2 από τον Κελεό στην Ελευσίνα για τους «8» του κυπέλλου.

Σταθερά τρίτος ο Κελεός με 14 πόντους ο οποίος νίκησε 3-0 το Περιστέρι, αλλα και την κούραση από τον αγώνα κυπέλλου της Δευτέρας (13/11) κόντρα στον Μ.Ε.Λ.Α.Σ. Αγ. Ελυθέριος.Οι φιλοξενούμενες που βρίσκονται στην εξαδα, εκαναν συνολικά καλή εμφάνιση, πάλεψαν και τα τρία σετ αλλα δεν μπόρεσαν να πάρουν θετικό αποτέλεσμα

.Παρών στην τετράδα η Δραπετσώνα η οποία ηταν ανώτερη και επικράτησε της ΑΕ Ρέντη με 3-0 ενω συνέχισε να είναι σε απόσταση βολής από την πρώτη τριάδα. Αγωνιστικά για την ομάδα του Γιάννη Πλίθη που εχει βρελι ρυθμό και ψυχολογία, ηταν η τέταρτη σερί νίκη ενώ για τις φιλοξενούμενες ηταν η πέμπτη σερί ήττα.Σούπερ έκπληξη στο Καματερό, καθώς ο προτελευταίος Φοίνικας που είχε ένα μόλις βαθμό στην κατηγορία, «έσπασε» την έδρα της Άμιλλας με το εντυπωσιακό 1-3 και πήρε βαθμολογική ανάσα.

Από την άλλη οι νεοφώτιστες που βρέθηκαν πολύ γρήγορα πίσω στο σκορ με 0-2. και το μονο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 1-3. Παντως παρα την εντός έδραςήττα παρέμειναν στην πεμπτη θέση. Θρίλερ πέντε σετ είχαμε και στην Αγ. Βαρβάρα, όπου ο ψυχωμένος Ιπποκράτης έκανε μεγάλη ανατροπή, αφού αν και έχανε 2-0 από τον Οδυσσέα, κατάφερε να αποδράσει με 2-3 και να πάρει ένα εκπληκτικό δίποντο.

Από την άλλη ο Οδυσσέας αν και εκανε πολύ καλό ξεκίνημα, κατέρρευσε στη συνέχεια και έχασε ένα κομβικό παιχνίδι σωτηρίας. Παράλληλα παρέμεινε ουραγός με 0/6 ήττες ενώ ο χθεσινός βαθμός ήταν ο πρώτος φετινός στο πρωτάθλημα!

Τα αποτελέσματα της 6η αγωνιστικής

ΔΑΣ Δραπετσώνα- ΑΕ Ρέντη 3-0 (25 - 17 (1), 25 - 16 (2), 25 - 18 (3) ΑΠΣ Αλίμου- Αιολος Ταύρου 3-0 (25 - 17 (1), 25 - 21 (2), 25 - 13 (3)

Οδυσσέας Αγ. Βαρβάρας – ΑΣΟ Ιπποκράτης 2-3 (25 - 20 (1), 25 - 22 (2), 19 - 25 (3), 15 - 25 (4), 8 - 15 (5)

ΑΠΣ Άμιλλα- Φοίνικας 1-3 (22 - 25 (1), 26 - 28 (2), 25 - 18 (3), 22 - 25 (4)

Αρης Αμφιάλης- ΜΕΛΑΣ Αγ. Ελευθέριος 3-2 (22 - 25 (1), 25 - 23 (2), 18 - 25 (3), 28 - 26 (4), 15 - 11 (5)

ΑΟ Κελεός- ΑΣ [Περιστέρι 3-0 (25 - 20 (1), 25 - 19 (2), 25 - 19 (3)