15-11-2023 17:10

ΕΣΠΑΑΑ: Πανέλληνιος και Ντερή οδηγούν στην Τοπική Κατηγορία Γυναικών

Χωρίς αλλαγές στην κορυφή της βαθμολογίας συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Τοπικής Κατηγορίας Γυναικών καθώς νίκες με καθαρό σκορ πέτυχαν οι τρεις ομάδες που προπορεύονται.

Νίκη πολλαπλής σημασίας πέτυχε το Κολλέγιο Ντερή επί των Γλυκών Νερών σε ένα από τα ντέρμπι της αγωνιστικής. Το 1-3 έδωσε ένα πολύτιμο τρίποντο στο Ντερή σε ένα παιχνίδι που όλα τα σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες και με μικρή διαφορά.

Με το ίδιο σκορ νίκησε και ο Πανελλήνιος καθώς ξεπέρασε το εμπόδιο του ΠΑΚ Χαλανδρίου με 1-3. Οι γηπεδούχες έδειξαν καλά στοιχεία στο δεύτερο σετ αλλά ο Πανελλήνιος είχε διάρκεια και υπομονή και κατάφερε να κερδίσει αυτό που έψαχνε κάνοντας το 5 στα 5.Το δεύτερο ντέρμπι της αγωνιστικής ήταν αυτό μεταξύ Ένωσης Βύρωνα και ΑΣ Σπάτων Γαία. Οι δύο ομάδες ήταν ισόβαθμες πριν την έναρξη του παιχνιδιού.

Το 3-0 της Ένωσης Βύρωνα ήρθε συνοδευόμενο με καλή εμφάνιση και έδωσε ώθηση στην ομάδα του Βύρωνα που παρέμεινε στην τριάδα της βαθμολογίας.Πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι πραγματοποιήθηκε και ανάμεσα σε ΑΣ Τυφών και ΑΟ Αγίου Στεφάνου. Ο ΑΟ Αγίου Στεφάνου ξεκίνησε δυναμικά και κατέκτησε τα πρώτα δύο σετ. Ωστόσο με αντεπίθεση διαρκείας ο Τυφών ανέκαμψε και κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 3-2 και μαζί στους 9 βαθμούς

.Νίκη σε πέντε σετ και για τον Καρέα που πέρασε επιτυχώς αλλά δύσκολα από την έδρα της ΟΠΕ Χαλκίδας. Σε ένα παιχνίδι με συνεχείς διακυμάνσεις ο ΑΟ Καρέα κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-3 και πλέον οι δύο ομάδες είναι ισόβαθμες με 3 βαθμούς.

Τη δεύτερη νίκη του για φέτος σημείωσε ο Απόλλωνας καθώς έφτασε με άνεση στο 3-0 επί του ΑΟ Βάρης Βάρης "Ο Αναγυρούς". Οι γηπεδούχες πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση και δε συνάντησαν ιδιαίτερη αντίσταση και έτσι βρίσκονται πλέον στους 6 βαθμούς.