07-11-2023 15:15

ΕΣΠΑΑΑ Β' εθνική γυναικών: Καρέ νικών για Φοίβο, Δεξαμενή, στην 'Ανοιξη το ντέρμπι τετράδας

Με έξι αναμετρήσεις γεμάτες θέαμα συνεχίστηκε η 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής Γυναικώ  όπου Φοίβος Μελισσίων και Δεξαμενή Μεταμόρφωσης παρέμειναν στην κορυφή ενώ ο ΑΟ Άνοιξης πήρε το ντέρμπι με την Μαγκουφάνα και ακολουθεί σε απόσταση αναπνοής.

Μία ακόμα νίκη πρόσθεσε στη συγκομιδή της η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης. Απέναντι στον Απόλλωνα Αγίου Δημητρίου ξεκίνησε δυνατά αλλά το δεύτερο και το τρίτο σετ έγιναν ντέρμπι με το σκορ να γίνεται 1-2 σετ. Στο τέταρτο, όμως, η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης έδειξε ξανά το καλό της πρόσωπο και έκανε το 1-3 φτάνοντας σε μια ακόμα νίκη χωρίς απώλειες.

Συγκάτοικος στην κορυφή της βαθμολογίας παραμένει ο Φοίβος Μελισσίων που με το ίδιο σκορ επικράτησε των Ιώνων. Οι Ίωνες μπήκαν αποφασιστικά στο πρώτο σετ και με 26-24 πήραν προβάδισμα 1-0.

Οι φιλοξενούμενες  στη συνέχεια ανέβσαν την απόδοση τους,, οι γηπεδούχες ξέμειναν απο δυνάμεις και λύσεις, και λογικά έφτασαν στο 1-3 και έτσι  σε ενα ακόμα τρίποντο που τις διαττήρησε αήττητες μετά από τέσσερις αγωνιστικές.

Μεγάλο παιχνίδι με φόντο την τρίτη θέση έγινε ανάμεσα σε ΑΟ Άνοιξης και Αθηνά Μαγκουφάνας. Οι γηπεδούχες του ΑΟ Άνοιξης αποδείχθηκαν πιο έτοιμες και πιο συγκεντρωμένες καθώς είχαν καλή απόδοση που τους οδήγησε στη νίκη με 3-0.

Με αυτό το τρίποντο ο ΑΟ Άνοιξης ξέφυγε από την Αθηνά Μαγκουφάνας στη βαθμολογία και παράλληλα παρέμεινε αήττητος μένοντας ένα βαθμό πίσω από την κορυφή.Θετικό αποτέλεσμα και για τον ΑΣ Παπάγου που με 3-0 ξεπέρασε το εμπόδιο των Θρακομακεδόνων.

Έχοντας ικανοποιητική απόδοση και στα τρία σετ οι γηπεδούχες κατάφεραν να πάρουν το επιθυμητό αποτέλεσμα χωρίς να αφήσουν χαμένο βαθμό και με 7 βαθμούς πλέον ισοβαθμούν στην τέταρτη θέση με την Αθηνά Μαγκουφάνας και τους Νέους Βύρωνος.

Οι Νέοι Βύρωνος ωστόσο δεν κατάφεραν να περάσουν επιτυχώς από την έδρα της Γκράβας. Οι γηπεδούχες έβαλαν δύσκολα στους Νέους Βύρωνος καθώς προηγήθηκαν με 1-0 και 2-1. Το παιχνίδι κρίθηκε, όμως, στο τάι μπρέικ εκεί οι η Γκράβα πήρε τη νίκη με 3-2 και κατέκτησε δύο σημαντικούς βαθμούς.

Την πρώτη νίκη της πέτυχε η Νίκη Αμαρουσίου που επικράτησε με 3-0 της Νέας Μάκρης του Γιάννη Φάκα. Οι γηπεδούχες ήταν πιο αποτελεσματικές στα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού και πήραν αυτό που ήθελαν φτάνοντας συνολικά τους 4 βαθμούς ενω άφησαν τις φιλοξενούμενες στο βυθό της βαθμολογίας με ένα πόντο.

Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες:

4η αγωνιστική ΑΣ Παπάγου - ΑΟ Θρακομακεδόνων 3-0 (25-18,25-18,25-21)

ΑΣ Νίκη Αμαρουσίου - ΕΣ Νέας Μάκρης  3-0 (25-19,25-19,25-20)

ΑΕ Γκράβας - ΑΟ Νέοι Βύρωνος    3-2 (25-19,14-25,25-19,21-25,15-11)

ΑΟ Άνοιξης - ΑΕ "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004   3-0 (25-20,25-12,25-16

)ΓΣ Απόλλων Αγίου Δημητρίου - ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης    1-3 (11-25,22-25,25-22,16-25)

Ίωνες ΑΣΠ - ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος"               1-3 (26-24,21-25,15-25,19-25)