02-11-2023 13:28

Β εθνική γυναικών ΕΣΠΕΔΑ: Καρέ νικών και τριπλή ισοβαθμία κορυφής για Θρίαμβο, Κρόνο, Ίριδα, τρίποντα για Εθνικό, Π. Φάληρο

Τέταρτη σερί νίκη σημείωσαν οι ισόβαθμοι Θρίαμβος, Κρόνος, Ίριδα και συνέχισαν να κρατούν την κορυφή της Β’ εθνική γυναικών ΕΣΠΕΔΑ.

Αρχικά ο Θρίαμβος επικράτησε εύκολα στο Χαϊδάρι 3-0 της ουραγού Άρτεμις Κορυδαλλού και χωρίς απώλεια σετ, έκανε το 4/4 και έφτασε τους 12 βαθμούς.

Την αήττητη πορεία του συνέχισε και ο Κρόνος Αγ. Αναργύρων , ο οποίος επικράτησε στην Καλλιθέα του νεοφώτιστου Έσπερου με 0-3 (18-25, 18-25, 22-25) και παρέμεινε στην κορυφή με το απόλυτο των βαθμών. ‘Ήταν η δεύτερη σερί εκτός έδρας νίκη για την ομάδα των Αγ. Αναργύρων μετά το διπλό στο Μοσχάτο. Από την άλλη ο Έσπερος που πάλεψε μόνο στο τρίτο σετ, παρέμεινε χαμηλά στην βαθμολογία. Καρέ νικών και για την Ίριδα η οποία λύγισε με 3-0 το Μοσχάτο και παρέμεινε στο ρετιρέ της βαθμολογίας με 12 πόντους.

Αγωνιστικά η ομάδα της Ν. Σμύρνης ήταν καλύτερη και πλέον θα πάει με καλή ψυχολογία στο ντέρμπι κορυφής της 5ης αγωνιστικής στους Αγ. Αναργύρους, κόντρα στον γηπεδούχο Κρόνο. Από την άλλη το Μοσχάτο που υπέστη δεύτερη συνεχή ήττα, ήταν ανταγωνιστικό μόνο στο ένα από τα τρία σετ που παίχτηκαν στο ΣΕΦ και υποχώρησε ακόμη περισσότερο στη βαθμολογία.

Τέταρτη νίκη και μόλις στο-2 από την κορυφή συνέχισε να βρίσκεται ο Εθνικός. Η ομάδα του Πειραιά μετά τις απώλειες βαθμών με Άρτεμις και ΑΣ Ηλιούπολης, επέστρεψε στις καθαρές νίκες με 3-0 κόντρα στη Γλυφάδα. Οι νικήτριες ήταν ανώτερες πήραν εύκολα τα δύο πρώτα σετ με 25-11, 25-11 και παρά την προσπάθεια της Γλυφάδας να διεκδικήσει το τρίτο σετ, «κλείδωσαν» με 25-20 το τρίποντο που τόσο ήθελαν. Από την άλλη η ομάδα των νοτίων προαστίων ήταν απογοητευτική ενώ υπέστη τρίτη σερί ήττα σε τέσσερα ματς.

Επιστροφή στις νίκες για το Π. Φάληρο που νίκησε εκτός έδρας με 1-3 τον Ιάσωνα στη Νίκαια, και με έξι βαθμούς ανέβηκε στην πέμπτη θέση. Ο νεοφώτιστος Ιάσωνας φάνηκε μόνο στο δεύτερο σετ το οποίο κατέκτησε με 25-22, και ισοφάρισε το αρχικό 18-25 του Φαλήρου αλλα στη συνέχεια δεν άντεξε και ηττήθηκε εύκολα από τις φιλοξενούμενες.

Τελος μεγάλο θρίλερ είχαμε στα Λιόσια, οπου ο ΑΣ Ηλιούπολης χρειάστηκε να φτάσει στο τάι μπρέικ, ώστε να πανηγυρίσει την πρώτη του φετινή νίκη με 2-3 κόντρα στον ΓΣ Ιλίου, ύστερα από το εφιαλτικό ξεκίνημα στην κατηγορία. Αρχικά οι φιλοξενούμενες πήραν σοβαρό προβάδισμα με 0-2 ( 13-25, 28-30), στη συνέχεια το Ίλιον ανέβασε την απόδοση του και μετά από δύο σετ που «έπεσαν κορμιά» (26-24, 26-24), ισοφάρισε σε 2-2. Το φινάλε ήταν δραματικό με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα στο πέμπτο σετ , το οποίο τελικά πήρε το ΑΣΗ με το εντυπωσιακό 14-16 .

Αποτελέσματα της4ης αγωνιστικής

ΑΟ Θρίαμβος- ‘Αρτεμις Κορυδαλλού 3-0 (25 - 12 (1), 25 - 13 (2), 25 - 20 (3)

Ιάσωνας Νίκαιας- ΑΟΠ. Φαλήρου 1-3 (18 - 25 (1), 25 - 22 (2), 17 - 25 (3), 12 - 25 (4)

ΓΣ Ιλίου- ΑΣ Ηλιούπολης 2-3 (13 - 25 (1), 28 - 30 (2), 26 - 24 (3), 26 - 24 (4), 14 - 16 (5)

Εθνικός Πειραιως- ΑΣΠ Γλυφάδα 3-0 (25 - 11 (1), 25 - 11 (2), 25 - 20 (3)

ΓΑΣ Ίρις- ΑΟΠ Μοσχάτου 3-0 (25 - 16 (1), 25 - 20 (2), 25 - 16 (3)

ΠΟΚ Έσπερος- Κρόνος Αγ. Αναργύρων 0-3 (18 - 25 (1), 18 - 25 (2), 22 - 25 (3)