01-11-2023 16:16

ΕΣΠΑΑΑ Τοπική γυναικών: Τετράδα κορυφής για Σπάτα, Πανελλήνιο, Γλυκά Νερά, Ντερή

Καμία ομάδα δεν κατάφερε να διατηρήσει το απόλυτο των βαθμών στην 3η αγωνιστική της Τοπικής Κατηγορίας Γυναικών και πλέον στη κορυφή συμβαδίζουν τέσσερις ομάδες με 8 βαθμούς.

Νίκη στο τάι μπρέικ για τον ΓΣ Γλυκών Νερών που απώλεσαν τον πρώτο τους βαθμό για φέτος. Τα Γλυκά Νερά προηγήθηκαν στα σετ δύο φορές του ΠΑΚ Χαλανδρίου, με 0-1 και 1-2, ωστόσο η νίκη ήρθε οριστικά στο τάι μπρέικ όπου με 4-15 έφτασαν στο τελικό 2-3.

Πολύτιμη νίκη εκτός έδρας για την ΑΣ Σπάτων Γαία κόντρα στον ΑΟ Αγίου Στεφάνου. Το πρώτο σετ ήταν ιδιαίτερα αμφίρροπο και τελείωσε 24-26 υπέρ των φιλοξενούμενων. Η συνέχεια ανήκε στη Γαία και με καλύτερη εικόνα κατάφερε να φτάσει χωρίς περιπέτειες στη νίκη με 0-3 και μαζί στους 8 βαθμούς.

Νίκη με 0-3 και για τον Πανελλήνιο στην έδρα του Απόλλωνα. Οι φιλοξενούμενες απέφυγαν τα πολλά λάθη και αξιοποίησαν τα καλά τους στοιχεία φτάνοντας σε μια σημαντική νίκη που τις κρατάει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Η τέταρτη ομάδα που έφτασε τους 8 βαθμούς και βρίσκεται επίσης στην κορυφή είναι το Κολλέγιο Ντερή. Η ΟΠΕ Χαλκίδας αποδείχθηκε δύσκολος αντίπαλος και ζόρισε αρκετά την αντίπαλη πλευρά ωστόσο το Ντερή κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-3 και να συνεχίσει θετικά την πορεία του.Συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα για την Ένωση Βύρωνα αφού με 3-0 έκαμψε την αντίσταση του ΑΟ Βάρης

"Ο Αναγυρούς". Οι γηπεδούχες είχαν υψηλή απόδοση που απογειώθηκε στο τρίτο σετ το οποίο τελείωσε 25-8 και βρίσκονται πλέον στους 7 βαθμούς.Μεγάλο ντέρμπι πραγματοποιήθηκε ανάμεσα σε ΑΣ Τυφών και ΑΟ Καρέα. Παρότι ο Τυφών νίκησε με 3-0 το παιχνίδι ήταν απόλυτα ανταγωνιστικό και όλα τα σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες με τις

γηπεδούχες, όμως, να υπερτερούν σε αυτό τον τομέα και να κατακτούν το τρίποντο.Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες: