31-10-2023 13:42

ΕΣΠΑΑΑ Β' εθνική γυναικών: Τρίτη νίκη για Φοίβο, Δεαξμενή, απώλεια βαθμού για Άνοιξη

Με μεγάλο ενδιαφέρον συνεχίζεται το πρωτάθλημα Β’ Εθνικής Γυναικών όπου πλέον δύο είναι οι ομάδες που συγκατοικούν στην κορυφή μετά το χαμένο βαθμό του ΑΟ Άνοιξης.

Τρίτη συνεχόμενη νίκη με καθαρό σκορ πέτυχε ο Φοίβος Μελισσίων καθώς επικράτησε με 3-0 της Νέας Μάκρης. Και στα τρία σετ ο Φοίβος είχε τον πρώτο λόγο και κατάφερε μετά τα μισά να ξεφύγει, και να χτίσει διαφορά ασφαλείας που οδήγησε σε μια νίκη χωρίς ιδιαίτερο άγχος.

Τρίποντο και πάλι πανηγύρισε και η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης καθώς με 3-1 ξεπέρασε και το εμπόδιο του Παπάγου. Στα δύο πρώτα σετ η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης ήταν ανώτερη και πήρε το προβάδισμα. Στο τρίτο σετ ήρθε η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων που ξαναμπήκαν στο παιχνίδι μετά το 22-25, ωστόσο στο επόμενο σετ, η Δεξαμενή βρήκε τον τρόπο και έφτασε στη νίκη χωρίς να χάσει βαθμό.Την πρώτη απώλεια βαθμού είχε ο ΑΟ Άνοιξης καθώς πήρε τη νίκη επί της Νίκης Αμαρουσίου με 3-2.

Η Νίκη Αμαρουσίου προηγήθηκε με 1-2 σετ και έβαλε δύσκολα στις γηπεδούχες. Παρόλα αυτά ο ΑΟ Άνοιξης αντέδρασε και έφερε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ, όπου και πήρε τη νίκη αφήνοντας έναν χαμένο βαθμό.Συνέχεια νικών για την Αθηνά Μαγκουφάνας που μετά από δύο νίκες σε τάι μπρέικ πήρε το πρώτο της τρίποντο. Η Γκράβα διεκδίκησε μόνο το δεύτερο σετ, το οποίο και κατέκτησε, ενώ η Αθηνά Μαγκουφάνας είχε τον τρόπο της και έφτασε στο νικηφόρο 3-1

.Καλή εμφάνιση και νίκη για τους Νέους Βύρωνος που με 3-0 επικράτησαν του Απόλλωνα Αγίου Δημητρίου. Μετά από ένα ανταγωνιστικό πρώτο σετ οι Νέοι Βύρωνος ανέβασαν και άλλο την απόδοσή τους και κατάφεραν να φτάσουν σε νίκη με καθαρό σκορ.Δεύτερη νίκη και για τον ΑΟ Θρακομακεδόνων που με 3-1 επικράτησε των Ιώνων που κατέβηκαν με απουσίες.

Τα πρώτα τρία σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, με τους Θρακομακεδόνες να έχουν το προβάδισμα με 2-1. Στο τέταρτο σετ, όμως, οι φιλοξενούμενες δεν άντεξαν και οι Θρακομακεδόνες έφτασε στο 3-1 και τη νίκη.