16-10-2023 12:28

ΕΣΠΕΔΑ Τοπική Γυναικών 2: Δυνατό ξεκίνημα από τους γηπεδούχους με 5/6 νίκες.

Πρεμιέρα στην Τοπική 2 γυναικών ΕΣΠΕΔΑ είχαμε το Σαββατοκύριακο με τους γηπεδούχους να κάνουν δυνατή εκκίνηση και να σημειώνουν 5/6 νίκες.

Μοναδική εξαίρεση η Ειρήνη Κορυδαλλού η οποία «έσπασε» την έδρα της ΓΕ Αγ. Αναργύρων και κατέκτησε με 3-0, το μοναδικό διπλό της πρώτης αγωνιστικής.

Μεγάλη μονομαχία είχαμε στον Ασπρόπυργο, όπου ο γηπεδούχος Σείριος λύγισε δύσκολα 3-0 τον Ίκαρο Καλλιθέας, με τα δύο από τα τρία σετ να κρίνονται στις λεπτομέρειες Εντυπωσιακός ο Τελαμώνας επικράτησε άνετα του ΑΟ Ελευσίς με 3-0, ενώ εύκολα και ο Πειραϊκός νίκησε με το ίδιο σκορ, τον Ερμή Περάματος.

Δυνατή κόντρα στον Πειραιά με την Αφροδίτη και τη Νέα Πέραμο να παλεύουν σκληρά για το τρίποντο. «Κλειδί» του ματς η οριακή κατάκτηση του τρίτου σετ από τις γηπεδούχες, οι οποίες πήραν προβάδισμα με 2-1 ενώ από την άλλη οι φιλοξενούμενες ξέμειναν από δυνάμεις, και το τελικό 3-1 ήρθε λογικά. Τέλος με το δεξί ξεκίνησε η Αρμενική η οποία επικράτησε ξεκάθαρα του ΑΣ Πέρα με 3-0.

Τα αποτελέσματα της πρώτης αγωνιστικής

Αρμενική-ΑΣ Πέρα, Αναργύρων 3-0

ΓΕΓ Αγ. Αναργύρων- Ειρήνη Κορυδαλλού 0-3 (11 - 25 (1), 21 - 25 (2), 23 - 25 (3)

ΑΟ Τελαμώνας- ΑΟ Ελευσίς, 3-0 (25 - 5 (1), 25 - 13 (2), 25 - 15 (3)

ΑΟ Σείριος Ασπροπύργου- ΑΕ Ικάρου 3-0 (29 - 27 (1), 25 - 19 (2), 26 - 24 (3)

ΑΣ Αφροδίτη- ΑΣΠ Νέας Περάμου Πέραμος 3-1 (25 - 21 (1), 20 - 25 (2), 25 - 22 (3), 25 - 12 (4)

Πειραϊκός- ΓΣ Περάματος Ερμής 3-0 (25 - 19 (1), 25 - 12 (2), 25 - 14 (3)