13-10-2023 12:11

Τοπική γυναικών ΕΣΠΕΔΑ: Εντυπωσιακή πρεμιέρα με σούπερ διπλά από Κελεό, Μ.Ε.Λ.Α. νίκες για Αμφιάλη, Άλιμο, Ιπποκράτη

Mε μεγάλες εκπλήξεις, ανατροπές και πολλές συγκινήσεις ξεκίνησε η πρεμιέρα στην Τοπική Γυναικών ΕΣΠΕΔΑ.

Με φόρα από το… κύπελλο ο Μ.Ε.Λ.Α.Σ Αγ. Ελευθέριος έκανε μια νέα μεγάλη ανατροπή ψυχής. Η ομάδα του Αιγάλεω αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 (25-14, 25-19) από τοην γηπεδούχο Αίολο,κατάφερε με εκπληκτική αντεπίθεση να πάρει τα τρία επόμενα σετ με 23-25, 21-25, 19-25, και να αποδράσει από τον Ταύρο με ένα σπουδαίο δίποντο.

Πολύ σκληρός για να χάσει ο Κελεός (φωτό), κατάφερε να «σπάσει» την έδρα της Δραπετσώνας και να πάρει στο τάι μπρέικ μια εντυπωσιακή νίκη ψυχολογίας και βαθμολογίας. Αρχικά η νεοφώτιστη ομάδα της Ελευσίνας πήρε το πρώτο σετ με 19-25.

Στη συνέχεια η Δραπετσώνα ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της, πίεσε στο σερβίς και με 25-16, 25-10, κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 2-1. Οι φιλοξενούμενες όμως δεν τα παράτησαν με Τζαφέρη, Δήμα Ανδρεόλα Καμπά, Βασίλα κατάφεραν με αποφασιστικότητα να ισοφαρίσουν σε 2-2 με 20-25, και ολοκλήρωσαν την τεράστια έκπληξη της πρεμιέρας με 10-15 στο τάι μπρέικ.

Η Δραπετσώνα που έπαιξε χωρίς τους φιλάθλους της, λόγω έλλειψη άδειας πυρασφάλειας, έμεινε με το βαθμό της παρηγοριάς.

Θρίλερ είχαμε και στον Άλιμο. όπου η γηπεδούχος ομάδα προηγήθηκε με 2-1 (25-27, 25-23, 25-8), οι φιλοξενούμενες με μεγάλη διάθεση και πάθος, ισοφάρισαν σε 19-25 και 2-2 αλλά δεν είχαν ανάλογη συνέχεια.Οι παθιασμένες γηπεδούχες κατάφεραν να επικρατήσουν στο πέμπτο σετ με 15-9, και εξασφάλισαν ένα πολύτιμο δίποντο

.Εντυπωσιακή αρχή και για τον Άρη Αμφιάλης που με συνοπτικές διαδικασίες πέρασε άνετα από την Αγ. Βαρβάρα με 0-3, κόντρα στον Οδυσσέα. Ανώτερος ο Ιπποκράτης στο Χαϊδάρι, λύγισε το Περιστέρι με 3-1 και ξεκίνησε το πρωτάθλημα με ένα καθαρό τρίποντο.

Με δύσκολη νίκη έκανε εκκίνηση στην κατηγορία και η ΑΕ Ρέντη.Η ομάδα του Πειραιά επικράτησε με 3-0, με τα δύο από τα τρία σετ να κρίνονται στις λεπτομέρειες.

Τα αποτελέσματα της πρεμιέρας

ΑΠΣ Αλιμος- ΑΠΣ Άμιλλα 3-2 (25 - 27 (1), 25 - 23 (2), 25 - 8 (3), 19 - 25 (4), 15 - 9 (5)

ΑΠΣ Οδυσσέας Αγ. Βαρβάρας- ΑΠΣ Άρης Αμφιάλης, 0-3 ( 16 - 25 (1), 18 - 25 (2), 12 – 25) (3)

ΑΣΟ Ιπποκράτης- ΑΣ Περιστέρι 3-1 (25 - 20 (1), 25 - 15 (2), 16 - 25 (3), 25 - 20 (4)

ΑΕ Αίολος Ταύρου- Μ.Ε.Λ.Α.Σ Αγ. Ελευθέριος, 2-3 (25 - 14 (1), 25 - 19 (2), 23 - 25 (3), 21 - 25 (4), 13 - 15 (5)

ΑΕ Ρέντη- Φοίνικας Πειραιώς 3-0 (26 - 24 (1), 25 - 18 (2), 25 - 22 (3)

Δραπετσώνας-ΑΟ Κελεός 2-3 (19 - 25 (1), 25 - 16 (2), 25 - 10 (3), 20 - 25 (4), 11 - 15 (5)