11-04-2023 21:03

LIFE Β εθνική Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ: Δεύτερο «τσίμπημα» από τις «άγριες μέλισσες» του Φοίβου στον ΑΟΔΜ και «2-2» νίκες

Παράταση αγωνίας στα πλέι οφ της Life Β’ Εθνικής Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ είχαμε χθες, καθώς οι «άγριες μέλισσες» του Στέλιου Ατσιδαύτη, έκαναν ανατροπή ψυχής από 0-1 σε 3-1 (22-25, 25-23, 25-23, 25-11) και ισοφάρισαν σε 2-2 τη σειρά των τελικών πλέι οφ.

Πλέον όλα θα κριθούν σε τρίτο και τελευταίο παιχνίδι που θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 21 Απριλίου στο Νέο Κλειστό Μεταμόρφωσης. Οσον αφορά τον ΑΟΔΜ, έπαιξε με πάθος και πείσμα για το "μπρέικ" και την κατάκτηση του τίτλου στα τρία από τα τέσσερα σετ τους ματς, αλλα λύγισε στις λεπτομέρειες από τη δύναμη της έδρας των γηπεδούχων.

Η εξέλιξη του ντέρμπι

Με την ψυχολογία με το μέρος τους μετά τη νίκη στο προηγούμενο παιχνίδι οι αθλήτριες του Φοίβου Μελισσίων υποδέχτηκαν τη Δεξαμενή Μεταμόρφωσης. Οι φιλοξενούμενες μπήκαν με διάθεση να πάρουν τη νίκη που ήθελαν και προηγήθηκαν με Αρμάου και Κατσιμάνη με 13-18 και 17-20. Ο Φοίβος ισοφάρισε σε 21-21, οι φιλοξενούμενες ξαναπήραν προβάδισμα με 21-23 αλλα εκεί είχαμε σοκ για την ομάδα των Μελισσίων, καθώς υπέστη διάστρεμμα η ακραία Αργυρώ Δημητρακάκου. Η αποχώρηση της αποσυντόνισε τις γηπεδούχες, και η Δεξαμενή με Κατσιμάνη πήρε το σετ με 23-25 και έκανε το 0-1.

Θρίλερ είχαμε στο δεύτερο σετ. Η Δεξαμενή με ηθικό από το 0-1 ξεκίνησε σε θέση οδηγού με 11-15, ο Φοίβος με σερί 4-0 ισοφάρισε 15-15, και οι δύο ομάδες συνέχισαν ισόπαλες μέχρι το 23-23. Εκεί οι γηπεδούχες στις λεπτομέρειες κατάφεραν με την Κομίνη και λάθος των παικτριών του ΑΟΔΜ, να πάρουν το σετ με 25-23 και έκαναν το 1-1.

Της…. ανατροπής έγινε και στο τρίτο σετ, καθώς οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ μέχρι το 19-19. Ο ΑΟΔΜ ξέφυγε με 19-21, και 21-23 με την Αρμάου, ο Φοίβος με φοβερές άμυνες της εκπληκτικής λίμπερο Λίας Χαβιάρα, καρφί της Κομίνη και μπλοκ της Θάνου ισοφάρισε σε 23-23 ενω με νέο μπλοκ της Θάνου και επίθεση της Μέγκου, πήρε και αυτό το σετ μέσα σε αποθέωση από τους φίλους της ομάδας με 25-23, και έκανε το 2-1.

Στο τέταρτο ο Φοίβος με τις Κομίνη, Μέγκου, Γιαννακάκη να βγάζουν «φωτιές» στην επίθεση, την Καραγκούνη να πασάρει εξαιρετικά και τις Θάνου Κωτσιάκη να υψώνουν τείχος στο φιλέ, η ομάδα των Μελισσίων κυριάρχησε απόλυτα και με 25-11 πήρε το σετ και «κλείδωσε» μέσα σε πανηγυρική ατμόσφαιρα το τελικό 3-1 και το 2-2 στη σειρά των τελικών.

Τα σετ 3-1 (22-25, 25-23, 25-23, 25-11)

Διαιτητές: Νικάκης-Μάλφας

Φοίβος Μελισσίων (Ατσιδαύτης): Καραγκούνη, Δημητρακάκου, Κωτσιάκη, Ζαχαροπούλου, Γεωργακοπούλου, Ζαχαροπούλου, Μολδοβανίδη (λ) Χαβιάρα, Κομίνη, Θάνου, Γιαννακάκη, Γερογιάννη.

ΑΟ Δεξαμενής (Μαρτσουκάκη): Αρμάου, Βελισσάρη, Ιμπραχήμ, Κατσιμάνη, Μαυράκου, Σπαντιδάκη, Υφαντή (λ), Φωτουλάκη, Μαραγκού.

Η σειρά των τελικών:

1η αγωνιστική

ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης - ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος"        2-3(25-21,23-25,25-16,23-25,11-15)

2η αγωνιστική

ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" - ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης    3-1(22-25, 25-23, 25-23, 25-11)

3η αγωνιστική

Παρ-21/04/23      21:45      Νέο Κλειστό Μεταμόρφωσης   ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης - ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος"

Μεταφορά αποτελεσμάτων αγώνων Α΄φάσης (2-0): ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης - ΣΦΑ Μελισσίων ΄΄Ο Φόβος΄΄ (3-1, 3-2)