11-04-2023 18:57

LIFE Β' Εθνική Ανδρών ΕΣΠΑΑΑ: Επική ανατροπή τίτλου για το Παγκράτι 3-2 τους Αμπελόκηπους

Μετά από ένα συγκλονιστικό τελικό, το Παγκράτι αν και έχανε 0-2 σετ, κατάφερε με επική ανατροπή να λυγίσει τους κυπελλούχους Αμπελόκηπους με 3-2 (23-25,20-25,25-22,25-22,15-11) και να κατακτήσει το πρωτάθλημα της Life B εθνικής Ανδρών ΕΣΠΑΑΑ.

Μετά από ένα ενδιαφέρον πρώτο σετ οι Αμπελόκηποι ανέτρεψαν το σε βάρος τους σκορ και έφτασαν στο 23-25 που τους έδωσε προβάδισμα ψυχολογίας ενω στην εξέλιξη του ματς, με πολύ καλή απόδοση και λίγα λάθη κατάφεραν να κατακτήσουν και το δεύτερο σετ, με 20-25, φτάνοντας στο 0-2 και μια ανάσα από το μεγάλο μπρέικ.

Στο τρίτο σετ οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, αλλα το Παγκράτι με ένα μικρό σερί στο φινάλε, κατάφερε να το κατακτήσει με 25-22 και να μειώσει σε 1-2 σετ. Οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν πλήρως και με ενθουσιασμό και αποτελεσματικότητα, ξεκίνησαν αντεπίθεση διαρκείας που έφερε το 2-2 και οδήγησε το ματς στο τάι μπρέικ.Εκεί το Παγκράτι είχε τον πρώτο λόγο.

Οι γηπεδούχοι με ρυθμό, και πίεση στο σερβίς επικράτησαν με 15-11 και με 3-2 και 3-0 νίκες στα πλέι οφ «κλείδωσαν» το πρωτάθλημα. Την απονομή του τροπαίου στους πρωταθλητές πραγματοποίησε ο πρόεδρος επιτροπής ανάπτυξης της ΕΣΠΑΑΑ, Παναγιώτης Παντελής.

Το Παγκράτι, εκτός από την κατάκτηση του πρωταθλήματος Β’ Εθνικής, πήρε την πρόκριση για τα μπαράζ ανόδου στην Α2 Κατηγορία που θα πραγματοποιηθούν τις επόμενες μέρες.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

ΑΟ Παγκρατίου - ΑΕ Αμπελοκήπων   3-2 (23-25,20-25,25-22,25-22,15-11)

Μεταφορά αποτελεσμάτων Β΄ φάσης (2-0): ΑΟ Παγκρατίου - ΑΕ Αμπελοκήπων (3-1, 3-0)