22-02-2023 18:58

ΕΣΠΑΑΑ Τοπική Γυναικών: Μεγάλη νίκη για τα Γλυκά Νερά

Το πρωτάθλημα της Τοπικής Κατηγορίας Γυναικών πλησιάζει όλο και περισσότερο στην αυλαία και η αγωνία κορυφώνεται. Ο ΑΟ Άνοιξης παραμένει στην κορυφή την ώρα που Απόλλων και Κολλέγιο Ντερή έχει προβάδισμα στη μάχη της πεντάδας απέναντι στον ΑΟ Καρέα.

Νίκη και τρίποντο για τον ΑΟ Άνοιξης απέναντι στον ΑΟ Καρέα σε ένα παιχνίδι που αποδείχθηκε δύσκολο για τις γηπεδούχες. Το δεύτερο σετ κρίθηκε στο 31-29 ενώ το τρίτο πήγε στην πλευρά των φιλοξενούμενων βάζοντας εμπόδια στον ΑΟ Άνοιξης. Παρόλα αυτά ο ΑΟ Άνοιξης επικράτησε με 3-1 και παρέμεινε στην πρώτη θέση βάζοντας δύσκολα στον ΑΟ Καρέα και στην προσπάθειά του για είσοδο στην πεντάδα.

Σε απόσταση τριών βαθμών από την κορυφή παραμένουν οι Θρακομακεδόνες που επικράτησαν του Τυφών με 1-3. Το δεύτερο σετ έμοιαζε με παρένθεση καθώς οι Θρακομακεδόνες στην υπόλοιπη διάρκεια του παιχνιδιού έδειξαν πολύ καλή εικόνα και έφτασαν στη νίκη χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία.Νίκη τρίτης θέσης πέτυχαν τα Γλυκά Νερά κόντρα στον Απόλλωνα.

Οι δύο ομάδες βρισκόταν σε απόσταση τριών βαθμών πριν την έναρξη του αγώνα ωστόσο η πολύ καλή εμφάνιση των Γλυκών Νερών που οδήγησε στο 3-0 μεγάλωσε το προβάδισμα των Γλυκών Νερών στη βαθμολογία και φέρνει την ομάδα αγκαλιά με την τρίτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Το Κολλέγιο Ντερή συνέχισε τα θετικά αποτελέσματα και πήρε ακόμα μια νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Ο ΑΟ Βάρης Αναργυρούς δεν ήταν εύκολος αντίπαλος και πίεσε πολύ το Ντερή σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Οι γηπεδούχες, όμως, κατάφεραν όχι μόνο να πάρουν τη νίκη αλλά και με καθαρό σκορ 3-1 κάτι που φέρνει την ομάδα ισόβαθμη με τον Απόλλωνα στους 35 βαθμούς και σε απόσταση ασφαλείας από τον έκτο Καρέα.Ανατροπή στην ανατροπή έγινε στο παιχνίδι του Αγίου Στεφάνου με την ΟΠΕ Χαλκίδας.

Ο ΑΟ Αγίου Στεφάνου προηγήθηκε με 2-1 σετ αλλά οι φιλοξενούμενες δεν παράτησαν το παιχνίδι, κατάφεραν να το οδηγήσουν σε πέμπτο σετ και εν τέλι πήραν τη νίκη που τις διατηρεί έναν βαθμό πάνω από τον Άγιο Στέφανο στη βαθμολογία.Την πρώτη του νίκη πέτυχε ο ΓΣ Κορωπίου καθώς με 3-2 επικράτησε του Χαλανδρίου. Ο ΓΣ Κορωπίου προηγήθηκε 2-1 σετ, με το τρίτο να κρίνεται στο εντυπωσιακό 34-32, και παρότι οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν είχαν την ηρεμία να ανακτήσουν το προβάδισμα και να πάρουν τη νίκη στο τάι μπρέικ.