22-02-2023 16:19

Παραμένει η τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή της LIFE Β' Εθνική Ανδρών

Νίκες και τρίποντα για Παγκράτι, Αμπελόκηπους και Αγία Παρασκευή στην 7η αγωνιστική της Β’ Φάσης LIFA Β’ Εθνικής Ανδρών με αποτέλεσμα η τριπλή ισοβαθμία να διατηρηθεί για μία ακόμα αγωνιστική.

Εκτός έδρας νίκη σημείωσε το Παγκράτι απέναντι στην ΟΠΕ Χαλκίδας συνεχίζοντας το σερί του. Ο ΑΟ Παγκρατίου είχε πολύ καλή εικόνα σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού με αποτέλεσμα το 0-3 να έρθει φυσιολογικά χωρίς να αφήσει πολλά περιθώρια στους γηπεδούχους. Η ομάδα του Σάββα Λοϊζίδη έφτασε τους 17 βαθμούς και συνεχίζει τη θετική πορεία της.

Εκτός έδρας νίκη σημείωσε και η ΑΕ Αμπελοκήπων. Οι Ίωνες πίεσαν στο ξεκίνημα του παιχνιδιού κερδίζοντας το δεύτερο σετ αλλά οι φιλοξενούμενοι αξιοποίησαν την πολυφωνία στην επίθεση και την ηρεμία στην άμυνα.

Έτσι, το παιχνίδι κρίθηκε στο 1-3 με την ΑΕ Αμπελοκήπων να φτάνει επίσης τους 17 βαθμούς.Με 3-1 επικράτησε η Αγία Παρασκευή της Αθηνάς Μαγκουφάνας και έγινε η ομάδα που συμπληρώνει την τριάδα κορυφής. Η Αθηνά Μαγκουφάνας έδειξε καλά στοιχεία μόνο στο δεύτερο σετ το οποίο και κατέκτησε.

Στο υπόλοιπο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο και μετέτρεψαν την ανωτερότητά τους σε νίκη με 3-1.Σημαντική νίκη πέτυχε και ο ΑΟ Οδυσσέας κόντρα στον Ηλυσιακό. Μετά το 25-18 τα επόμενα σετ ήταν εξαιρετικά αμφίρροπα με αποτέλεσμα να κριθούν όλα με την ελάχιστη δυνατή διαφορά. Η ομάδα του Οδυσσέα ήταν πιο αποτελεσματική στις κρίσιμες φάσεις και αυτό οδήγησε στο νικηφόρο 3-1 και μαζί στους 13 βαθμούς

.Αναλυτικά τα αποτελέσματα

:7η αγωνιστική LIFE Β' Εθνικής Ανδρών

ΟΠΕ Χαλκίδας - ΑΟ Παγκρατίου  0-3 (20-25,14-25,19-25)

ΑΟ Οδυσσέας - ΑΟ Ηλυσιακός 3-1 (25-18,25-27,26-24,26-24)

ΑΕ Αγίας Παρασκευής - ΑΕ "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004  3-1 (25-13,22-25,25-19,25-14)

Ίωνες ΑΣΠ - ΑΕ Αμπελοκήπων  1-3 (21-25,28-26,19-25,21-25)