03-02-2023 14:11

Ε.Σ.Π.Α.Α.Α Τοπική 2 γυναικών: Μεγάλη ανατροπή η Ένωση Γαλατσίου, σημαντικό διπλό για τον Πανελλήνιο

Με πολλά απρόσμενα αποτελέσματα και ανατροπές συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Τοπικής Κατηγορίας 2 Γυναικών της ΕΣΠΑΑΑ. Παρόλα αυτά ο Πανελλήνιος διατηρήθηκε στην κορυφή και εξακολουθεί να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος.

Δύσκολη νίκη για τον Πανελλήνιο κόντρα στον ΑΟ Διονύσου στο πιο ανταγωνιστικό παιχνίδι της αγωνιστικής. Ο Πανελλήνιος προηγήθηκε δύο φορές στα σετ αλλά οι γηπεδούχες είχαν απαντήσεις και το παιχνίδι οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ. Με 15-17 στο τάι μπρέικ ο Πανελλήνιος έφτασε στη νίκη και με 2-3 πήρε τους δύο βαθμούς και έφτασε τους 40.

Με καθαρό τρίποντο συνέχισε ο ΟΦ Γέρακα. Η Παλλήνη εμφανίστηκε μαχητική αλλά η ποιότητα των γηπεδούχων έκανε τη διαφορά. Ο ΟΦ Γέρακα έφτασε στο νικηφόρο 3-0 και με 36 βαθμούς μείωσε τη διαφορά από την κορυφή στους 4.Η Ένωση Γαλατσίου πέτυχε την έκπληξη της αγωνιστικής καθώς πήρε τη νίκη κόντρα στον ΑΟ Λαγονησίου.

Η ομάδα του Λαγονησίου πήρε προβάδισμα με 1-2 σετ ωστόσο οι γηπεδούχες ανέκαμψαν και έδειξαν το καλό τους πρόσωπο στη συνέχεια. Με 25-20 και 15-12 ολοκληρώθηκε η ανατροπή και με 3-2 η Ένωση Γαλατσίου πήρε μια πολύτιμη νίκη ενώ ο ΑΟ Λαγονησίου περιορίστηκε στον έναν κερδισμένο βαθμό.Στην πέμπτη θέση διατηρήθηκε ο ΑΣ Σπάτων "Γαία" καθώς επικράτησε με 3-0 της Κερατέας.

Οι γηπεδούχες επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί αφού έχτισαν μεγάλη διαφορά και στα τρία σετ και με σχετική άνεση έφτασαν στο τελικό 3-0.Σε απόσταση ενός βαθμού από την πεντάδα και τη Γαία παρέμεινε η Δάφνη Αγίου Δημητρίου. Απέναντι στον ΓΑΣ Χολαργού η Δάφνη Αγίου Δημητρίου είχε τον πρώτο λόγο και κατάφερε να φτάσει στην επικράτηση με καθαρό σκορ, 0-3.

Με νίκη συνέχισε ο Μελισσιακός στην έδρα του Ιωνικού. Ο Ιωνικός έδειξε βελτίωση μετά το πρώτο σετ αλλά ακόμα και έτσι ο Μελισσιακός είχε τις λύσεις και άντεξε στην αντεπίθεση των γηπεδούχων. Με 0-3 ο Μελισσιακός έφτασε τους 25 βαθμούς.

Τέλος, με τρίποντο συνέχισε και η Σχολή Μωραΐτη καθώς επικράτησε με 3-0 του ΠΑΟ Κουκάκι. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για δύο σετ αλλά στο τρίτο ο ΠΑΟ Κουκάκι δεν είχε άλλες δυνάμεις ενώ η Σχολή Μωραΐτη παρέμενε άκρως αποτελεσματική.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:15η αγωνιστική Τοπικής Κατηγορίας 2 Γυναικών

ΟΦ Γέρακα - ΑΟ Παλλήνη      3-0 (25-21,25-20,25-21)

Ιωνικός ΑΣ - Μελισσιακός ΑΟ    0-3(12-25,23-25,21-25)

ΑΟ Διονύσου - Πανελλήνιος ΓΣ 2-3 (23-25,25-21,24-26,25-21,15-17)

ΓΑΣ Χολαργού - ΑΠΟ Δάφνη Αγ. Δημητρίου 0-3(8-25,16-25,17-25)

ΑΣ Σπάτων "Γαία" - ΓΣ Κερατέας    3-0 (25-11,25-11,25-7)

ΑΣ Σχολή Μωραϊτη - ΠΑΟ Κουκάκι   3-0 (26-24,25-21,25-16)

ΑΕΣ Ένωση Γαλατσίου - ΑΟ Λαγονησίου     3-2 (25-16,21-25,7-25,25-20,15-12)