10-01-2023 14:12

Β’ εθνική ανδρών Ε.Σ.ΠΕ.Δ.Α: Με νίκες ξεκίνησαν το 2023 ΓΣ Ηλιούπολης, Αρυρούπολη, Έσπερος Καλλιθέας

Ποδαρικό με νίκη έκανε το 2023 ο πρωτοπόρος και αήττητος ΓΣ Ηλιούπολης για την 11η αγωνιστική της Β’ εθνικής ανδρών ΕΣΠΕΔΑ, καθώς επικράτησε με 1-3 (25 - 23 (1), 12 - 25 (2), 13 - 25 (3), 13 - 25 (4) του ΑΑΣ Κότινου στη Δραπετσώνα.

Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν αρχικά τους φιλοξενούμενους παίρνοντας το πρώτο σετ, αλλα στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με ανατροπή πήραν τα τρία επόμενα σετ και «κλείδωσαν» το τρίποντο.

Οι νέοι κυπελλούχοι ΕΣΠΕΔΑ κράτησαν την διαφορά του +5 που έχουν από την δεύτερη Αργυρούπολη, καθώς το μεταξύ τους ντέρμπι για την 10η αγωνιστική έχει αναβληθεί , και θα οριστεί τις επόμενες μέρες.

Η δεύτερη Αργυρούπολη ξεκίνησε επίσης νικηφόρα τη νέα χρονιά, καθώς επικράτησε με περίπατο 3-0 (25 - 6 (1), 25 - 9 (2), 25 - 8 (3) του ουραγού Τελαμώνα.

Τέλος ο τρίτος της βαθμολογίας Έσπερος Καλλιθέας πέρασε με διπλό 0-3 από τη Ν. Πέραμο, αλλα βρήκε μεγάλη αντίσταση στα δύο πρώτα σετ, τα οποία κέρδισε στις λεπτομέρειες με 22-25, 22-25 ενώ το τρίτο κατακτήθηκε πιο εύκολα με 17-25.

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής

ΑΣΠ Νέας Περάμου Πέραμος- ‘Eσπερος 0-3 (22 - 25 (1), 22 - 25 (2), 17 - 25 (3)

ΑΟΝ Αργυρούπολης- ΑΟ Τελαμώνας 3-0 (25 - 6 (1), 25 - 9 (2), 25 - 8 (3)

ΑΑΣ Κότινος- ΓΣ Ηλιούπολης 1-3 (25 - 23 (1), 12 - 25 (2), 13 - 25 (3), 13 - 25 (4)