10-01-2023 16:11

ΕΣΠΑΑΑ Life Β Εθνική Γυναικών: Πρόβα κυπέλλου για Μεταμόρφωση και Μαγκουφάνα, νίκες για Φοίβο, Νέους Βύρωνος

Επιστροφή στη δράση για το πρωτάθλημα LIFE Β’ Εθνικής Γυναικών μετά την διακοπή των γιορτών, με τις ομάδες της πεντάδας να κερδίζουν για την 12η αγωνιστική και να μπαίνουν με το δεξί στο 2023

Αρχικά η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης παρέμεινε αήττητη αφού πέρασε με καθαρή νίκη και από την έδρα της Νέας Μάκρης του Γιάννη Φάκα και έκανε μια καλή πρόβα κυπέλλου για το final-4 γυναικών που διοργανώνει στην έδρα της σε 48 ώρες. Με το 0-3 η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης έφτασε τις 12/12 νίκες και τους 36 βαθμούς.

Στους 31 βαθμούς ακολουθεί ο Φοίβος Μελισσίων που στο ντεμπούτο του Στέλιου Ατσιδαύτη, ξεκίνησε με τρίποντο το νέο έτος. Οι Ίωνες αποδείχθηκαν δύσκολος αντίπαλος και παρά το 25-18 του πρώτου σετ ισοφάρισαν με 23-25 στο δεύτερο. Όσο η υποδοχή των γηπεδούχων πήγαινε καλά τόσο περισσότερες ευκαιρίες έβρισκαν στην επίθεση. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να ακολουθήσουν δύο νικηφόρα σετ για το Φοίβο Μελισσίων και παρά τη μαχητικότητα των φιλοξενούμενων να γίνει το 3-1.

Δυναμική παρουσία ενόψει κυπέλλου για την Αθηνά Μαγκουφάνας κόντρα στη Γκράβα. Οι γηπεδούχες ήταν σταθερές και στα τρία σετ και δεν άφησαν τη Γκράβα να πάρει προβάδισμα στα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού. Με σωστές επιλογές και περιορισμένα λάθη έγινε το 3-0 κάτι που διατηρεί την Αθηνά Μαγκουφάνας στην τρίτη θέση.Οι Νέοι Βύρωνος δυσκολεύτηκαν αλλά τελικά νίκησαν τη Νίκη Αμαρουσίου στο τάιμ μπρέικ.

Μετά το 15-25 των δύο πρώτων σετ όλα έδειχνα πως η ομάδα του Βύρωνα θα είχε μια άνετη επικράτηση. Ωστόσο οι αθλήτριες της Νίκης Αμαρουσίου αντέδρασαν και με αντεπίθεση διαρκείας, κατέκτησαν τα επόμενα δύο σετ και οδήγησαν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Εκεί οι νικήτριες ανέκαμψαν και με 10-15 πήραν το διπλό με 2-3 αλλά άφησαν βαθμό.

Σημαντική νίκη για τον Απόλλωνα Αγίου Δημητρίου στην έδρα του Παπάγου. Οι δύο ομάδες ήταν ισόβαθμες πριν την έναρξη του αγώνα, και το κίνητρο ήταν μεγάλο και για τις δύο πλευρές. Τα δύο πρώτα σετ μοιράστηκαν στις δύο ομάδες αλλά οι φιλοξενούμενες έδειξαν μεγαλύτερη αντοχή στη συνέχεια.

Παρότι η ομάδα του Παπάγου ήταν κοντά στο σκορ, και διεκδίκησε τα επόμενα σετ ο Απόλλων Αγίου Δημητρίου κατάφερε να επικρατήσει και να φύγει με το νικηφόρο 1-3 που κράτησε την ομάδα σε απόσταση τριών βαθμών από την τετράδα.Νίκη για την Ένωση Βύρωνα κόντρα στον ΠΑΚ Χαλανδρίου με 3-0.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν γεμάτες όρεξη για κάτι καλό με αποτέλεσμα το πρώτο σετ να κριθεί στις λεπτομέρειες υπέρ της Ένωσης Βύρωνα. Από εκεί και έπειτα δεν άντεξαν άλλο οι φιλοξενούμενες και αυτό οδήγησε σε μια πιο άνετη επικράτηση στο δεύτερο και το τρίτο σετ κάτι που έδωσε το τρίποντο στις γηπεδούχες.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:12η αγωνιστική LIFE Β' Εθνικής Γυναικών

Ένωση Βύρωνα - ΠΑΚ Χαλανδρίου  3-0 (25-23,25-11,25-12)

ΑΣ Νίκη Αμαρουσίου - ΑΟ Νέοι Βύρωνος      2-3 (15-25,15-25,25-21,25-14,10-15)

ΑΣ Παπάγου - ΓΣ Απόλλων Αγίου Δημητρίου    1-3 (16-25,27-25,22-25,19-25)

ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" - Ίωνες ΑΣΠ   3-1 (25-18,23-25,25-21,25-17)

ΑΕ "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004 - ΑΕ Γκράβας    3-0 (25-17,25-21,25-20)

ΕΣ Νέας Μάκρης - ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης     0-3 (15-25,16-25,23-25)