15-12-2022 12:21

ΕΣΠΑΑΑ Κ21 Αγόρια: Σπουδαίο διπλό του Πανερυθραϊκού, κράτησε την κορυφή η ΑΕΚ

Η 9η αγωνιστική περιελάμβανε ένα ντέρμπι και αυτό ήταν μεταξύ του Φοίβου Μελισσίων και του Πανερυθραϊκού. Η ΑΕΚ όχι μόνο συνέχισε τα θετικά αποτελέσματα αλλά επωφελήθηκε από το ντέρμπι και αύξησε τη διαφορά από τους διώκτες της.

Ο Φοίβος Μελισσίων υποδέχτηκε στον Πανερυθραϊκό σε ένα παιχνίδι με μεγάλο ενδιαφέρον. Όπως αναμένονταν το παιχνίδι ήταν άκρως ανταγωνιστικό και οι δύο ομάδες έδειξαν ότι διαθέτουν ταλαντούχους αθλητές. Ο Πανερυθραϊκός άντεξε στην πίεση της αντίπαλης έδρας και ήταν η ομάδα που πήρε το προβάδισμα. Τα δύο πρώτα σετ κρίθηκαν στην «τελική ευθεία» και εκεί οι φιλοξενούμενοι μείωσαν τα λάθη και πίεσαν την ομάδα του Φοίβου με αποτέλεσμα να πάρουν τα δύο πρώτα σετ. Στο τρίτο σετ ο Φοίβος Μελισσίων δεν είχε την ίδια υπομονή και αυτό έκανε τα πράγματα λίγο πιο απλά για το Πανερυθραϊκό. Με 19-25 έγινε το 0-03 και έτσι ο Πανερυθραϊκός παρέμεινε σε απόσταση ενός βαθμού από την κορυφή.

Η Κηφισιά έβαλε δύσκολα στο πρώτο σετ στην ΑΕΚ αλλά με 25-27 οι κιτρινόμαυροι πήραν προβάδισμα. Με άνεση και με διαφορά 12 πόντων έγινε το 0-2 αλλά η ομάδα της Κηφισιάς ανέκαμψε στη συνέχεια.

Παρά το ότι έγινε το 1-2 στα σετ, όμως, η ΑΕΚ ήταν ανώτερη και έδειξε πως το τρίτο σετ ήταν μια παρένθεση. Το τελικό 1-3 έδωσε τρίποντο στην ΑΕΚ που πλέον έφτασε στους 23 βαθμούς.Την τρίτη της νίκη πέτυχε η Ένωση Γαλατσίου αφού επικράτησε με 3-0 της Κερατέας. Το πρώτο σετ ήταν αμφίρροπο αλλά η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά στους γηπεδούχους που με καλή απόδοση κατέκτησαν και τα δύο σετ που ακολούθησαν φτάνοντας τους 8 βαθμούς.