06-12-2022 17:34

ΕΣΠΑΑΑ τοπική γυναικών: Νίκη στο τάι μπρέικ για τον ΓΣ Γλυκών Νερών, «ανάσα» για τον ΑΟ Βάρης

Αμετάβλητη έμεινε η κατάσταση στην πεντάδα της Τοπικής Κατηγορίας Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ. Στα παιχνίδια που ξεχώρισαν ήταν η νίκη του ΓΣ Γλυκών Νερών επί του ΑΟ Καρέα κάτι που έδωσε την ευκαιρία στον ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς" να μειώσει τη διαφορά από την πέμπτη θέση.

Ο ΑΟ Άνοιξης πέτυχε ακόμα μια νίκη στο φετινό πρωτάθλημα διατηρώντας το αήττητο σερί του. Η ομάδα του Τυφών ήταν ανταγωνιστική και δεν παράτησε το παιχνίδι ακόμα και όταν η διαφορά άρχισε να μεγαλώνει. Ωστόσο ο ΑΟ Άνοιξης ήταν καλύτερος και με πολλές λύσεις στην επίθεση έφτασε στο νικηφόρο 0-3 που οδήγησε την ομάδα στους 26 βαθμούς.

Επιστροφή στις νίκες για τον ΑΟ Θρακομακεδόνων που μια βδομάδα μετά το ντέρμπι κορυφής «ξέσπασε» στον ΓΣ Κορωπίου. Με εξαίρεση το 25-10 του πρώτου σετ η ομάδα των Θρακομακεδόνων δεν δέχτηκε διψήφιο αριθμό πόντων στα επόμενα δύο και με εμφατικό τρόπο πήρε τη νίκη με 3-0.Το πιο θεαματικό παιχνίδι της αγωνιστικής ήταν αυτό μεταξύ ΑΟ Καρέα και ΓΚ Γλυκών Νερών.

Ο ΑΟ Καρέα προηγήθηκε δύο φορές στα σετ αλλά τόσο στο δεύτερο όσο και στο τέταρτο σετ οι φιλοξενούμενες είχαν απάντηση. Το 24-26 του τέταρτου σετ έδωσε ψυχολογία και ενέργεια στις αθλήτριες των Γλυκών Νερών και στο τάι μπρέικ επικράτησαν με 10-15 πετυχαίνοντας την ανατροπή και φεύγοντας από την αντίπαλη έδρα με το νικηφόρο 2-3

.Έτσι, ο ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς" μείωσε τη διαφορά στον έναν βαθμό από την πέμπτη θέση και τον ΑΟ Καρέα αφού με 3-0 κέρδισε τον ΑΟ Αγίου Στεφάνου. Τα δύο πρώτα σετ κρίθηκαν με την ελάχιστη δυνατή διαφορά αλλά οι φιλοξενούμενες μετά από αυτό δεν έδειξαν να έχουν άλλες δυνάμεις κάτι που οδήγησε τον ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς" στο 3-0.Σημαντική νίκη για το Κολλέγιο Ντερή που με συνεπή εμφάνιση κέρδισε τον ΓΣ Χαλανδρίου με 0-3.

Οι φιλοξενούμενες έδειξαν καλό πρόσωπο κυρίως στο δεύτερο και το τρίτο σετ και με τη νίκη αυτή παρέμειναν στην τέταρτη θέση, έναν βαθμό πίσω από τον ΓΣ Γλυκών Νερών.Τέλος, νίκη πέτυχε ο Απόλλων κόντρα στην ΟΠΕ Χαλκίδας. Με πίεση από το σερβίς και το μπλοκ αλλά και με λίγα λάθη η ομάδα του Απόλλωνα έφτασε στο 3-0 συνεχίζοντας το πρωτάθλημα με αισιοδοξία.