06-12-2022 15:30

ΕΣΠΑΑΑ Life B' εθνική γυναικών: Σταθεροί στην τετράδα Νέοι Βύρωνος και Μαγκουφάνα, τρίποντα για Ίωνες, Παπάγου, Μαρούσι

Εκτός από το μεγάλο ντέρμπι κορυφής στα Μελίσσια,  στα υπόλοιπα παιχνίδια της 9ης αγωνιστικής της Life Β εθνικής Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ', είχαμε ισοβαθμία στην τρίτη θέση μεταξύ Νέων Βύρωνος (φωτο) και Αθηνάς Μαγκουφάνας στους 17 βαθμούς.

Οι Νέοι Βύρωνος κέρδισαν στο ντέρμπι της περιοχής τους την Ένωση Βύρωνα χωρίς να δεχτούν μεγάλη πίεση. Με 14-25 ολοκληρώθηκαν και τα τρία σετ κάτι που δείχνει ότι η ομάδα του Μάριου Παπαδούρη είχε την κυριαρχία και τον πρώτο λόγο κάτι που οδήγησε στο τελικό 0-3.

Άνετη νίκη και για την Αθηνά Μαγκουφάνας που με 0-3 πέρασε από την έδρα του ΠΑΚ Χαλανδρίου. Οι γηπεδούχες πάλεψαν αρκετά το πρώτο σετ αλλά στη συνέχεια ήταν εμφανής η διαφορά δυναμικής των δύο ομάδων. Η Αθηνά Μαγκουφάνας έχτισε διαφορά ασφαλείας από νωρίς με αποτέλεσμα να κερδίσει και τα επόμενα δύο σετ και με 0-3 να πάρει ακόμα ένα τρίποντο.

Παραμένει κοντά στην τετράδα ο ΑΣ Παπάγου αφού πήρε ακόμα τρεις πολύτιμους βαθμούς. Η ΑΕ Γκράβας προηγήθηκε αφού με 17-25 πήρε το πρώτο σετ αλλά ο Παπάγου είχε τον τρόπο αρχικά να φέρει το παιχνίδι σε ισορροπία, με το 25-23 του δεύτερου σετ, και εν συνεχεία να ανεβάσει απόδοση και να φτάσει στη νίκη με 3-1.

Με 1-3 η Νίκη Αμαρουσίου πέρασε επιτυχώς από την έδρα της Νέας Μάκρης φτάνοντας τους 14 βαθμούς. Οι ομάδες μπορεί να μοιράστηκαν τα δύο πρώτα σετ αλλά από εκεί και πέρα οι γηπεδούχες άρχισαν να χάνουν την επαφή με το σκοράρισμα και παράλληλα η Νίκη Αμαρουσίου να πιέζει από σερβίς και μπλοκ και αυτό οδήγησε στο τελικό 1-3 υπέρ των φιλοξενούμενων.Σημαντική νίκη πέτυχαν και οι Ίωνες κόντρα στον Απόλλωνα Αγίου Δημητρίου.

Η ομάδα του Απόλλωνα έδειξε τον καλό της εαυτό μόνο στο τρίτο σετ το οποίο κατέκτησε με 26-28 ενώ κατά τα άλλα οι Ίωνες έκαναν μα πολύ αποτελεσματική εμφάνιση δείχνοντας δυναμική τόσο σε επίθεση όσο και σε υποδοχή φτάνοντας στο νικηφόρο 3-1.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

9η αγωνιστική LIFE Β' Εθνικής Γυναικών

Ένωση Βύρωνα - ΑΟ Νέοι Βύρωνος   0-3 (14-25,14-25,14-25)

ΑΣ Παπάγου - ΑΕ Γκράβας 3-1(17-25,25-23,25-16,25-17)

ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" - ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης  1-3 (22-25,24-26,25-22,17-25)

Ίωνες ΑΣΠ - ΓΣ Απόλλων Αγίου Δημητρίου  3-1 (25-19,25-19,26-28,25-18)

ΕΣ Νέας Μάκρης - ΑΣ Νίκη Αμαρουσίου    1-3(21-25,25-19,14-25,18-25)

ΠΑΚ Χαλανδρίου - ΑΕ "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004  0-3(19-25,16-25,13-25)