16-11-2022 13:49

ΕΣΠΑΑΑ Κ20 Κορίτσια: Ο Αστέρας Αγ. Δημητρίου και το Μαρκόπουλο πέτυχαν τις νίκες της αγωνιστικής

Οι δύο όμιλοι του πρωταθλήματος Κοριτσιών Κ20 πρόσφεραν θέαμα και ωραία παιχνίδια που με εξαίρεση ενός κρίθηκαν όλα με καθαρά σκορ.

Στον Α όμιλο η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης και η ΑΕΚ συνέχισαν τα νικηφόρα σερί τους. Οι Ίωνες φιλοξένησαν τη Δεξαμενή Μεταμόρφωσης με τις φιλοξενούμενες να δείχνουν την ανωτερότητά τους. Και στα τρία σετ η ομάδα της Μεταμόρφωσης είχε την υπεροχή και παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων στο τρίτο σετ δεν άλλαξε κάτι και το 0-3 οδήγησε τη Δεξαμενή στους 18 βαθμούς.

Στους 18 βαθμούς βρίσκεται πλέον και η ΑΕΚ αφού ξεπέρασε και το εμπόδιο της Νίκης Αμαρουσίου. Οι κιτρινόμαυρες ήταν καλές επιθετικά αλλά και στην υποδοχή και η εικόνα τους βελτιωνόταν συνεχώς στη διάρκεια του αγώνα με το 25-9 του τρίτου σετ να το επιβεβαιώνει.

Με 3-0 η ΑΕΚ παρέμεινε αήττητη μετά από 6 αναμετρήσεις.Πολύτιμη νίκη για το Φοίβο Μελισσίων κόντρα στον Παναθηναϊκό με 3-0. Το πρώτο σετ κρίθηκε στο 29-27 και έδωσε μεγάλη ώθηση στα κορίτσια του Φοίβου και η συνέχεια έγινε λίγο πιο εύκολη για τις γηπεδούχες που έφτασαν στη νίκη και μαζί στους 15 βαθμούς.Ισοβαθμία στους 15 βαθμούς αφού και ο Πανελλήνιος βρίσκεται σε αυτή τη θέση πλέον.

Οι αθλήτριες του Πανελληνίου ήταν πολύ αποτελεσματικές κόντρα στον ΓΣ Ωρωπού και επικράτησαν με 3-0 έχοντας εξαιρετική εικόνα και στα τρία σετ.Νίκη για τον ΑΟ Αγίου Στεφάνου στην έδρα του ΑΟ Κωφών με 1-3 αλλά και του ΖΑΟΝ επί του Απόλλωνα με 3-0 με τις ομάδες αυτές να παραμένουν κοντά στην τετράδα.Η νίκη της αγωνιστικής έγινε από τον Αστέρα Αγίου Δημητρίου στον Β όμιλο.

Οι αθλήτριες του Αστέρα επικράτησαν της Ένωσης Γαλατσίου εκτός έδρας με 2-3 σε ένα παιχνίδι που προηγήθηκαν με 0-2. η βελτίωση των γηπεδούχων στο τρίτο και τέταρτο σετ λίγο έλλειψε να φέρει την πλήρη ανατροπή αλλά στο τάι μπρέικ ο Αστέρας Αγίου Δημητρίου ολοκλήρωσε αυτό που ξεκίνησε, πήρε τη νίκη και έμεινε ένα βαθμό μακριά από την τετράδα.

Από την άλλη, η Ένωση Γαλατσίου πήρε ένα βαθμό και έφτασε τους 13 χάνοντας την ευκαιρία να μείνει μόνη πρώτη.Το Μαρκόπουλο με τη σειρά του σημείωσε μια εξίσου σημαντική νίκη επί των Νέων Βύρωνος. Η ομάδα από τα Μεσόγεια ήταν πολύ καλή κόντρα στους Νέους Βύρωνος, επικράτησε με 3-0 και όχι μόνο πλησίασε την κορυφή στον έναν βαθμό αλλά δεν επέτρεψε στην αντίπαλη ομάδα να μείνει μόνη πρώτη και να εκμεταλλευτεί το στραβοπάτημα της Ένωσης Γαλατσίου.

Οι Αμαζόνες είχαν βατή αποστολή και δεν έπεσαν σε παγίδες. Με νίκη 0-3 και με διαφορά 15 πόντων και άνω και στα τρία σετ ήρθε μια νίκη που κρατάει την ομάδα για τα καλά στην τετράδα και ταυτόχρονα τη φέρνει πιο κοντά στις πρώτες θέσεις.Σημαντική νίκη για τη Θέτιδα επί της Δάφνης Αγίου Δημητρίου με 0-3.

Η Θέτιδα γινόταν όλο και καλύτερη όσο το παιχνίδι προχωρούσε και κατάφερε να βρει λύσεις και να πάρει την καθαρή νίκη και το τρίποντο που τη φέρνουν ένα βαθμό μακριά από την τέταρτη θέση.Δεύτερη νίκη και πρώτο καθαρό τρίποντο για τον Ηλυσιακό που επικράτησε της ΑΕ Αμπελοκήπων με 3-0 μετά από ένα παιχνίδι που στο δεύτερο και το τρίτο σετ ήταν άκρως ανταγωνιστικά.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες:

06η αγωνιστική

Α Όμιλος

ΑΟ Κωφών - ΑΟ Αγίου Στεφάνου   1-3 (9-25,10-25,25-22,9-25)

ΑΟΝ Ζηρίνειος - ΓΣ Απόλλων  3-0 (25-23,25-17,25-18)

Ίωνες ΑΣΠ - ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης  0-3 (11-25,14-25,20-25)

Πανελλήνιος ΓΣ - ΓΣ Ωρωπού   3-0 (25-7,25-7,25-8)

ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" - Παναθηναϊκός ΑΟ  3-0 (29-27,25-16,25-17)

ΑΕΚ - ΑΣ Νίκη Αμαρουσίου   3-0 (25-17,25-18,25-9)