17-11-2022 15:02

Ε.Σ.ΠΕ.Δ.Α Β Εθνική Γυναικών: Ασταμάτητη η Ένωση Ιλίου με 5/5, τρίποντα για ΑΣΗ, Γλυφάδα, Ίριδα, Αίολο, μεγάλη ανατροπή από τον Εθνικό

Συνέχισε την αήττητη πορεία της η Ένωση Ιλίου καθώς πέρασε νικηφόρα από την έδρα του μαχητικού Μοσχάτου με 0-3 ( 18-25 (1), 19 - 25 (2), 22 - 25 (3)) έκανε το 5/5 και κράτησε το +4 από την δεύτερη Ηλιούπολη.

Στο πρώτο σετ οι νικήτριες εκμεταλλεύτηκαν το μέτριο ξεκίνημα και τα πολλά λάθη του Μοσχάτου και πήραν εύκολα το πρώτο σετ με 18-25, στη συνέχεια οι γηπεδούχες ανέβασαν την απόδοση τους, πίεσαν τις φιλοξενούμενες οι οποίες αντέδρασαν, βρήκαν λύσεις και πήραν και τα δύο επόμενα σετ με 19-25 και 22-25, «κλειδώνοντας» ένα ακόμη πολύτιμο τρίποντο. Από την άλλη το Μοσχάτο ηττήθηκε μετά από δύο σερί νίκες.

Στην δεύτερη θέση βρίσκεται ο ΑΣ Ηλιούπολης, ο οποίος ήταν πολύ ανώτερος και επικράτησε στο Αιγάλεω με 0-3 (13 - 25 (1), 15 - 25 (2), 11 - 25 (3), του ουραγού Μ.Ε.Λ.Α.Σ Αγ. Ελευθέριος που δεν έχει κάνει ακόμη νίκη στο πρωτάθλημα και ούτε έχει πάρει σετ.

Επιστροφή στις νίκες γιια τη Γλυφάδα, η οποία μετά την εντός έδρας ήττα την περασμένη αγωνιστική από το Μοσχάτο, πέρασε νικηφόρα από τους Αγ. Αναργύρους με 0-3 (17 - 25 (1), 17 - 25 (2), 22 - 25 (3) κόντρα στο γηπεδούχο Κρόνο που αντιστάθηκε κυρίως στο τρίτο σετ, αλλά δεν κατάφερε να πάρει κάτι παραπάνω από αυτό το παιχνίδι.

Για ένα ακόμη παιχνίδι η ‘Ίριδα επέβαλλε το δικό της "νόμο" στο βοηθητικό του Σ.Ε.Φ, και λύγισε μετά από σκληρή μονομαχία με 3-0 (25 - 21, 25 - 17, 25 - 21 το επίσης δυνατό Π. Φάληρο. Και τα τρία σετ κρίθηκαν με οριακές διαφορές.

Μεγάλη μονομαχία και σπουδαία ανατροπή στα Καμίνια. Ο ψυχωμένος Εθνικός αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 από το εκρηκτικό ξεκίνημα του Θριάμβου, κατάφερε να γυρίσει το ματς και να επικρατήσει με 3-2 (15 - 25 (1), 15 - 25 (2), 25 - 22 (3), 25 - 18 (4), 15 - 3 (5).

Οι γηπεδούχες που πήραν ένα πολύ δύσκολο δίποντο, έσπασαν παράλληλα και το αρνητικό σερί των τεσσάρων ανεπιτυχών αποτελεσμάτων που είχαν από την πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Από την άλλη για τον σύλλογο του Χαϊδαρίου που έφυγε με το βαθμό της παρηγοριάς, ήταν ή τρίτη ήττα σε πέντε παιχνίδια.

Νίκη-οξυγόνο για τον προτελευταίο Αίολο Ταύρου που πήρε την πρώτη του φετινή νίκη με ανατροπή 3-1, κόντρα στο Περιστέρι που προηγήθηκε στο σκορ.

Τα αποτελέσματα (5η αγωνιστική):

ΑΟΠ Μοσχάτου- Ένωση Ιλίου 0-3 (18 - 25 (1), 19 - 25 (2), 22 - 25 (3)

Μ.Ε.Λ.Α.Σ Αγ. Ελευθέριος- ΑΣ Ηλιούπολης 0-3 (13 - 25 (1), 15 - 25 (2), 11 - 25 (3)

ΑΕ Αίολος Ταύρου- ΑΣ Περιστέρι 3-1 (17 - 25 (1), 25 - 23 (2), 25 - 22 (3), 25 - 19 (4)

Εθνικός Πειραιώς- ΑΟ Θρίαμβος 3-2 (15 - 25 (1), 15 - 25 (2), 25 - 22 (3), 25 - 18 (4), 15 - 3 (5)

Κρόνος Αγ. Αναργύρων- ΑΣΠ Γλυφάδα 0-3 (17 - 25 (1), 17 - 25 (2), 22 - 25 (3)

ΓΑΝΣ Ίρις- ΑΟΠ Φαλήρου 3-0 (25 - 21 (1), 25 - 17 (2), 25 - 21 (3)