08-11-2022 14:13

ΕΣΠΑΑΑ: Ανώτερη η Μεταμόρφωση επικράτησε 3-1 της μαχητικής Μαγκουφάνας

Την πέμπτη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα της Life B εθνικής γυναικών, πέτυχε η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης, η οποία επικράτησε 3-1 (25-21, 25-11, 23-25, 25-12) της μαχητικής Αθηνάς Μαγκουφάνα.

Οι νικήτριες ήταν εξαιρετικές στην επίθεση με τις Ιμπραχήμ, Κατσιμάνη να είναι σε μεγάλη βραδιά και την εκπληκτική οργάνωση της πασαδόρου Βελισσάρη, κυριάρχησαν στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και έφτασαν δίκαια στο τρίποντο.

Από την άλλη η Αθηνά Μαγκουφάνα αντιστάθηκε στα δύο από τα τέσσερα σετ του αγώνα, με μπροστάρισα την εξαιρετική ακραία Δημητροπούλου, και συμπαραστάτριες τις Διασάκου και Παναγοπούλου, αλλά δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από το ματς.

Αγωνιστικά στο πρώτο σετ η Μαγκουφάνα προηγήθηκε με 9-12, 12-13 αλλα η Μεταμόρφωση πέρασε μπροστά με 19-17, 20-19, και στο φινάλε με την σπουδαία Ιμπραχήμ, ξέφυγαν με 24-20 και πήραν το σετ με 25-21. Στο δεύτερο η ομάδα της Έφης Μαρτσουκάκη ήταν καταιγιστική, και επικράτησε με το εντυπωσιακό 25-11.

Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενες πήραν από την αρχή το προβάδισμα του σκορ με 13-16, ο ΑΟΔΜ ισοφάρισε σε 17-17, οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν με 17-21, 21-24, 23-24 και 23-25, μείωσαν σε 2-1 σετ. Στο τέταρτο είχαμε αλλαγή σκηνικού με την Δεξαμενή να πατάει το «γκάζι» και με αιχμή τη νεαρή Κατσιμάνη, καθάρισε το σετ με συνοπτικές διαδικασίες με 25-12 και 3-1.

Τα σετ 3-1 (25-21, 25-11, 23-25, 25-12)

Διαιτητές: Ράντσιου, Τουμπανάκης

Δεξαμενή Μεταμόρφωσης (Μαρτσουκάκη): Βελισσάρη, Μαυράκου, Μαραγκού, Ιμπραχήμ, Κατσιμάνη, Σπαντιδάκη, Υφαντή-Καττή (λ), Αρμάου

Αθηνά Μαγκουφάνα (Σούμπασης): Γρηγοράτου, Δημητροπούλου, Παναγοπούλου, Διασάκου, Τομαρά, Λύκου, Βασιλοπούλου (λ), Γιαννιτσοπούλου, Γκατή, Σαμουρίδη, Χαμαλίδου.