18-10-2022 16:07

Τοπική Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ: Διπλασίασαν τις νίκες τους Αγ. Στέφανος, Άνοιξη, Θρακομακεδόνες

Με καθαρά τρίποντα ολοκληρώθηκε η 2η αγωνιστική στην Τοπική Κατηγορία Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ. ΑΟ Αγίου Στεφάνου, ΑΟ Άνοιξης και Θρακομακεδόνες είναι οι ομάδες που έκαναν το απόλυτο και με 6 βαθμούς οδηγούν την κούρσα του πρωταθλήματος.

Νίκη εντός έδρας πέτυχε ο ΑΟ Αγίου Στεφάνου απέναντι στον ΓΣ Χαλανδρίου με 3-0. Με υψηλή απόδοση και αποτελεσματική υποδοχή η γηπεδούχες είχαν διαρκώς το προβάδισμα χωρίς να γνωρίσουν ιδιαίτερη πίεση. Με 25-10,25-13,25-18 ήρθε η νίκη και το δεύτερο τρίποντο για φέτος.

Διπλασίασε τα τρίποντά του και ο ΑΟ Άνοιξης μετά από μια δύσκολη νίκη επί του Κολλεγίου Ντερή. Το πρώτο σετ ήταν απόλυτα ανταγωνιστικό και κρίθηκε με 26-24 υπέρ των γηπεδούχων. Αφού ο ΑΟ Άνοιξης έκανε το 2-0 σετ, οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να ανακάμψουν ωστόσο η προσπάθειά τους δεν ευδοκίμησε και με 25-21 οι παίκτριες του Νίκου Σπανού πήραν τη νίκη με 3-0.

Δεύτερη καθαρή νίκη για τον ΑΟ Θρακομακεδόνων που βρήκε δυσκολίες από τον ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς" αλλά κατάφερε να ανταπεξέρθει. Οι φιλοξενούμενες πήραν το δεύτερο σετ και ισοφάρισαν προσωρινά σε 1-1 σετ αλλά οι Θρακομακεδόνες είχαν την απαραίτητη προσοχή, διόρθωσαν κάποια λάθη και μείωσαν τα κενά διαστήματα και έφτασαν στο νικηφόρο 3-1

.Πρώτη νίκη για φέτος πέτυχε ο ΑΟ Καρέα που με το 3-0 επί του Απόλλωνα πήρε τους τρεις βαθμούς. Το παιχνίδι, με εξαίρεση το δεύτερο σετ, ήταν ντέρμπι και μάλιστα στο τρίτο σετ οι γηπεδούχες έφτασαν στο 28-26 για να πάρουν τη νίκη.

Ανατροπή και νίκη για την ΟΠΕ Χαλκίδας στην έδρα του Τυφών. Ο ΑΣ Τυφών πήρε το πρώτο σετ με 25-18 αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η ομάδα της Χαλκίδας ανέβασε την απόδοσή της και ξεπέρασε τις δυσκολίες και τη μαχητικότητα του Τυφών για να φτάσει στο νικηφόρο 1-3.

Τέλος, τα Γλυκά Νερά πήραν επίσης την πρώτη του νίκη αφού ξεπέρασαν το εμπόδιο του Κορωπίου. Το 0-3 ήρθε με σχετική άνεση αφού η ομάδα των Γλυκών Νερών έδειξε πολύ θετικά στοιχεία και είχε μεγάλη διαφορά και στα τρία σετ.