14-02-2022 23:09

Τοπική 3 ΕΣΠΑΑΑ: Σπάτα και Γέρακας συνέχισαν με νίκες

Καμία απώλεια βαθμών για τις πρώτες τέσσερις ομάδες της βαθμολογίας στην 7η αγωνιστική της Β φάσης Τοπικής 3 Γυναικών. Οι διαφορές στις πρώτες θέσεις παρέμειναν μικρές με την ομάδα του ΑΣ Σπάτων "Γαία" να προπορεύεται.

Σε ένα δύσκολο παιχνίδι ο ΑΣ Σπάτων "Γαία" πήρε καθαρό τρίποντο απέναντι στον Ηρακλή Χαλκίδας. Το πρώτο σετ ήταν άκρως ανταγωνιστικό και κρίθηκε στην ελάχιστη διαφορά, 25-23. Στη συνέχεια του ματς οι παίκτριες του Ξενοφώντα Τσαμπή ανέβασαν την αποτελεσματικότητα στην επίθεση, βελτίωσαν την υποδοχή και αυτό οδήγησε στο τελικό 3-0.

Έναν βαθμό πίσω, στους 15, βρίσκεται ο ΟΦ Γέρακα μετά το νικηφόρο πέρασμα από την έδρα του Αετού Μεταμόρφωσης. Με καλή απόδοση που εξαργυρώθηκε στον αγωνιστικό χώρο η ομάδα του ΟΦ Γέρακα δεν άφησε περιθώρια στις γηπεδούχες και με 0-3 πήρε ακόμα τρεις βαθμούς.Καθαρό τρίποντο και για τον Ιωνικό στην έδρα του Λαυρίου. Το εντυπωσιακό 7-25 του πρώτου σετ ανέβασε τη μαχητικότητα των γηπεδούχων που ανέκαμψαν αλλά ακόμα και έτσι δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν.

Ο Ιωνικός άντεξε στην αντεπίθεση του Λαυρίου και αφού έκανε το 0-2 με 23-25 κατάφερε να πάρει και το τρίτο σετ και να ολοκληρώσει μια επιτυχημένη εμφάνιση.Ούτε ο ΑΚ Ζωγράφου έχασε βαθμό σε αυτή την αγωνιστική. Με 3-0 επικράτησε του ΕΑΟ Σπάτων έχοντας σταθερά καλή εμφάνιση και στα τρία σετ.

Οι φιλοξενούμενες ήταν «ζωντανές» σε όλη τη διάρκεια του αγώνα αλλά δεν κατάφεραν να κάνουν το κάτι παραπάνω για να πάρουν έστω ένα σετ με αποτέλεσμα ο ΑΚ Ζωγράφου να φτάσει πλέον στους 12 βαθμούς, έναν πίσω από τον Ιωνικό.Παιχνίδι για γερά νεύρα έγινε ανάμεσα σε Γκύζη Πολυγώνου και ΑΣΟΧ ''Φοίβος''.

Η ομάδα του Γκύζη Πολυγώνου πήρε προβάδισμα δύο φορές αλλά ο ΑΣΟΧ ''Φοίβος'' έφερε το παιχνίδι στα ίσια ισάριθμες φορές. Στο καθοριστικό τάι μπρέικ οι παίκτριες του Χρήστου Χόνδρου έκαναν τελικά την ανατροπή με το δύσκολο 16-18 και έτσι ο Φοίβος πήρε τη δεύτερη νίκη του στη Β Φάση