14-02-2022 22:33

Τοπική 2 ΕΣΠΑΑΑ: Ο Χολαργός έφερε την... Άνοιξη στην κορυφή!

Αλλαγή στην κορυφή της βαθμολογίας στην Τοπική Κατηγορία 2 Γυναικών. Ήττα για το Κολλέγιο Ντερή και καθαρή νίκη για τον ΑΟ Άνοιξης σε ένα πρωτάθλημα με πολύ ενδιαφέρον και την πρώτη θέση να φαίνεται πως θα κριθεί στις λεπτομέρειες.λλαγή στην κορυφή της βαθμολογίας στην Τοπική Κατηγορία 2 Γυναικών. Ήττα για το Κολλέγιο Ντερή και καθαρή νίκη για τον ΑΟ Άνοιξης σε ένα πρωτάθλημα με πολύ ενδιαφέρον και την πρώτη θέση να φαίνεται πως θα κριθεί στις λεπτομέρειες.

Με 3-2 ηττήθηκε το Κολλέγιο Ντερή από τον ΓΑΣ Χολαργού (φωτο). Η ομάδα του Χολαργού, που κάνει τη δική της προσπάθεια να πλησιάσει την πέμπτη θέση, έκανε το καλύτερό της φετινό παιχνίδι. Παρά τα δύο πρώτα χαμένα σετ άλλαξε τη ροή του αγώνα και έκανε την ανατροπή. Μάλιστα, από το τρίτο σετ και μετά ο Χαλαργός είχε λύσεις σε όλα τα κομμάτια του παιχνιδιού και κυρίως τη σιγουριά και την πίστη για νίκη.

Ο ΑΟ Άνοιξης, από την άλλη, δε «στραβοπάτησε» και εκμεταλλεύτηκε την απώλεια βαθμών του Ντερή. Με 3-0 κόντρα στις Αμαζόνες Αχαρνών η ομάδα του Νίκου Σπανού αγχώθηκε στο πρώτο σετ αλλά ήταν εξαιρετική στα επόμενα δύο και πλέον με 41 βαθμούς προπορεύεται στη βαθμολογία.Παιχνίδι με μεγάλες διακυμάνσεις ήταν αυτό ανάμεσα σε Ένωση Γαλατσίου και Σχολή Μωραϊτη.

Το εντυπωσιακό 6-25 του πρώτου σετ συνεχίστηκε με 23-25 με τις φιλοξενούμενες να προηγούνται βέβαια με 0-2 σετ αλλά να νιώθουν περισσότερη πίεση όσο το παιχνίδι εξελισσόταν. Αυτό το αξιοποίησαν οι γηπεδούχες και με βελτιωμένη υποδοχή και επίθεση ξαναμπήκαν στο παιχνίδι μειώνοντας σε 1-2. Αυτό το ταρακούνημα «ξύπνησε» τη Σχολή Μωραϊτη που τελικά έκανε το 1-3 και δεν άφησε χαμένο βαθμό σε ένα δύσκολο παιχνίδι.

Επιστροφή στις νίκες για τον ΠΑΟ Κουκάκι καθώς η Νηαρ Ηστ δεν μπόρεσε να σταματήσει τις παίκτριες το Δαμιανού Χυτήρη.Με ωραίο βόλεϊ κατά διαστήματα και πολλές λύσεις επιθετικά ο ΠΑΟ Κουκάκι έφτασε στο 0-3 και συνέχισε με νίκη την πορεία του.Η μάχη για την πέμπτη θέση συνεχίζεται με αμείωτο ενδιαφέρον. Μπορεί ο ΑΟ Λαγονησίου να μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με τον ΑΟ Διονύσου και να πήραν το πρώτο σετ ωστόσο οι φιλοξενούμενες ανέκαμψαν γρήγορα και έφτασαν στη νίκη με 1-3.

Με τους τρεις αυτούς βαθμούς έφτασαν του 27 και παρέμειναν στην πέμπτη θέση.Έναν βαθμό πίσω παρέμεινε ο Μελισσιακός που δε δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα από τον ΔΑΣ Αραφήν. Οι παίκτριες του Μελισσιακού είχαν τον έλεγχο του αγώνα και στα τρία σετ και έφτασαν στο 0-3 κάτι που στέλνει την ομάδα στους 26 βαθμούς.