08-02-2022 16:17

Τοπική Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ: Έπιασε κορυφή η Νέα Μάκρη, νίκες για Γλυκά Νερά και Βάρη

Το ρεπό της Δεξαμενής Μεταμόρφωσης εκμεταλλεύτηκε η Νέα Μάκρη και με τη νίκη της στην έδρα της Δάφνη Αγ. Δημητρίου έπιασε κορυφή. Σε ένα παιχνίδι που ήταν ισορροπημένο μόνο στο τρίτο σετ η Νέα Μάκρη έβγαλε ποιότητα και κυριάρχησε φτάνοντας σε καθαρή νίκη με 0-3.

Νίκη με 3-0 και για τον ΓΣ Γλυκών Νερών που όχι μόνο κράτησε την ομάδα στην τρίτη θέση αλλά παράλληλα… έκλεισε το δρόμο για την ΟΠΕ Χαλκίδας για την πεντάδα. Τα Γλυκά Νερά έχτισαν μεγάλη διαφορά σε όλα τα σετ από νωρίς και αυτό έκανε τα πράγματα πιο εύκολα στο δρόμο για τη νίκη.

Ωραίο και ανταγωνιστικό παιχνίδι έγινε ανάμεσα σε ΑΟ Αγίου Στεφάνου και ΑΟ Καρέα. Οι παίκτριες του Αγίου Στεφάνου ξεκίνησαν δυνατά, πήραν το πρώτο σετ και διεκδίκησαν και τα απόμενα δύο. Ωστόσο ο ΑΟ Καρέα έκανε την ανατροπή και με την κούραση να κάνει την εμφάνισή της για τις γηπεδούχες έφτασαν στο τελικό 1-3.

Σταθερά στην πέμπτη θέση παραμένει ο ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς" (φωτό) καθώς πέρασε νικηφόρα από την έδρα των Θρακομακεδόνων. Οι γηπεδούχες αποδείχθηκαν δύσκολος αντίπαλος και ανάγκασαν την ομάδα του Γιώργου Μυλωνάκη να πιάσει υψηλή απόδοση. Το τελικό 1-3 άφησε θετικές εντυπώσεις για τις γηπεδούχες αλλά κυρίως κράτησε στην πεντάδα τον ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς".

Ανατροπή είχε και το παιχνίδι του Απόλλωνα με την Κερατέα. Ο Ανδρέας Γερονίκος και η ομάδα του ανέκαμψαν παρά το πρώτο χαμένο σετ και σε συνδυασμό με την αγωνιστική πτώση της Κερατέας το 0-1 μετατράπηκε σε 3-1 και οδήγησε τον Απόλλωνα στους 20 βαθμούς.

Ανταγωνιστικό παιχνίδι πέντε σετ έγινε ανάμεσα σε Πανελλήνιο και Παλλήνη. Παρότι ο Πανελλήνιος ισοφάρισε δύο φορές η Παλλήνη είχε υπομονή και κυρίως ψυχολογία και όχι μόνο ανέκαμψε αλλά πήρε το καθοριστικό πέμπτο σετ με 9-15 και με 2-3 πέτυχε τη δεύτερη φετινή της νίκη

.Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

16η αγωνιστική Τοπικής Κατηγορίας Γυναικών

ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης - Ρεπό  Πανελλήνιος ΓΣ - ΑΟ Παλλήνη  2-3 (19-25,25-13,28-30,25-22,9-15)

ΑΠΟ Δάφνη Αγ. Δημητρίου - ΕΣ Νέας Μάκρης  0-3 (14-25,18-25,23-25)

ΓΣ Απόλλων - ΓΣ Κερατέας       3-1 (11-25,25-17,25-15,25-15)

ΓΣ Γλυκών Νερών - ΟΠΕ Χαλκίδας  3-0 (25-11,25-10,25-18)

ΑΟ Αγίου Στεφάνου - ΑΟ Καρέα   1-3 (25-20,20-25,23-25,16-25)

ΑΟ Θρακομακεδόνων - ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς"  1-3 (16-25,25-20,17-25,22-25)