08-02-2022 15:23

LIFE Β' Εθνικής Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ: Αμετάβλητη η πρώτη τετράδα, σπουδαίο διπλό για την Μαγκουφάνα

Καθαρά τρίποντα σημείωσαν οι ομάδες της τετράδας στη LIFE Β’ Εθνική Γυναικών της ΕΣΠΑΑΑ. Ο Αστέρας Αγίου Δημητρίου συνεχίζει να κρατάει την κορυφή της κατηγορίας ενώ η διαφορά με τη δεύτερη θέση παρέμεινε στο εννιά πόντους.

Ο Αστέρας Αγίου Δημητρίου συνέχισε τη νικηφόρα πορεία του καθώς έκανε τη 15η νίκη σε 15 αγώνες. Οι Νέοι Βύρωνος τα βρήκαν σκούρα κόντρα στην πρωτοπόρο ομάδα του πρωταθλήματος και δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν τη νίκη.

Ο Βασίλης Αρναούτης είδε την ομάδα του να έχει λύσεις στην επίθεση και να μην αφήνει στην αντίπαλη ομάδα να πάρει εύκολους πόντους. Το 0-3 ήρθε σύμφωνα με τη ροή του αγώνα και κράτησε τον Αστέρας Αγίου Δημητρίου στο +9 με έναν αγώνα περισσότερο.Με εξαιρετική εμφάνιση ο Φοίβος Μελισσίων πήρε τη νίκη με 3-0 κόντρα στον ΓΣ Χαλανδρίου.

Η ομάδα του Φοίβου επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα στο ντέρμπι της περασμένης αγωνιστικής και δείχνει να ξαναβρίσκει ρυθμό ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος.Παρά τα καλά πρώτα δύο σετ της Γκράβας ο Απόλλων Αγίου Δημητρίου έκανε το 0-3 και παρέμεινε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Η Γκράβα του Στάθη Μαύρου μπήκε καλά στο παιχνίδι αλλά δεν άντεξε τελικά την πίεση της αντίπαλης ομάδας.

Εφόσον ο Απόλλων πήρε τα πρώτα δύο σετ όλα έγιναν πιο εύκολα και ακολούθησε το 14-25 στο τρίτο σετ δίνοντας τρεις σημαντικούς πόντους στην ομάδα του Κώστα Νικολακόπουλου.Σε τροχιά τετράδας παραμένει ο ΑΣ Παπάγου που πήρε τη νίκη με 3-0 κόντρα στους Ίωνες. Η ομάδα του Παπάγου έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι δείχνοντας και πάλι αρκετά θετικά στοιχεία. Πλέον με 29 βαθμούς όχι μόνο παραμένει στην τέταρτη θέση αλλά παράλληλα αντέχει στην πίεση της Αθηνάς Μαγκουφάνας που ακολουθεί.

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα της Αθηνάς Μαγκουφάνας από την έδρα του ΑΣ Τυφών. Οι γηπεδούχες εντυπωσίασαν στο πρώτο σετ το οποίο και κατέκτησαν ωστόσο η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Οι παίκτριες της Αθηνάς Μαγκουφάνας έδειξαν σοβαρότητα και ποιότητα και όχι μόνο γύρισαν το παιχνίδι αλλά δεν έχασαν βαθμό και έτσι παρέμειναν ένα βαθμό πίσω από την τέταρτη θέση.

Το τέταρτο τρίποντό της πήρε η Νίκη Αμαρουσίου που νίκησε 0-3 στην έδρα του ΓΣ Κορωπίου και πρόσθεσε μια ακόμα καλή εμφάνιση για φέτος. Ο ΓΣ Κορωπίου δεν κατάφερε να μπει στο παιχνίδι σε κανένα σημείο του, και η Νίκη Αμαρουσίου έφτασε δίκαια στην επικράτηση του ματς.