10-12-2021 01:38

ΕΣΠΑΑΑ Κ18 κοριτσιών: Πρεμιέρα στην Β' φαση με νίκες των φιλοξενούμενων

Με το δεξί ξεκίνησαν στο Κ18 Κοριτσιών της ΕΣΠΑΑΑ στον Α όμιλο για Φοίβο Μελισσίων, Ηρακλή Χαλκίδας και Απόλλων Αγίου Δημητρίου. Σε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι, ο Φοίβος Μελισσίων επικράτησε με 3-0 και ξεκίνησε με φιλοδοξίες τη Β φάση του πρωταθλήματος.

Πολύ καλή εικόνα έδειξε και ο Απόλλων Αγίου Δημητρίου που με νίκη στην έδρα του ΓΣ Απόλλων με 0-3 άφησε θετικές εντυπώσεις. Καθαρό τρίποντο πανηγύρισε και ο Ηρακλής Χαλκίδας. Η Νίκη Αμαρουσίου έβαλε δύσκολα στον Ηρακλή Χαλκίδας σε όλη τη διάρκεια του αγώνα αλλά τελικά οι γηπεδούχες κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη χωρίς απώλεια βαθμού με 3-1.

Μέρα φιλοξενούμενων ήταν για τον Β όμιλο αφού στο ξεκίνημα της Β φάσης επικράτησαν και οι τρεις φιλοξενούμενες ομάδες. Νίκη με 0-3 για τον ΑΣΟΧ ''Φοίβος'' στην έδρα της ΑΕ Γκράβας σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Η πολύ καλή εμφάνιση της Γκράβας δεν ήταν αρκετή και έτσι ο ΑΣΟΧ ''Φοίβος'' μπήκε με 3 βαθμούς στη Β φάση.

Πέντε σετ χρειάστηκε ο ΑΟ Άνοιξης για να κάμψει την αντίσταση του ΑΟ Διονύσου. Η ομάδα του ΑΟ Άνοιξης προηγήθηκε με 0-1 και με 1-2 και τελικά χρειάστηκε και το τάι μπρέικ για να φτάσει σε μια πολύ δύσκολη νίκη με 2-3. Κυριαρχική ήταν η παρουσία της Ένωσης Γαλατσίου στην έδρα του Λαυρίου. Το 0-3 ήρθε καθαρά και δίκαια και παρουσίασε όλα τα θετικά στοιχεία της ομάδας του Γαλατσίου.

Νίκες για τους φιλοξενούμενες περιελάμβανε και ο Γ όμιλος. Ο Πανελλήνιος προηγήθηκε στην έδρα του κόντρα στους Νέους Βύρωνος. Ωστόσο η συνέχεια ήταν διαφορετική καθώς η ομάδα του Βύρωνα βελτιώθηκε πολύ επιθετικά και πήρε τη νίκη με 1-3.

Εξαιρετική ήταν η παρουσία της ΑΕ Αμπελοκήπων κόντρα στον ΑΟ Αγίου Στεφάνου. Η ΑΕ Αμπελοκήπων δεν κινδύνευσε σε κανένα σημείο του αγώνα και πέτυχε μια εύκολη νίκη με 0-3. Εξίσου καλή ήταν και η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης κόντρα στην Κερατέα.

Το 0-3 ήρθε με τη Δεξαμενή Μεταμόρφωσης να έχει πολλές λύσεις στην επίθεση αλλά και έχοντας πολύ καλή απόδοση στην υποδοχή.Στον Δ όμιλο ξεχώρισε η αναμέτρηση ΑΟΝΝΝΕ Αμαζόνες – Παπάγου. Σε ένα παιχνίδι με ωραίες φάσεις και ανατροπές η νίκη πήγε στην ομάδα των Αμαζόνων που στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμες και με περισσότερες λύσεις.

Καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι παίκτριες του Παναθηναϊκού που απέναντι στο Κολλέγιο Ντερή έπιασαν καλή απόδοση και έφτασαν στη νίκη με 3-0. τέλος, Νίκη και για τον ΑΣ Σπάτων "Γαία" απέναντι στην ΕΑΟ Σπάτων με 3-0 σε ένα παιχνίδι που οι φιλοξενούμενες ήταν ανταγωνιστικές μόνο στο δεύτερο σετ.

Το αποτελέσματα των αγώνων:

Α ΌμιλοςΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" - ΓΣ Αστέρας Αγίου Δημητρίου   3-0 (25-17,25-16,25-20)

ΓΣ Απόλλων - ΓΣ Απόλλων Αγίου Δημητρίου  0-3 (14-25,16-25,19-25)

ΑΠΦΣ Ηρακλής Χαλκίδας - ΑΣ Νίκη Αμαρουσίου   3-1 (26-24,25-23,22-25,25-18)