02-11-2021 02:20

ΕΣΠΑΑΑ: Υπέρλαμπρος Αστέρας «ζάλισε» τον Φοίβο Μελισσιών με 1-3

Ένας εξαιρετικός Αστέρας Αγ. Δημητρίου κατάφερε να επικρατήσει με 1-3 ( 23-25, 25-23, 23-25, 24-26) στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής της Life Β εθνικής Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ, κόντρα στον Φοίβο Μελισσίων και με 4/4 νίκες, παρέμεινε μόνος πρώτος στην κορυφή με το απόλυτο των 12 βαθμών.

Το παιχνίδι ήταν μια διαφήμιση του βόλεϊ η οποία κράτησε 2,5 ώρες ενώ οι παίκτριες και των δύο ομάδων πάλεψαν με πολύ πάθος και πείσμα για το τρίποντο. Ο φιλοξενούμενος Αστέρας του πολύπειρου Βασίλη Αρναούτη, κατέβηκε πολύ «διαβασμένος», έκανε λιγότερα λάθη, είχε ψυχραιμία στα κρίσιμα σημεία των σετ, αποτελεσματικό μπλοκ, έβγαλε δύσκολες άμυνες και άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων.

Από την άλλη ο Φοίβος του Σπύρου Νικολάκη εκτός από το σετ που κατέκτησε και ισοφάρισε, ήταν πολύ κοντά και στα υπόλοιπα τρία, αλλά πλήρωσε τα λάθη του στα καθοριστικά σημεία των σετ, είχε πολλά χαμένα σερβίς, περισσότερο άγχος από τον αντίπαλο του, έλλειψη καθαρού μυαλού και πολλές κακές επιλογές στην επίθεση.

Η εξέλιξη των σετ:

1ο 8-7, 10-13, 18-18, 22-22, 23-23, 23-24, 23-25

2ο 7-6, 9-11, 13-17, 21-20, 23-21, 23-22, 25-23

3ο 8-12, 8-15, 16-19, 20-22, 21-24, 23-24, 23-25

4ο 11-11, 15-13, 20-18, 23-21, 23-23, 23-24, 24-25, 24-26

Τριπλή ισοβαθμία στη δύτερη θέση

Η ήττα του Φοίβου στο ντέρμπι, έδωσε την δυνατότητα να ισοβαθμήσουν μαζί του με 9 πόντους στην δεύτερη θέση, η Γκράβα που νίκησε 3-0 την προτελευταία Νίκη Αμαρουσίου, και ο Απόλλων Αγ. Δημητρίου που πέρασε με καθαρό τρίποντο (0-3) από την έδρα του Τυφώνα. Οι δύο ομάδες θα μονομαχήσουν μεταξύ τους την επόμενη αγωνιστική στον Αγ. Δημήτριο.  Θρίλερ και στο Βύρωνα όπου οι 8οι Νέοι Βύρωνος έκαναν μεγάλη ανατροπή, καθώς αν και βρέθηκαν πίσω με 1-2, επικράτησαν τελικά με 3-2 της Μαγκουφάνας και την κράτησαν στην πέμπτη θέση.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής

Φοίβος Μελισσίων- Αστέρας Αγ. Δημητρίου 1-3 (( 23-25, 25-23, 23-25, 24-26)

ΑΣ Παπάγου – ΓΣ Χαλανδρίου 3-0 (25-23, 25-17, 25-20)

ΓΣ Κορωπίου – Ίωνες ΑΣΠ 0-3 (14-25, 13-25, 12-25)

ΑΣ Τυφών – ΓΣ Απόλλων Αγίου Δημητρίου 0-3 (23-25, 14-25, 16-25)

ΑΕ Γκράβας – ΑΣ Νίκη Αμαρουσίου 3-0 (25-16, 25-20, 25-22)

ΑΟ Νέοι Βύρωνος – ΑΕ “Αθηνά” Μαγκουφάνας 2004 3-2 (22-25, 25-21, 15-25, 26-24, 15-11)