27-11-2019 22:36

Επέστρεψε η αρχηγός Σοφία Κατσίκα, νίκησε και ο ΑΣ Παπάγου

Δύσκολη νίκη χωρίς απώλεια βαθμού για τον ΑΣ Παπάγου, απέναντι στην ιδιαίτερα ανταγωνιστική ομάδα του Τυφώνα τη Δευτέρα το βράδυ στο κλειστό του Παπάγου. Στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ Εθνικής γυναικών, η γηπεδούχος ομάδα επικράτησε με 3-1 (25-15, 25-23, 23-25, 26-24) σετ. Οι δύο ομάδες πρόσφεραν αρκετά καλό θέαμα στους περίπου 100 θεατές του αγώνα και με τα 3 από τα 4 σετ να κρίνονται κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες.

Σημαντικό γεγονός για τον ΑΣ Παπάγου η επιστροφή μετά από πολύμηνη απουσία λόγω τραυματισμού της αρχηγού Σοφίας Κατσίκα, η οποία πρόσφερε πολλές λύσεις σε άμυνα και επίθεση. Υπενθυμίζουμε ότι η Ελληνίδα ακραία είχε υποστεί ρήξη χιαστού πέρυσι τον Δεκέμβριο κατά την διάρκεια του φάιναλ-4 ΕΣΠΑΑΑ.

Από τον ΑΣ Παπάγου διακρίθηκαν η γεννημένη το 2004 Αντιγόνη Λινοξυλάκη που ήταν σημείο αναφοράς στην επίθεση και η Στεφανία Μαραγκού, ενώ η Ελεάννα Γεωργαντά πρωταγωνίστησε στην ανατροπή του τελευταίου σετ. Από το πολύ καλό σύνολο του Ηλία Μάκαρη, ξεχώρισαν η Φλώρα Βλατάκη, η αειθαλής Αντονέλλα Καρακατσάνη και η Ράνια Μαυροπάνου.

Αρκετά καλή η διατησία του έμπειρου Σαράντου Προκοπίου και της Βέτας Βατικιώτη. Συνέχεια την επόμενη Δευτέρα 2 Δεκεμβρίου για τον ΑΣ Παπάγου το εκτός έδρας παιχνίδι με τον πολύ ανεβασμένο ΓΣ Χαλανδρίου, ενώ ο Τυφώνας υποδέχεται τους Νέους Βύρωνα.

ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ (Πούμπουρας): Μανώλαινα, Μαραγκού, Οκονμπούα, Λινοξυλάκη, Παπαγιαννοπούλου, Βονόρτα / Γεωργαντά Λ. (λ), Γεωργαντά Ε., Κατσίκα, Βλάγκα, Τζινιέρη.
ΑΣ ΤΥΦΩΝ (Μάκαρης): Μαναριώτη, Βλατάκη, Σκαρλάτου, Μαυροπάνου, Σαρακατσάνη,Νικολοπούλου (λ), Χαμαλίδου.